Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 23:42
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Tomaszów Lubelski – Warszawie. W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego uczcili pamięć o Powstaniu Warszawskim. 1 sierpnia wspólnie z chórem Tomaszowiacy śpiewali powstańcze pieśni i słuchali o historii. Delegacje pod pomnikami złożyły symboliczne wieńce.
1 sierpnia również w Tomaszowie Lubelskim uczczono pamięć o Powstaniu Warszawskim. W parku miejskim śpiewano (nie)zakazane piosenki. Przygrywał chór Tomaszowiacy.
1 sierpnia również w Tomaszowie Lubelskim uczczono pamięć o Powstaniu Warszawskim. W parku miejskim śpiewano (nie)zakazane piosenki. Przygrywał chór Tomaszowiacy.

Autor: Urząd Miasta Tomaszów Lub./Fb

W tym roku mija 79 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego – heroicznego i dramatycznego zrywu ludzi, którzy „chcieli być wolni i wolność chcieli sobie zawdzięczać”.

„31 lipca 1944 r. ok. godz. 18.00 dowódca Armii Krajowej, gen. dyw. Tadeusz Komorowski <>, wydał rozkaz do rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Zaraz po decyzji generała pułkownik Antoni Chruściel udał się na ul. Filtrową 68, gdzie znajdowała się zakonspirowana kancelaria komendy Okręgu Warszawa AK. Tam ok. godz. 19.00 podpisał rozkaz mobilizacyjny dla podległych mu oddziałów. Każdy z egzemplarzy – częściowo zaszyfrowany – zaadresowano do konkretnego odbiorcy” – czytamy relację z przedednia wybuchu powstania w artykule Rafała Brodackiego, pracownika Działu Historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego.

Rozkaz został natychmiast przekazany łącznikom. Musiał dotrzeć do ok. 55 tys. żołnierzy – bo tylu służyło na terenie 8 obwodów Okręgu Warszawa AK, obejmujących tereny Śródmieścia, Żoliborza, Woli, Ochoty, Mokotowa, Pragi oraz Okęcia i powiatu warszawskiego. To nie było łatwe zadanie. Wielu żołnierzy dowiedziało się o mobilizacji dopiero 1 sierpnia przed godziną „W”, czyli 17, a nawet po czasie. Niemniej jednak Warszawa stanęła do walki. Walczyła samotnie przez 63 dni, aż do kapitulacji. Poniosła ogromne straty. Czy było warto? „Od nas zależy, czy było warto” – można odpowiedzieć hasłem spotu przygotowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

O tym symbolu polskiego oporu wobec niemieckiego okupanta corocznie pamięta cała Polska. A w obchody rocznicy wybuchu Powstania (w tym roku pod hasłem „Miłość istnieje zawsze”) włączają się wszystkie miasta i miasteczka. Tomaszów Lubelski także je zorganizował.

1 sierpnia kombatanci, władze miasta i powiatu, rekonstruktorzy złożyli wieńce i zapalili znicze pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej w Tomaszowie, przy którym wartę honorową pełnili Strzelcy JS 2019. O godz. 17 w parku rozpoczął się koncert. Z chórem „Tomaszowiacy” wspólnie śpiewano pieśni powstańcze. Pomiędzy (nie)zakazanymi piosenkami Helena Parol recytowała wiersze. Zwięzłą historię powstania przypomniała wiceburmistrz Renata Miziuk. Na koniec zaśpiewano „Rotę”.

Zainteresowanych historią Powstania Warszawskiego odsyłamy do nowo powstałej trasy turystycznej opracowanej przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków. Jest ona dostępna w aplikacji MonumetApp. Na szlaku są 63 lokalizacje, gdzie „śladów Powstania można wręcz dotknąć”.

A  mieszkańców powiatu tomaszowskiego informujemy też, że 13 sierpnia będzie Piknik historyczny "Nasza Tożsamość - Nasza Niepodległość" – od godz. 12 przy Muzeum Regionalnym im. dr. Janusza Petera przy ulicy Wyspiańskiego 8b w Tomaszowie Lubelskim. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: prącisławTreść komentarza: skoro nie dopełnił obowiązków, to niech to posprząta na swój koszt!Data dodania komentarza: 25.11.2024, 16:16Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w RzeszowieAutor komentarza: PozdroTreść komentarza: Tragedia się stała a ty " babka Liebke" o polityce, wyluzuj, przypomnij sobie od czasu do czasu magiczne słowa, które uczyliśmy się jeszcze w przedszkolu, szkole - " przepraszam dziękuję, proszę, może pomóc ? ............i.t.d.,Data dodania komentarza: 25.11.2024, 15:24Źródło komentarza: Tragedia w Namysłowie. Zabił trzy osoby, wziął zakładników [ZDJĘCIA]Autor komentarza: WierzbickaTreść komentarza: Otóż to. Cała klika w osobach byłej starosty Karpiuk, Członek Krześniak, były radny Augustynek na czele z Józefem są odpowiedzialni za obecną sytuację ! A dziś Józef mówi, że nie trzeba w nieskończoność wypominać błędów ? Te błędy słono kosztują mieszkańców i nie wiadomo jak się to zakończy.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 15:23Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: WierzbickaTreść komentarza: A Jarosińska nie przeszkadzała? Ani z niej dyrektor ani lekarz, jedynie pionek suwerennej. Na ocenę przyjdzie czas, zbyt wcześnie na krytykę jak i pochwały.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 15:17Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: babka LiebkeTreść komentarza: Opolskie czyli patologicznym wyborcom PełO odwala ! Nie wytrzymał ciśnienia gdy dowiedział się kto jest kandydatem na prezydenta popieranym przez PIS !Data dodania komentarza: 25.11.2024, 11:31Źródło komentarza: Tragedia w Namysłowie. Zabił trzy osoby, wziął zakładników [ZDJĘCIA]Autor komentarza: Znawca Ochrony PrzyrodyTreść komentarza: Jaka to jest patologia. Z automatu powinna firma która to zwoziła i firma zlecająca to zostać pociągnięta do oczyszczenia terenu i przywrócenia do stanu zastanego. A tak śmieci sobie będą leżały, nikt za to nie beknie realnie (no nie oszukujmy się że zawiasy to jakaś kara...). Za parę lat sprawa się przedawni, a ze śmieciami zostanie gmina.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 10:29Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w Rzeszowie
Reklama