Celem projektu jest prezentacja dorobku polskich ilustratorów, ilustracji jako dzieła i dziedziny sztuki, kierunków i trendów jej rozwoju oraz pokazanie różnorodności rozwiązań plastycznych w interpretacji wspólnego tematu na przykładzie świętych. Dlaczego wystawę zorganizowano w Krasnobrodzie? Bo w Krasnobrodzie od 40 lat organizowane są ogólnopolskie plenery ilustratorów, w których uczestniczą wybitni artyści, twórcy i kontynuatorzy polskiej szkoły ilustracji oraz wyróżniający się młodzi graficy. Tematem pleneru w 2010 r. były postacie świętych. Po zakończeniu pleneru powstał zestaw ilustracji, który przez kolejne lata wzbogacał się o prace kolejnych artystów, w tym – jak podaje kurator projektu Maria Grażyna Szpyra – „twórców uprawiających inne dziedziny sztuki, co zwiększyło możliwość interpretacji i poszerzyło paletę dokonań formalnych”.
Do wystawy dołączono też prace z poprzednich edycji plenerów, m.in. z projektu „Chrzest Polski w ilustracjach”. Łącznie w Krasnobrodzkim Domu Kultury zgromadzono blisko 150 prac 44 twórców, w tym m.in. Marcina Bruchnalskiego, Franciszka Maśluszczaka, Wandy Orlińskiej, Janusza Stannego, Katarzyny Stanny, Henryka Szkutnika, Józefa Wilkonia i Haliny Zakrzewskiej-Zaleskiej.
Artyści sięgnęli do wzorców religijnych mających szeroki oddźwięk w kulturze nie tylko Polski i Europy, ale i całego świata. Wśród prezentowanych na wystawie ilustracji znajdują się sylwetki takich świętych jak m.in. św. Wojciech, św. Jadwiga Królowa, św. Stanisław Kostka, św. Brat Albert, św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Jan Paweł II, św. Cyryl i św. Metody, św. Franciszek z Asyżu, św. Matka Teresa z Kalkuty, św. Rodzina, św. Jan Chrzciciel, św. Piotr i św. Paweł, św. Augustyn, św. Teresa od Dzieciątka Jezus, św. Tomasz z Akwinu i wielu innych.
Wernisaż ogólnopolskiej wystawy odbył się 6 września. Ekspozycja, która zrealizowano w ramach programu „Sztuki wizualne” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czynna będzie do 20 października.
Napisz komentarz
Komentarze