Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:24
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Wożuczyn-Cukrownia: Lepiej nie mogły się udać. Wspominamy dożynki powiatu tomaszowskiego [ZDJĘCIA]

Mieszkańcy powiatu tomaszowskiego, w szczególności rolnicy, uroczyście świętowali zakończenie żniw i dziękowali Bogu za tegoroczne plony. Spotkali się 3 września w Wożuczynie-Cukrowni na dożynkach powiatowych, które zorganizowały samorządy gminy Rachanie i powiatu tomaszowskiego.
Gospodarzem tegorocznych dożynek powiatu tomaszowskiego była gmina Rachanie. Na zdjęciu samorządowcy próbują swoich sił w przygotowanych konkurencjach.
Gospodarzem tegorocznych dożynek powiatu tomaszowskiego była gmina Rachanie. Na zdjęciu samorządowcy próbują swoich sił w przygotowanych konkurencjach.

Autor: Gmina Rachanie/Fb

Dożynki rozpoczęły się od pochodu delegacji gmin i pocztów sztandarowych z całego powiatu tomaszowskiego na wyznaczony plac. Barwny korowód poprowadzili starostowie dożynek – Joanna i Robert Sławińscy z Wasylowa. Następnie w koncelebrze z proboszczem parafii Nawiedzenia NMP w Wożuczynie – ks. Bogdanem Jaworowskim, proboszcz parafii ZNMP w Tomaszowie Lubelskim – ks. dr. Jarosław Przytuła odprawił mszę świętą dziękczynną w intencji rolników.

Konkurs na najpiękniejszy wieniec

Jak zawsze jedną z oficjalnych części dożynek były przemówienia zaproszonych gości, władz powiatu i gminy. Tradycyjnie rozstrzygnięto konkurs wieńców dożynkowych. Komisja za najpiękniejszy wieniec tradycyjny uznała ten przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Siemnicach. W nagrodę zwycięzcy dostali 750 zł. Drugie miejsce i 600 zł dostało KGW w Jarczowie, trzecie miejsce KGW w Siemierzu ( 450 zł).

W kategorii wieniec współczesny wygrało KGW w Wierzbicy (nagrody były takie same jak w pierwszej kategorii). Drugie miejsce dostało KGW w Dąbrowie, a trzecie KGW w Tarnawatce.

Zasłużeni dla rolnictwa

Podczas wydarzenia zasłużonym rolnikom zostały nadane odznaki resortowe „Zasłużony dla rolnictwa”, przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Otrzymali je: Paweł Stawarz i Wiesław Zub z gminy Tyszowce; Waldemar Anioł, Mateusz Grabczuk i Krzysztof Skop z gm. Telatyn; Magdalena Leńczuk i Grzegorz Ważny z gm. Susiec; Elżbieta Makochon (zam. Żurawce), Daniel Leszczyński (z Huty Lubyckiej) z gm. Lubycza Królewska; Marta Rybińska (zam. Szlatyn), Witold Sereda (zam. Zawady) z gm. Jarczów; Jarosław Piasecki (Niemirówek-Kol.), Krzysztof Chacia (Sumin) z gm. Tarnawatka; Bartłomiej Przykaza i Adrian Brzezicki z gm. Rachanie; Radosław Kobielarz i Piotr Kobielarz – obaj z Antoniówki w gm. Krynice; Tadeusz Bajwoluk, Stanisław Romańczuk z gm. Łaszczów; Sławomir Bednarz z gm. Ulhówek; Ryszard Mielniczuk, Kamil Łoś, Paweł Rzepka, Mirosław Wacko z gm. Ulhówek; Andrzej Bednarz, Jerzy Mazur, Dariusz Nowak (Podhorce), Piotr Hryniewiecki (Podhorce) i Jan Sum z gm. Tomaszów Lubelski.

Zabawy, warsztaty, atrakcje

Powiatowe dożynki były okazją do podsumowania tegorocznej pracy, spotkania i wymienienia się doświadczeniami, ale także zasłużonego odpoczynku i zabawy. Organizatorzy zadbali o to, by goście mieli wiele atrakcji. Były przeróżne stoiska. Wystawcy zaprezentowali swoje wyroby, rękodzieło, produkty. Koła gospodyń przygotowały przekąski, ciasta i napoje. O doznania muzyczne zadbali m.in. Kapela Bełżecka, zespół Pryzmat, Focus-Live i Zbóje.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz życia na dawnej wsi. Jak prać czy pozyskiwać ziarno z kłosów zbóż bez współczesnych maszyn, a za pomocą prowizorycznych narzędzi i własnych rąk, zademonstrowali samorządowcy.

Dodatkowo Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Tomaszowskiego właśnie tego dnia w ramach projektu „Poznajemy Roztocze”, zorganizowało warsztaty plastyczne „Moje Roztocze”, podczas których dzieci rysowały ulubione atrakcje turystyczne. W warsztatach wiedzy o Roztoczu całe rodziny mogły wziąć udział w zabawie dopasowywania zdjęć atrakcji turystycznych Roztocza oraz grzybów do ich opisów. W kolejnych warsztatach pn. „Smaki lata” dzieci odkrywały smaki sezonowych owoców i warzyw rosnących na Roztoczu w postaci koktajli owocowo-warzywnych. Z kolei podczas warsztatów „Zdrowie w słoiku” uczestnicy degustowali przetwory z ziół i roślin oraz poznawali możliwości przetwarzania roślin i ziół oraz stosowania ich w życiu codziennym.

Partnerem wydarzenia „Poznajemy Roztocze” było Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”.

Patronat medialny nad warsztatami oraz dożynkami sprawowała „Kronika Tygodnia”.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

RODZIC 30.12.2023 16:41
Władza się bawi aby do wyborów

mike 30.12.2023 07:57
A gdzie praca na wsi gdzie "młodzi" wyjechali ? To są problemy demografia narodziny dzieci i żeby chciały zostać a nie zabawa i festyny.

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama