O planach budowy, a właściwie adaptacji istniejącego budynku na przedszkole pisaliśmy w „Kronice Tygodnia” trzy lata temu. Wójt Tomasz Tyrka przyznaje, że warunki, jakie miały jeszcze przez wakacje przedszkolaki wraz z pedagogami pozostawiały wiele do życzenia.
Nigdy nie miało szczęścia
– Jeszcze w latach 70.-80. w przedszkolu w Jarczowie nie było łazienek, bieżącej wody i centralnego ogrzewania. Do takiego przedszkola uczęszczałem. Przez lata zmieniano mu siedzibę. Ci, co podejmowali o niej decyzję, zawsze tłumaczyli, że to tylko na chwilę ma w tym i w tym miejscu działać. Ta „chwila” trwała 33 lata – mówi Tomasz Tyrka, wójt gm. Jarczów. Wójt twierdzi, że przy każdej kampanii wyborczej mieszkańcy pytali o przedszkole, on też, bo sam jest rodzicem.
– Padały obietnice, których nikt nie spełniał. Ja zapowiedziałem, że trzeba wreszcie znaleźć lokalizację, która będzie stałą siedzibą przedszkola i musi to być miejsce, w którym naszym przedszkolakom będzie jak najlepiej. Wspólnie z rodzicami uznaliśmy, że najlepiej do tego celu będzie się nadawał budynek w centrum Jarczowa – dodaje wójt.
- Czytaj też: Gm. Telatyn: Ogień zabił ponad pół miliona pszczół! Zdaniem pszczelarza to było podpalenie
Chodzi o pobudowany przed trzydziestoma laty z zamiarem ulokowania tam ośrodka kultury trzypoziomowy budynek nieopodal Urzędu Gminy. Nie został on nigdy wykończony i stał nieużytkowany w stanie surowym.
Decyzję przypieczętowała sytuacja covidowa. Gdy dwa lata temu przed rozpoczęciem roku szkolnego sanepid ogłosił wytyczne dla przedszkoli i szkół w okresie pandemii koronawirusa, okazało się, że przedszkole w Jarczowie nie jest w stanie spełnić wszystkich wymogów. W małym budynku, mającym raptem dwie sale, nie było nawet gdzie wydzielić izolatki. Dlatego wtedy od początku września do przedszkola wróciły tylko 6-latki. Młodsze dzieci blisko miesiąc były w domach, potem gmina przeznaczyła dla nich pomieszczenie w budynku ośrodka kultury.
Rząd poratował
Gmina Jarczów we własnym zakresie przygotowała dokumentację techniczną potrzebną do dokończenia budowy i adaptacji budynku przy UG na przedszkole. Sprzedała bardzo podobny, budowany w tym samym okresie budynek przy ul. Wincentego Witosa. Pieniądze (247 tys. zł) miały pójść na przebudowę. Ale to była kropla w morzu potrzeb, bo inwestycję wyceniono na ok. 5 mln zł. Na szczęście gminie udało się pozyskać 3,5-milionowe dofinansowanie z Programu "Polski Ład".
– My wygospodarowaliśmy ze skromnego budżetu jeszcze 1,5 miliona złotych – dopowiada Tomasz Tyrka.
Remont ruszył w ubiegłym roku. Budynek przeprojektowała pracownia tego samego projektanta, który zaprojektował go pod koniec lat 80. (to pracownia Bolesława Mateja).
Niedawno do wykończonych wnętrz przywieziono nowe meble i inne wyposażenie. W tym pomoce dydaktyczne, których przedszkole nie używało i nie posiadało, bo nie miało na nie miejsca.
Prace odebrano w sierpniu.
„To historyczna chwila nie tylko dla mnie, ale i dla lokalnej społeczności. Wszystko nowe, pachnące i błyszczące. Od mebli po szklaneczki, kubeczki i wszelkie zabawki. Niemożliwe stało się wykonalne” – tak w mediach społecznościowych opisał ten dzień wójt Tyrka.
Witamy na swoim!
1 września dzieci przyszły po raz pierwszy do nowej siedziby.
Z myślą o nich zaadaptowany został cały budynek. Na parterze są cztery sale dla dzieci, łazienki, szatnia. Na górze znajduje się m.in. pokój dyrektorski, dla logopedy, a także sala na zajęcia gimnastyczne.
Wszystko tam pachnie nowością, jest przestronnie i pełno jest udogodnień, o których wcześniej, będąc w dawnej agronomówce, ktoś mógł tylko pomarzyć.
– Mamy ogrzewanie podłogowe, w łazienkach woda jest ustawiona na taką temperaturę, by nie była za gorąca ani za zimna, kranik sam się zakręca. Dużo by tego wymieniać... Mamy tu pełen komfort, z czego się bardzo cieszymy. Dzieci są zachwycone, ich rodzice też – mówi Anna Mazurek, dyrektor gminnego przedszkola w Jarczowie.
Wyposażenie, takie jak materace itp., jeszcze sukcesywnie będzie docierało. Mało tego, dyrektor chwali się, że jej przedszkole dostało nagrodę w konkursie Banku Gospodarstwa Krajowego „Dobry Start” za projekt pt. „Sensoryczne kroki + muzyka = interaktywna przedszkolaków galaktyka”. Na liście projektów, które dostaną nagrody finansowe Jarczów jest na pierwszym miejscu w kraju. Otrzyma 20 tys. zł na zakup pomocy dydaktycznych takich jak sensoryczne stopy, interaktywna podłoga, bum bum rurki, kolor piano z akcesoriami oraz zorganizowanie szkoleń dla nauczycieli.
Będzie huczne otwarcie
Nowy rok szkolny 2023/2024 w przedszkolu w Jarczowie rozpoczęło ponad 70 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Jeszcze kilkoro może do nich dołączyć. Na początku października każdy zainteresowany będzie mógł zobaczyć jak wygląda budynek przedszkola w środku.
– Chcemy zaprosić na uroczyste otwarcie przedszkola i jego poświecenie po mszy świętej władze województwa, powiatu, a przede wszystkim mieszkańców, których dzieci i wnuki będą miały tutaj drugi dom – zapowiada wójt Tomasz Tyrka.
Napisz komentarz
Komentarze