Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 08:15
Reklama
Reklama

Wybory 2023. Sprawdź, czy jesteś na liście wyborców. Podpowiadamy jak

Przed głosowaniem 15 października warto upewnić się, że nasze nazwisko jest w spisie wyborców. Żeby uniknąć niespodzianki w dniu wyborów. Jak to zrobić?
Wybory 2023. Sprawdź, czy jesteś na liście wyborców. Podpowiadamy jak

Autor: iStock

Wybory do Sejmu i Senatu połączone z referendum odbędą się w niedzielę  15 października. Kiedy pojawimy się w lokalu wyborczym i okaże się, że jednak nie ma nas na liście wyborców, będzie już za późno na interwencję. Lepiej zatem zrobić to teraz, żeby potem uniknąć przykrej niespodzianki. Zwłaszcza że to nic nie kosztuje.

Rejestr wyborców

Jeśli wyborca jest już w rejestrze wyborców danej gminy, to będzie w spisie wyborców w każdych kolejnych wyborach i referendach. Bo wyborcy, którzy są obywatelami polskimi i są zameldowani na stale w danej gminie, są wpisywani do rejestru wyborców z urzędu.

Jeśli mimo to nie mamy pewności, czy nasze nazwisko jest w rejestrze wyborców, możemy to sprawdzić. Dla własnego spokoju.

Jak to zrobić? Na 2 sposoby: przez internet, osobiście lub pocztą.

Online

Swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców (działa od początku sierpnia) można sprawdzić na stronie mObywatel.gov.pl. Trzeba się tam zalogować poprzez profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną.

Można to także zrobić przez aplikację mObywatel. W sekcji „Twoje dane” należy wybrać opcję Centralny Rejestr Wyborców i zamówić dane z rejestru.  Pojawią się one na skrzynce ePUAP. 

Tą drogą swoje dane można sprawdzić w dowolnym momencie.

W urzędzie

Dane można sprawdzić także w swoim urzędzie gminy. Trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty, e-dowód lub paszport) oraz wniosek o informację, zawierający następujące dane:

  • nazwisko, 
  • imię/imiona,
  • numer PESEL. 

Taki wniosek można również wysłać pocztą. W tym przypadku trzeba go złożyć do 10 października.

Warto wiedzieć

Jeśli ktoś mieszka na stałe w danej gminie, ale nie jest w niej zameldowany, znajdzie się w rejestrze wyborców dopiero wtedy, gdy złoży pisemny wniosek w urzędzie gminy o wpisanie do rejestru wyborców. 

Jeśli ktoś mieszka na stałe w danej gminie, ale pod innym adresem, niż jest zameldowany, to żeby trafić do rejestru wyborców pod innym adresem (i zagłosować w innej komisji), musi złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie.

Szczegółowe informacje na stronie gov.pl

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: czytTreść komentarza: Zaraz Sam Donald Tusk mówił publicznie że będzie łamał prawo!Jak słuchają tego obywatele to nie dziwi nic Tusk może a zwykły obywatel to nie ?Data dodania komentarza: 31.10.2024, 15:43Źródło komentarza: Miączyn: Ma sądowy zakaz, ale znów to zrobiłAutor komentarza: KlikTreść komentarza: W sejmie i senacie też powinny być tylko dwie kadencje i powrót do normalnego życia!!!Data dodania komentarza: 31.10.2024, 10:58Źródło komentarza: Spór o wiecznych burmistrzów. Jest ostra kontrpropozycjaAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: I bardzo dobrze, powinna być kadencyjność, jak mogą stare dziadki babki siedzieć na urzędach po 20-30 lat, dość. Dajcie szansę innym...Data dodania komentarza: 31.10.2024, 08:52Źródło komentarza: Spór o wiecznych burmistrzów. Jest ostra kontrpropozycjaAutor komentarza: MarcinTreść komentarza: Witam dzisiaj miałem taką sytuację czyli 2 lata po wystawieniu tej publikacji. Dzwoniono z nr zastrzeżonego.Data dodania komentarza: 30.10.2024, 23:28Źródło komentarza: Oszustwo na zaległy mandat. Automat podszywa się pod Straż MiejskąAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Piękna manipulacja, wybrać sobie 1 kraj który nam pasuje i jeszcze przemilczeć kilka rzeczy. "Strona słowacka jest w pełni uzależniona od dostaw surowców energetycznych, w tym paliwa do reaktorów jądrowych." Do tego jeszcze 2023 większość paliwa do reaktorów kupowali od Rosji. Obecnie dominuje biomasa ale w 2030 energia z wiatru ma wynieść 500 MW a biomasy 200 MW. Wiatr na 3 miejscu po wodzie i fotowoltaice. Słowacja od dawna ma elektrownie atomowe i tani prąd. Nie ma więc potrzeby na hurra zwiększania OZE. Od 2009 roku nie jest wstrzymana energia z wiatru tylko budowa nowych elektrowni wiatrowych a takie sprzed 2009 roku Słowacja posiada. Na koniec z cytowanego przez Panią artykułu wycięło się jedno ciekawe słówko "ze względu na POSTRZEGANĄ niestabilność i przeszkody regulacyjne".Data dodania komentarza: 30.10.2024, 19:42Źródło komentarza: Powiat biłgorajski: Będą wiatraki, będzie tańszy prądAutor komentarza: ElektrykTreść komentarza: Kurcze... i nie elektryk...Data dodania komentarza: 30.10.2024, 19:33Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Podczas jazdy zapalił się samochód. Były w nim dwie osoby
Reklama