Uroczysta inauguracja budowy biurowca odbyła się 27 września. – Tydzień temu byliśmy z panem prezesem Mariuszem Domeradzkim na otwarciu biurowca w Stalowej Woli i wówczas prezydent tego miasta Lucjusz Nadbereżny powiedział, że w DNA Stalowej Woli jest przemysł – przypomniał prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.
– Ja dzisiaj powiem, że w DNA Zamościa są usługi i handel. To miasto powstało na styku szlaków handlowych i dzięki przywilejom lokacyjnym mogło rozwijać się gospodarczo.
Dodał, że władzom samorządowym zależy na tym, aby w XXI wieku miasto było „bogate i samowystarczalne”. Prezydent podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do budowy, nie zapominając o Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego, której teren przylega do placu budowy, za to, że „nie rzucała kłód pod nogi”.
Potrzebna inwestycja
Podziękowań było więcej. Składając je na ręce prezydenta Wnuka poseł Tomasz Zieliński zauważył, że to wyjątkowa inwestycja. Wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa w pierwszej kolejności pogratulował Andrzejowi Wnukowi determinacji i przypomniał, że w ostatnich latach Zamość cały czas pięknieje. Za przykład dał wkraczający w fazę końcową remont gmachu Akademii Zamojskiej.
Wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik dodał, że najważniejsi są ludzie, którzy w Zamościu mieszkają, w tym młodzież. To z myślą o tych ostatnich realizowana będzie ta inwestycja.
O korzyściach z inwestycji realizowanej przez spółkę Fabryka Zamość, do której Miejski Zakład Komunikacji w Zamościu wniósł aportem wartą 4 mln zł działkę o powierzchni ok. 1,4 ha, a ARP postawi na niej biurowiec, mówił Mariusz Domeradzki, prezes zarządu Operator ARP.
Nowoczesny biurowiec
Powierzchnia całkowita obiektu przekroczy 8 tys. mkw., z czego około 6 tys. mkw. zostanie przeznaczone firmom pod wynajem. Biurowiec będzie miał miał kilka kondygnacji. Niższe poziomy najprawdopodobniej zostaną przeznaczone na działalność handlową i usługową, wyższe będą zarezerwowane dla biur.
– Przy biurowcu będzie parking na 128 miejsc, a na parkingu podziemnym znajdzie się dodatkowo 46 miejsc na samochody – powiedział prezes Domeradzki.
Dodatkowo znajdą się 5 stanowisk na samochody elektryczne oraz 40 miejsc dla rowerzystów. W garażu podziemnym dla przyjeżdżających do pracy miłośników jednośladów czekać będą szatnie i natryski.
Budynek, który w 100 proc. wykonany zostanie w technologii prefabrykacji, ma być bardzo energooszczędny.
Wszystko ma kosztować kilkadziesiąt milionów złotych. Całość powinna być gotowa pod koniec przyszłego roku, a proces komercjalizacji powierzchni – jak zauważył prezes Domeradzki – może potrwać do 6 miesięcy.
Oddanie biurowca do użytku ma być zachętą dla dużych firm do otwierania tu swoich przedstawicielstw i zatrudniania w nich młodych, dobrze wykształconych specjalistów, dla których Zamość stanowi doskonałe miejsce do życia i pracowania jako alternatywa dla osiedlania się w dużych miastach.
Środowe uroczystości zakończyły się podpisaniem aktu erekcyjnego i symbolicznym wbiciem łopat na placu budowy.
Fabryka działaCelem programu Fabryka jest aktywizacja potencjałów miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze poprzez zapewnienie warunków rozwoju dla firm sektora nowoczesnych usług biznesowych poprzez budowę nowoczesnych biurowców. Zgodnie z zasadą „biznes przyciąga biznes”, zarówno obecność renomowanych firm, jak i dobrze wykwalifikowana kadra powinny powodować przyciąganie kolejnych firm, nie tylko z sektora nowoczesnych usług biznesowych, ale też innych, korzystających z usług tej branży. Oprócz Zamościa, podobny biurowiec ma powstać w Chełmie. |
Napisz komentarz
Komentarze