Pod Roztoczańskim Muzeum PRL przy ul. Weteranów zameldowały się pojazdy wyprodukowane w latach 1944-1992. Wyjątkiem, z racji 50-tych urodzin, były fiaty 126p, których nikt o datę produkcji nie pytał. Wizytówką zlotu był fiat 126p Malubats (samochód ratownictwa plażowego, bez drzwi i dachu) z Muzeum Fiata 126p w Bielsku-Białej, które było partnerem zlotu.
Oprócz „maluchów”, można było oglądać duże fiaty, polonezy, moskwicze, trabanty, wołgi, syreny, zastawy, warszawy, żuki czy tarpany. Miłośnicy motocykli mogli podziwiać m.in. komary, motorynki, ogary, jawy, junaki i simsony.
– Cieszę się, że do Zamościa na zlot przyjechały pojazdy z najbliższych okolic, ale również z Lublina, Krakowa, Torunia, a nawet z Sadlinek w województwie pomorskim – powiedział Tomasz Pakuła, dyrektor Roztoczańskiego Muzeum PRL, organizator zlotów klasyków w Zamościu.
W trakcie części konkursowej wyróżnione zostały najbardziej oryginalne pojazdy. W konkursie na najładniejszy samochód zlotu pierwsze miejsce zajęło auto marki Gaz-21 Wołga z 1970 r. Mirosława Wolińskiego z Lublina, a najładniejszym motocyklem uznano simsona SR2 z 1963 r. Arkadiusza Baczkowskiego z Lublina. Najpiękniejszym „maluchem” okrzyknięto fiata 126p z 1979 r. w kolorze zielonym należącego do Radosława Zarębskiego z Komarowa-Osady. Nagrody publiczności trafiły do Szymona Tubilewicza z Krasnegostawu (właściciel mercedesa z 1952 r.) i Sylwii Rudnickiej z Tarzymiech (właścicielka motocykla ural z 1978 r.).
Nagroda za najstarszy pojazd z okresu PRL trafiła do Mateusza Dąbkowskiego z Sitna (traktor ferguson z 1948 r.) i Artura Jachymka z Zaporza (motocykl M-72 z 1956 r.), a dla z okresu sprzed PRL – do Piotra Tubilewicza z Krasnegostawu, który może pochwalić się citroenem z 1929 r.
Przeprowadzono również konkurs na najciekawsze stroje z minionej epoki, była strefa dla dzieci z lodami z Lodowego Żuczka i dmuchańcami, konkursy z nagrodami oraz strefa gastronomiczna.
Po prezentacji pojazdów pod Roztoczańskim Muzeum PRL przy ul. Weteranów odbyła się parada ulicami miasta z przejazdem na starówkę.
Zlot był jedną z atrakcji wydarzenia „Zamość na okrągło”. Na deser odbył się koncert zespołu Pokahontaz.
Napisz komentarz
Komentarze