Organizatorzy konkursu tłumaczą, że jego celem jest sfotografowanie i zachowanie dla przyszłych pokoleń zabytków Polski i świata. Ideą jest zgromadzenie dokumentacji polskiego dziedzictwa materialnego i udostępnienie go za darmo każdemu na świecie.
Wiki Lubi Zabytki
Konkursowe fotografie staną się częścią zasobów multimedialnych Wikipedii i będą mogły ilustrować hasła w jej niemal 300 wersjach językowych. Fotografie będą mogły też być używane - zupełnie za darmo - m.in. w celach edukacyjnych czy promocyjnych.
Konkurs jest częścią światowej inicjatywy Wiki Loves Monuments. Pomysł narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło już 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich (w tym z Polski), którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć – dzięki temu Wiki Loves Monuments 2011 trafił do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „Największy Konkurs Fotograficzny”. Trzecia edycja konkursu, która odbywała się w dniach 1-30 września 2012, objęła już cały świat: 15 tys. osób z 35 krajów przesłało ponad 365 tys. zdjęć.
- Zależy nam, żeby pozyskane zdjęcia miały walor nie tylko estetyczny, ale też encyklopedyczny. Mają zachwycać, ale też edukować, uchwycone zabytki muszą znajdować się w rejestrze zabytków. Dlatego nasze jury składa się z osób, które nie tylko zajmują się fotografią, ale też są wikipedystami i wikipedystkami. Ocenią nie tylko walory techniczne i estetyczne fotografii, ale też to, czy będą też dobrze służyć Wikipedii, jej czytelnikom i czytelniczkom - wyjaśnia Kamila Neuman, menadżerka ds. Otwartej Kultury ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska.
To takie proste!
Konkurs trwa od 1 do 30 września. Polega na przesłaniu fotografii poprzez załadowanie ich do Wikimedia Commons zgodnie z Regulaminem. Fotografie mają przedstawiać obiekty znajdujące się na terenie Polski i wpisane do rejestru zabytków nieruchomych, uznane rozporządzeniem Prezydenta RP za pomnik historii lub wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz fragmenty niniejszych obiektów, które stanowią ich integralną część.
Fotografie muszą być wykonane osobiście przez uczestników. W ich opisie musi znajdować się numer z rejestru zabytków lub inny numer jednoznacznie identyfikujący zabytek (np. identyfikator zabytku w Wikidanych) przedstawiony na fotografii.
Jeden uczestnik może przesłać dowolną liczbę fotografii.
Udział w konkursie jest bezpłatny, a do wygrania są atrakcyjne nagrody finansowe (szczegóły w regulaminie).
Na tej mapie można zobaczyć ile zabytków już zostało dodanych.
Napisz komentarz
Komentarze