Klub „Biłgorajszczyzna”, w skład którego wchodzą radni: Jarosław Lipiec, Ewa Maciocha, Michał Dec i Jerzy Krasoń, złożył do starosty Andrzeja Szarlipa pytanie w sprawie faktycznego stanu zatrudnienia pracowników w Starostwie Powiatowym w latach 2018-2022. – Na podstawie tych informacji zamierzamy przeanalizować racjonalność zatrudnienia nowych pracowników – twierdza radni.
Oficjalna odpowiedź jest. Wcześniej jednak temat był powodem do dyskusji podczas sesji Rady Powiatu. Wówczas starosta Szarlip zwrócił się do radnego z apelem o „nieuprawienie polityki". – W samorządzie nie ma miejsca na politykę. Pan Dec złożył ostatnio, oczywiście przy pomocy Klubu „Biłgorajszczyzna”, wniosek o zbadanie poziomu zatrudnienia w Starostwie Powiatowym. Oczywiście to jest kolejny atak polityczny, mający na celu wykazanie, że ja tutaj zatrudniam nie wiadomo ile osób, że rozbudowuję administrację. Domyślam się, że taki to ma cel – mówił Szarlip. Dodał, że gdy obejmował urząd starosty, w Starostwie Powiatowym zatrudnionych było 137 osób. Obecnie jest ich 145.
Starosta wyjaśnił, że ten nieznaczny wzrost wynika z realizacji wielu projektów. Zwiększył się też jeden etat o osobę zajmująca się RODO. – Wcześniej powiat takiego obowiązku nie miał, został on wprowadzony kilka lat temu, więc siłą rzeczy taka osoba musiała zostać zatrudniona – tłumaczył. Dodał, że interpelacja dotycząca stanu zatrudnienia to zagranie „kulą w płot”. – Nie ma przyrostu zatrudnienia, nie ma tutaj rozbieżności, więc ten atak polityczny się nie udał – mówił.
Dłużny nie pozostał radny Dec. – Uważam, że ta opinia jest laurką, jaką pan mi wystawił. Pan sobie wystawił bardziej negatywną opinię niż mi. Mieszkańcy powiatu i miasta znają mnie bardzo dobrze – mówił. Zaznaczył, że radny ma prawo pytać o to, co interesuje mieszkańców. Dodał, że „po mieście chodzą informacje”, że zatrudnienie diametralnie rośnie. – Chciałem dawać informacje wiarygodne, a uważam, że wiarygodne informacje uzyskam w starostwie, a nie gdzieś na ulicy – dodał. Podkreślił, że było to zapytanie od Klubu „Biłgorajszczyzna”, a nie jego samego.
Jak więc kształtowało się zatrudnienie w urzędzie przez lata? Według stanu na 31 grudnia 2018 rok, liczba ubezpieczonych wynosiła 144 osoby, na koniec 2019 roku – 145 osób, na koniec 2020 roku – 149 osób, na koniec 2021 roku – 158 osób, na koniec 2022 roku – 167 osób. Na koniec maja br. liczba zatrudnionych osób wynosiła 145 osób.
Napisz komentarz
Komentarze