Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:29
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Ulubiona gra dla dzieci będzie w rządowych laptopach. To dobry pomysł?

Komputery, które otrzymają dzieci w szkołach, będą miały dostęp do gry Minecraft. To jej wersja edukacyjna. Tylko czy na pewno jest to sensowne posunięcie?

Komputery kupuje Ministerstwo Cyfryzacji. Przekazuje je samorządom, a te szkołom. Laptopy mają otrzymać wszyscy czwartoklasiści. Nie muszą ich przyjmować, ale jeżeli się zgodzą, to komputer może być ich. Nie będą musieli oddawać sprzętu po zakończeniu nauki.

To ma być sprzęt biurowy. Niezbyt wyszukany, ale odpowiedni do wykonywania podstawowych zadań. Dziecko lub rodzic będzie zrobić mogło z tym komputerem niemal wszystko. Nie będzie można go sprzedać, ale będzie można instalować dodatkowe programy. Także gry.

Do jednej z nich – okazuje się – będzie dostęp przez rządowy komputer.

Minecraft dla ucznia

Ministerstwo Edukacji i Nauki właśnie podało, że uczniowie otrzymają dostęp do gry Minecraft. To bardzo popularna gra, w której gracz buduje swój „klockowy” świat. Dzieci mają mieć do dyspozycji edukacyjną wersję rozgrywki.

„Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Kompetencji Cyfrowych – czytamy w komunikacie – uczniowie otrzymają bezpłatny dostęp do wirtualnej platformy edukacyjnej, która pozwoli rozwijać kompetencje przyszłości oraz tzw. „umiejętności XXI wieku”, takie jak:

  • kreatywność,
  • krytyczne myślenie,
  • komunikacja,
  • współpraca,
  • rozwiązywanie problemów,
  • umiejętności cyfrowe”.

Dostęp do Mincrafta otrzyma każdy uczeń. Nie tylko ten z rządowym komputerem. Wystarczy się zalogować przez gov.pl.

Nauczyciel też potrafi?

Są jednak głosy krytyczne. Chociaż eksperci doceniają posunięcie ministerstwa, to zauważają, że sam dostęp do gry to za mało.  

– Wszystko brzmi super w teorii – przygotowano nawet scenariusze konkretnych lekcji, żeby nauczyciele mieli łatwiej. Czy jednak tak kolorowo będzie w praktyce? Kadra nauczycielska jest w różnym wieku i ma skrajnie odmienny stosunek do technologii. Wykorzystywanie gry Minecraft do urozmaicania lekcji to świetny pomysł, ale obawiam się, że z tej opcji skorzysta wyłącznie garstka osób – komentuje Piotr Malinowski z serwisu instalki.pl.

Takich głosów jest więcej. 

– Minecraft to gra, a nie platforma edukacyjna. Jeżeli nauczyciel nie był wcześniej fanem Minecrafta, potrzebny będzie 1 semestr, żeby się przyuczyć i wdrożyć jakiś projekt edukacyjny – zauważa jeden z użytkowników platformy X, odpowiadając na wpis ministerstwa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Polka 17.09.2023 20:50
Powinno się konsultować takie kwestie, ale niestety mało kto się na tym zna.

TAK JEST 14.09.2023 20:27
ja wiem co jest z tego rządu to musi być złe choć by było ze złota AMEN

Zamościanin 15.09.2023 12:02
Tu nie chodzi o rząd. W tej grze widziałam moment, kiedy budują pomnik diabłu! Bajka Rodzina Treflików też wydaje się bezpieczna, a w jednym z odcinków zajączki/króliczki robiły z marchewek seans spirytystyczny. Najpierw trzeba obejrzeć wiele odcinków i dopiero się wypowiadać.

Polka 14.09.2023 19:50
Czy na pewno ta gra jest bezpieczna? Kto o tym zdecydował?

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanegoAutor komentarza: O kulach jeszcze lepiej.Treść komentarza: .Data dodania komentarza: 21.11.2024, 20:10Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: HenioTreść komentarza: Jak to urzędnicy, myślę tylko o sobie, mamy 21 wiek a problem jest ten sam, znieczulica.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: TrgdTreść komentarza: Rozumiem, że za stworzenie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym prawo jazdy zostało zatrzymane i wystawiono skierowanie na powtórny egzamin?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 17:21Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama