Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 20:41
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Mircze: Najpierw likwidacja GZK, a dopiero po niej konsultacje

29 września radni gminy Mircze jednogłośnie zdecydowali o likwidacji Gminnego Zakładu Komunalnego i przekształceniu go w spółkę. Jej majątek w przyszłości ma zasilić gminną spółkę komunalną Mir-Eko Sp. z o.o. Kilka dni przed obradami Rady Gminy grupa inicjatywna złożyła w tamtejszym Urzędzie Gminy zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum dotyczącego planowanych przekształceń i ich skutków.
Radni jednogłośnie zdecydowali o likwidacji Gminnego Zakładu Komunalnego w Mirczu.
Radni jednogłośnie zdecydowali o likwidacji Gminnego Zakładu Komunalnego w Mirczu.

Gminny Zakład Komunalny (GZK) w Mirczu jest zakładem budżetowym tej gminy, natomiast Mir-Eko Sp. z o.o. to spółka prawa handlowego również należąca do gminy Mircze. GZK zarządza Zakładem Zagospodarowania Odpadów w Łaskowie, a spółka Mir-Eko administruje składowiskiem odpadów. Marta Małyszek, wójt gminy Mircze, przekonuje, że dla gminy korzystniej będzie, gdy zakładem zagospodarowania odpadów i niecką na odpady zarządzała będzie jedna spółka.

Odpadami powinna zająć się tylko jedna firma

– Do kwietnia 2021 r. nie można było nic zrobić z połączeniem obydwu firm. Mieliśmy związane ręce. Jakiekolwiek zmiany organizacyjne w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów były niemożliwe z uwagi na okresu ochrony projektu budowy tego zakładu, na jego realizację otrzymaliśmy 15 mln zł unijnego dofinansowania. Gmina musiałaby zwrócić te pieniądze – tak w ubiegłym roku tłumaczyła wójt gminy Mircze.

W kwietniu 2021 r. zakończył się okres trwałości projektu. Od tamtej pory trwają działania zmierzające do przekształcenia GZK w spółkę i jej późniejsze wcielenie jej do gminnej spółki Mir-Eko.

– Jeśli chcemy, by gmina czerpała większe dochody z Zakładu Zagospodarowania Odpadów, to należy go przekazać spółce Mir-Eko – uzasadniała wójt Marta Małyszek.

27 września tego roku pięcioosobowa grupa inicjatywna złożyła w Urzędzie Gminy Mircze zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum w sprawie związanej z likwidacją GZK w Mirczu i przekształceniem go w spółkę komunalną, a w dalszej kolejności z zamiarem połączenia nowo powstałej spółki ze spółką Mir-Eko sp. z o.o. Inicjatorzy przeprowadzenia referendum przekonują w zawiadomieniu, że „brak ekonomicznego uzasadnienia do likwidacji Gminnego Zakładu Komunalnego w Mirczu i przekształcenia go w spółkę komunalną”.

 Ponadto – w ich ocenie – uzasadnione są obawy, że przekształcenie GZK w Mirczu (działającego dotychczas jako samorządowy zakład budżetowy) w spółkę spowoduje „znaczące podniesienie opłat za odpady, wodę i ścieki ponoszonych z tego tytułu przez mieszkańców gminy Mircze”. Zwrócili również uwagę na to, że planowane przekształcenia mogą doprowadzić do „rzeczywistej utraty przez Gminę Mircze prawa własności majątku GZK w Mirczu, sfinansowanego m.in. z budżetu państwa i podatków mieszkańców” – czytamy w zawiadomieniu o zamiarze przeprowadzenia referendum.

Majątek pozostanie w gminie 

Rada Gminy Mircze obradowała 29 września. Wójt Marta Małyszek odniosła się do zarzutów podniesionych przez inicjatorów referendum.

– Po pierwsze, funkcjonowanie dwóch przedsiębiorstw zajmujących się zagospodarowaniem odpadów na tym samym terenie, jest nieekonomiczne. To ewenement w skali kraju – podkreśliła wójt Małyszek.

Wójt wskazała również, że kierownictwo GZK nie może poradzić sobie z problemem smrodu przy miejscowej oczyszczalni ścieków, a to – jej zdaniem – oznacza „że GZK nie jest przedsiębiorstwem ekonomicznym”. – Zakład jedynie zarządzą tym, co gmina pozyskała i nieodpłatnie mu przekazała – argumentowała wójt Małyszek.

Jednocześnie wójt bardzo kategorycznie zapewniła, że „przekształcenie w żaden sposób nie wpłynie na opłatę za odpady”. Podobnie – według jej zapewnień – będzie również z opłatami „za wodę i ścieki”. – Samo przekształcenie nie spowoduje wzrostu cen – zaznaczyła wójt gminy Mircze.

Wójt zapewniła również, że nowo powołana spółka w 100 proc. będzie gminną, a przekazany jej majątek w całości nadal będzie własnością gminy.

– Nikt nie będzie mógł nic sprzedać. W tej nowo powstałej spółce ani w spółce Mir-Eko nie będzie nawet jednego procenta kapitału prywatnego. W przypadku niewłaściwego funkcjonowania tej spółki, radni będą mogli podjąć uchwałę o wyodrębnieniu z tej spółki, spółki która powstanie na bazie zakładu komunalnego – zaznaczyła wójt Małyszek.

Według zapewnień władz gminy Mircze pracownicy zlikwidowanego GZK zostaną zatrudnieni na tych samych warunkach pracy i płacy, jakie mają obecnie.

Mieszkańcy też powinni wiedzieć

Anna Jaśkiewicz, mieszka w gminy Mircze, jednocześnie jest szefową zakładowej „Solidarności” w GZK. Na obrady przyszła, aby poinformować radnych o potrzebie przeprowadzenia konsultacji społecznych.

– W Urzędzie Gminy Mircze został złożony wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie likwidacji zakładu komunalnego. Podpisało się pod nim ponad 120 osób. Apeluję do państwa, byście wzięli pod uwagę zdanie mieszkańców. Nie było do tej pory żadnych konsultacji społecznych w tej sprawie. A mieszkańcy czują się niepewnie. Dzwonili do Wód Polskich i pytali, czy zamiany przekształceniowe nie wpłyną na opłaty za wodę. W odpowiedzi usłyszeli, że jest ryzyko podniesienia opłat, ponieważ  spółka do kosztów obędzie musiała doliczyć jeszcze koszty amortyzacji – relacjonowała Anna Jaśkiewicz.

Jeden z radnych oznajmił, że inicjatorzy referendum i konsultacji wprowadzili w błąd mieszkańców, strasząc ich groźbą wzrostu cen.

– A gdyby przekazano mieszkańcom rzetelne informacje, podpisów byłoby o połowę mniej – głośno dywagował ten radny.

Przewodniczący RG Adam Kostrubiec, zaznaczył, że sprawa przekształceń GZK w Mirczu toczy się od 2,5 roku, po czym zwrócił się do Anny Jaśkiewicz: dlaczego mieszkańcy chcą konsultacji społecznych dopiero teraz, tuż przed podjęciem uchwały o likwidacji GZK.

Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie likwidacji GZK w Mirczu (w celu przekształcenia go w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością). Za głosowało 13 radnych, wszyscy obecni na obradach.

Po głosowaniu wójt Małyszek zapewniła: „konsultacje społeczne oczywiście przeprowadzimy, zgodnie z przepisami prawa”.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

lhr 30.10.2023 18:06
mafia rządzi w tej gminie ? nepotyzm, kolesiostwo, prywata, kłamstwa, mobbing na potęgę i nabijanie kabzy ,rodzinne klany i demokracja w odwrocie! TO GMINA MIRCZE OBECNIE!

Przekręt 12.10.2023 08:30
Goni przekręt w Mirczu.

Darek 05.10.2023 21:53
"Przewodniczący RG Adam Kostrubiec, zaznaczył, że sprawa przekształceń GZK w Mirczu toczy się od 2,5 roku, po czym zwrócił się do Anny Jaśkiewicz: dlaczego mieszkańcy chcą konsultacji społecznych dopiero teraz, tuż przed podjęciem uchwały o likwidacji GZK." ha ha ha A gdzie Pan radny był przez 2,5 roku? Pan radny chyba nie do końca zorientowany w jakiej instytucji rządzi i że przeprowadzenie konsultacji to był też jego OBOWIĄZEK wobec mieszkańców! Szanowna rado, CZY LECI Z WAMI PILOT? A tak na marginesie to pogratulować dziewczynie odwagi.

miejscowy 04.10.2023 13:42
Polecam stronę ********** Prawda w oczy kole, a kłamstwo powtarzane wielokrotnie nie stanie się prawdą.

Miejscowy 05.10.2023 06:00
Cenzura? To co zamieniło się w gwazdki było adresem strony, na której obnażanie są kłamstwa tzw władzy.

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama