Zabytkowe kapliczki to bardzo ważny element krajobrazu kulturowego gminy. Stanowią one świadectwo religijności mieszkańców. Niejednokrotnie są to pamiątki po ważnych, często dramatycznych wydarzeniach. Kapliczki często były fundowane jako dziękczynne lub przebłagalne wota upamiętniające ważne wydarzenia historyczne.
Z tego powodu grupa aktywnych mieszkańców gminy Tereszpol postanowiła odtworzyć dwie zabytkowe figury znajdujące się niegdyś w miejscowych kapliczkach. – Z informacji uzyskanych od mieszkańców wynika, że figury Chrystusa Frasobliwego znajdowały się w kapliczkach, jednak prawdopodobnie zostały skradzione – mówi Magdalena Marzec, przedstawicielka grupy.
Na ten cel pozyskano środki w ramach projektu „Ocalamy od zapomnienia”. – Projekt ma na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego poprzez wykonanie dwóch figur Chrystusa. Figura drewniana została umieszczona w kapliczce w Tereszpolu-Kukiełkach, przy skrzyżowaniu z traktem na Floriankę. Natomiast figura betonowa znalazła miejsce w kapliczce w Lipowcu – dodaje.
Dodatkowo w ramach projektu wydany został folder ukazujący dziedzictwo materialne Roztocza, a w szczególności gminy Tereszpol – m.in. krzyże, kapliczki, figury. Obiekty te stanowią cenne dla materialnej kultury dziedzictwo. – Są one świadectwem kultury religijnej i przyczyniają się do zachowania tożsamości kulturowej regionu. Ta tożsamość jest obecnie ważnym elementem krajobrazu kulturowego – dodaje Magdalena Marzec.
Projekt sfinansowano ze środków Narodowego Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030. Operatorem zadania publicznego jest Stowarzyszenie Samorządów Euroregion Roztocze.
Napisz komentarz
Komentarze