Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:55
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

PERŁY BIZNESU 2023: Przebudowa drogi gminnej Czerniczyn – Kozodawy w nowej technologii (Inwestycja Samorządowa)

Przebudowa drogi gminnej Czerniczyn – Kozodawy to odważna i przemyślana inwestycja gminy Hrubieszów. Podyktowana względami praktycznymi. Droga została zrobiona w nowej technologii, znanej na świecie, choć w Polsce ciągle mało spotykanej. Hrubieszów się jej nie bał, bo przed laty był jej pionierem i wie, że posłuży ona mieszkańcom o wiele dłużej niż drogi asfaltowe.
Na przełomie lat 80. i 90. pionierem budowy dróg betonowych był powiat hrubieszowski.
Na przełomie lat 80. i 90. pionierem budowy dróg betonowych był powiat hrubieszowski.

Przed remontem, który gmina Hrubieszów zakończyła w 2022 roku, droga w Czerniczynie, Kozodawach i Mienianach była mocno zdegradowana. Miała pobocza gruntowe i niedrożny system odwodnienia drogowego. Gmina zdecydowała się na zrobienie tej drogi w nowej technologii.

W ramach przebudowy na odcinku o długości 1394 m wykonano, przy okazji poszerzając z istniejących 2,5-3,5 m do 5,5 m, nawierzchnię betonową, zrobiono zjazdy i pobocza z kruszywa, odtworzono rowy przydrożne i ustawiono oznakowanie.

To pierwsza w gminie Hrubieszów trasa wykonana w technologii mało znanej w Polsce, choć wykorzystywanej na świecie. Droga jest nie z tradycyjnego asfaltu, a z betonu wałowanego. Ma charakterystyczne przecięcia – są to tzw. nacięcia dylatacyjne, które służą odprężaniu nawierzchni drogowej, by podczas zmian temperatur beton nie pękał.

 – Na przełomie lat 80/90 pionierem budowy dróg betonowych był powiat hrubieszowski. Po tym dłuższym okresie wracamy do pionierskich działań. Chcemy budować drogi betonowe na terenie gminy Hrubieszów. Mamy już opracowane dokumentacje projektowe na kolejne dwie drogi w Cichobórzu i Czumowie – mówi wójt Tomasz Zając. Temat rozwija:

– Drogi betonowe charakteryzują się długą trwałością. Są jasne, więc nie nagrzewają się, nie wydzielają nieprzyjemnych i niezdrowych substancji jak z betonu. Na jasnej barwie lepiej widać też pieszych czy samochód. Mają lepszą przyczepność. Na pewno będzie to droga lepsza od betonowych i mniej kosztowna w utrzymaniu – podkreśla Tomasz Zając.

Zadanie zostało dofinansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (843 tys. 203 zł) i Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (652 tys. 536 zł). W sumie kosztowało blisko 2 mln zł (1 mln 979 tys. zł), a gm. Hrubieszów dołożyła z budżetu 480 tysięcy złotych.

W lipcu tego roku Hrubieszów jako jeden z 7 samorządów w Polsce otrzymał tytuł Dobrego Gospodarza od Stowarzyszenia Producentów Cementu, za przemyślaną politykę samorządową i budowę dróg betonowych. Medal odebrał wójt Tomasz Zając.

Inwestycję zgłoszono też do plebiscytu Perły Biznesu. O główną nagrodę zmierzy się z innymi nominowanymi w kategorii Inwestycja Samorządowa Roku 2022.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama