Zapraszają całe rodziny, a w szczególności miłośników zbierania grzybów i dobrej zabawy. Festiwal będzie wielopłaszczyznowy: odbędą się wykłady m.in. na temat grzybów i Roztocza, wyjazdy autokarowe na grzybobranie, wystawa grzybów XXL z wikliny, gotowanie na żywo z Marcinem Sikorą, występy taneczne i wokalne.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie miasteczko Żarciowozów (foodtrucki) oraz Jarmark Produktów Regionalnych. W sobotę i w niedzielę zapraszamy na warsztaty plecionkarskie dla dzieci i młodzieży.
Poniżej plan szczegółowy:
W piątek startujemy o godzinie 10.00 częścią naukową na Rynku Wielkim. Wykłady poprowadzą RPN, UMSC oraz Drzewiasty:
• 10.00 – 11.30 Roztoczański Park Narodowy Roztoczański
- Park Narodowy – przyroda na prawach natury - Przemysław Stachyra
- Drugie życie drzewa – rola martwych drzew w ekosystemie lasu - Paweł Marczakowski
• 11.30 – 13.30 UMCS, Wydział Biologii i Biotechnologii, Instytut Nauk Biologicznych, Katedra Botaniki Mykologii i Ekologii
- Grzybów mamy w bród. Bogactwo i różnorodność mykobioty Roztocza – dr Monika Kozłowska
- Rola grzybów w przyrodzie i naszym życiu. Pożytki i szkody – dr Urszula Świderska - Grzyby jadalne i trujące. Jasna i ciemna strona grzybobrania – dr Anna Rysiak
• 13.30 – 14.00 Drzewiasty
- Walory turystyczne Roztocza oraz co w lesie gra – Jarosław Kuchta
W piątek, na godz. 15.00 zapraszamy serdecznie na otwarcie wyjątkowej wystawy z grzybów XXL z wikliny pn. Grzybobranie. Gościem specjalnym będzie kustosz Muzeum w Otwocku Wielkim, dr Anna Feliks.
W sobotę, o godz. 8.00 planowane są wyjazdy na grzybobranie oraz do Roztoczańskiego Parku Narodowego autokarami z Rynku Wielkiego. Zapisy na bezpłatne wyjazdy odbywają się w Zamojskim Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu, Rynek Wielki 13 (tel.84 639 22 92). W sobotę od godz. 11.00, a w niedzielę od godz. 10.00 zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież na warsztaty plecionkarskie na Rynek Wielki. W sobotę zapraszamy również na godz. 15.00 na warsztaty śpiewu dawnych pieśni i naukę polskich tańców tradycyjnych oraz na trzygodzinną potańcówkę. W niedzielę o godz. 13.00 odbędzie się gotowanie na żywo, o 13.30 wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”, a o 15.00 przez trzy godziny będzie śpiewać Lolek Orkiestra.
Swoje stoiska będą miały: Roztoczański Park Narodowy, Powiatowa stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zamościu, gdzie będzie można obejrzeć ekspozycję z grzybów świeżych, dziko rosnących z terenów Roztocza, Młodzieżowy Dom Kultury w Zamościu oraz Książnica Zamojska.
W sobotę i w niedzielę, w godz. 12.00 -15.00 Młodzieżowy Dom Kultury będzie miał swoje stoisko z warsztatami dla dzieci.
Tematy warsztatów: sobota (7.10.) – „Grzyby- włóczkowe inspiracje”, niedziela (8.10.) – „Grzyby malowane na szkle”. „Z książką rośniesz, jak grzyby po deszczu!”.
W dniach 6-7 października Książnica Zamojska będzie miała stoisko na Rynku Wielkim z kiermaszem „Książek już czytanych” oraz nowych publikacji wydanych. Stoisko będzie dostępne 6 października w godz. 10.00-15.00 oraz 7 października w godz. 11.00 -15.00. Na kanale YouTube dostępna będzie prezentacja „grzybowych” przepisów kulinarnych z publikacji dostępnych w bibliotece.
Zapraszamy!
Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie smakuj życie”.
Lekcja plenerowa dla starszych uczniów
W najbliższy piątek organizatorzy zapraszają również uczniów klas 7 i 8 Szkół Podstawowych oraz Szkół Ponadpodstawowych na lekcję plenerową, na spotkanie z naturą, spotkanie ze specjalistami na najpiękniejszym Rynku w Zamościu 6 października, w godz. 10.00 – 14.00.
Dlaczego warto zaplanować lekcje pod chmurką?
Na Rynku Wielkim w Zamościu w tym czasie dowiecie się ciekawostek o Roztoczańskim Parku Narodowym.
UMCS serdecznie zaprasza na krótkie wykłady na temat fascynującego, tajemniczego i w większości podziemnego Królestwa Grzybów.
Będą mówić o:
- Zróżnicowaniu świata grzybów (mykobioty) na Roztoczu.
- Znaczeniu grzybów w przyrodzie i sposobach ich wykorzystywania przez człowieka.
- Bezpiecznym grzybobraniu, czyli odróżnianiu grzybów jadalnych i trujących.
Drzewiasty opowie, że warto zarażać Roztoczem, odkrywać walory turystyczne regionu. Zdradzi elementy bezpiecznego poruszania się w lesie – o survivalu oraz o sposobach rozpalania ognia.
W ramach współpracy Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zamościu, zorganizuje wystawę grzybów: Ekspozycja grzybów świeżych, dziko rosnących z terenów Roztocza.
W ramach wystawy będzie można skorzystać:
• z porad grzyboznawców,
• obejrzeć świeżo zebrane, dziko rosnące grzyby,
•otrzymać materiały edukacyjno-informacyjne (ulotki),
•skorzystać z plansz tematycznych
Serdecznie zapraszamy na lekcje biologii na Rynku Wielkim!
Wykłady odbędą się na głównej scenie.
Napisz komentarz
Komentarze