Przemierzając trasę zieloną, poznasz historię znanych mieszkańców gminy Telatyn. Usłyszysz historię rodu Rastawieckich i Woyciechowskich, a nawet przebywającego tu krótko Fryderyka Chopina. Po tym rajdzie będziesz już mógł polecić znajomym wycieczkę do takich miejsc jak: Barokowy park Tarły, Cerkiew unicka, Kaplica rodowa Rastawieckich, Dwór Rastawieckich.
Jeśli wybierzesz trasę czerwoną, będziesz wędrować ścieżką pamięci bohaterów walk o niepodległość i trasą bogatą w historię dawnych rodów szlacheckich. Dowiesz się m.in. jak przebiegała granica między zaborem austriackim a rosyjskim na tym terenie i w którym miejscu powstańcy styczniowi przekraczali tę granicę w drodze na walkę z zaborcami.
Niebieska trasa – dworska – prowadzi w kierunku siedzib szlacheckich. Podążając nią, dowiesz się o baronie Hadziewiczu z Żulic, o wczesnośredniowiecznej osadzie rycerskiej w Posadowie. Przeniesiesz się do początków osadnictwa na Grzędzie Sokalskiej.
Szczegółowy opis tras znajduje się na stronie poznajgrzede.pl.
Niezależnie od tego, jaką trasę wybierzesz, wędrówkę rozpoczniesz o godz. 9 spod Skansenu Aktywnego w Nowosiółkach. W Skansenie zaplanowano też koniec rajdu. Będzie wtedy okazja, by odpocząć, podzielić się wrażeniami, zjeść coś dobrego, a nawet wziąć udział w konkursie.
Rajd pieszy i rowerowy pn. „Wędrowanie Szlakiem Naszych Przodków” organizuje Stowarzyszenie Moje Nowosiółki, na czele z sołtysem Nowosiółek Danielem Pawłowskim.
Zapisy na rajd są przyjmowane pod numerem telefonu 887 659 672. Udział jest darmowy. Dodatkowymi atrakcjami będą wystawy, podróżowanie z kodami QR – ważne miejsca i punkty zwiedzania będą szczegółowo opisane w aplikacji. Po zeskanowaniu kodu na telefonie będzie można o nich przeczytać.
Moje Nowosiółki wcześniej wspierało organizację dwóch rajdów po Grzędzie Sokalskiej, których organizatorem było Stowarzyszenie Czajnia.
– Chcemy promować Grzędę Sokalską, pokazać ludziom, że warto tu mieszkać, warto tu spędzać wolny czas. To jest piękny turystycznie, historycznie region, wciąż mało znany wśród turystów. Zamość ma Roztocze, a my mamy Grzędę i chcemy się nią chwalić – mówi Daniel Pawłowski i zaprasza na rajd.
Napisz komentarz
Komentarze