W piątek, 8 września nie ma spania do południa. Na festiwalu sporo dzieje się od rana. O godz. 8 dla klas 1-3 organizowane jest spotkanie „100 pytań do...”. Tym razem odpowiadać będzie Magda Stachula, prekursorka gatunku domestic noir w Polsce.
O godz. 10 „Słowo horroru po raz drugi”, czyli spotkanie z Arturem Urbanowiczem, autorem powieści grozy, i uczniów klas 7-8. O godz. 12 będzie program dla starszych klas 4-6 – „Rzecz o skrzatach, rusałkach, bizniach i samojadkach” i spotkanie z pisarzem, i ilustratorem Witoldem Vargasem. Na godz. 17 organizatorzy Kryminaliów zapraszają do sali konferencyjnej urzędu miejskiego, gdzie gościć będzie Zygmunt Miłoszewski, autor m.in. trylogii kryminalnej o prokuratorze Teodorze Szackim. Na zakończenie pierwszego dnia o godz. 20 w parku miejskim będzie wystawiony performance literacko-muzyczny z prozą Z. Miłoszewskiego.
9 września wszystkie spotkania odbędą się w urzędzie miasta. O godz. 11 „Ucieczka z Hydropolis" – spotkanie z Miłoszewskim poprowadzą uczniowie kl. 7-8; godz. 13.30 – spotkanie autorskie z Witoldem Vargasem, o godz. 15 – spotkanie autorskie z A. Urbanowiczem, czytać będzie aktorka Ilona Ostrowska, o godz. 16.30 – Sztuka grania, sztuka czytania – o nich opowiedzą Ilona Ostrowska i Sławomir Orzechowski, o godz. 18 – spotkanie autorskie z Magdą Stachulą zatytułowane „Sekretne życie pisarek i pisarzy”. Na 20 w parku zaplanowano koncert muzyki tradycyjnej z motywami horroru i kryminału w wykonaniu Orkiestry św. Mikołaja.
Niedziela, która będzie trzecim, ostatnim dniem festiwalu przyniesie trzy spotkania. O godz. 14 będzie panel dyskusyjny „Praca pisarza od kuchni” z Magdą Stachulą, Stefanem Dardą, Arturem Urbanowiczem. O godz. 16 Hubert Lewkowicz porozmawia ze Stefanem Dardą o jego książkowych psychopatach. No i na koniec, o godz. 19, wieczór strasznych opowieści – wspólne słuchanie i opowiadanie opowieści grozy zgodnie z japońską tradycją hyaku-monogatari.
Uzupełnieniem tego programu będzie terenowa gra fabularna dla miłośników tajemnic i przygody oraz festiwalowy kiermasz książki.
Organizatorami Kryminaliów Lubyckich są gmina Lubycza Królewska, Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Lubyczy. Realizację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Redakcja „Kroniki Tygodnia” objęła nad Kryminaliami patronat medialny.
Napisz komentarz
Komentarze