Uroczystość odbyła się 25 września podczas ostatniej sesji Rady Miasta Zamość.
– Chyba nikomu nie trzeba mówić, kim był Witold Paszt dla Zamościa, i chyba nikomu nie trzeba mówić, że zasłużył na ten medal jak mało kto – powiedział przewodniczący RM Piotr Błażewicz przed uroczystym przekazaniem przyznanego przez prezydenta Zamościa odznaczenia.
Prezydent Andrzej Wnuk podkreślił, że zmarły w lutym 2021 r. artysta był przede wszystkim bardzo dobrym człowiekiem. – On nie tylko zawsze podkreślał, że jest z Zamościa, ale też zapraszał tutaj innych – powiedział prezydent Zamościa, dziękując członkom Grupy Motocyklowej Perkun za wniosek o uhonorowanie artysty.
Zamość miał w sercu
Obdarowana kwiatami 98-letnia mama artysty nie kryła wzruszenia. – Dziękuję serdecznie, nie spodziewałam się tego – powiedziała Adela Paszt.
Towarzyszyły jej wnuczki – Natalia i Aleksandra. – To wielki zaszczyt tu być i odbierać takie wyróżnienie dla taty – powiedziała pani Natalia, córka Witolda Paszta. – Musicie wiedzieć, że on promował Zamość nie dla zaszczytów. On promował Zamość, bo kochał to miasto i zawsze tu wracał. Zamość miał zawsze na ustach i w sercu.
Na koniec – przy akompaniamencie gitary – koledzy Witolda Paszta z zespołu Vox Dariusz Tokarzewski i Mariusz Materna wystąpili z krótkim recitalem.
Żyć i umrzeć w Zamościu
Witold Paszt był związany z Zamościem od urodzenia. Tu przyszedł na świat 1 września 1953 r., tu się uczył, mieszkał i tu odszedł 18 lutego ub. roku. W dniu pogrzebu w Zamościu ogłoszono żałobę, flagę miasta opuszczono do połowy masztu, a z wieży zamojskiego ratusza popłynął szlagier grupy Vox „Szczęśliwej drogi już czas”. Artysta spoczął na zamojskim cmentarzu komunalnym, obok swojej ukochanej żony Marty. Kilka miesięcy temu powstał klip do ostatniej piosenki grupy Vox – „Razem”.
Witold Paszt był muzykiem z wykształcenia i zamiłowania. W 1977 r. założył zespół pod nazwą Victoria Singers, a rok później powstała grupa Vox. Był to męski kwartet wokalny, który tworzyli Andrzej Kozioł (zmarł 13 stycznia ub. roku), Ryszard Rynkowski (rozpoczął karierę solową w 1987 r.) oraz Jerzy Słota i Witold Paszt. W 1980 r. zespół zdobył I nagrodę oraz nagrodę publiczności na festiwalu w Sopocie. To wtedy cała Polska usłyszała ich „Bananowy song”. Później były takie hity jak „Szczęśliwej drogi już czas” czy „Zabiorę Cię Magdaleno”.
Przed śmiercią Witold Paszt był jednym z jurorów „The Voice Senior”.
Napisz komentarz
Komentarze