5 października w Glinach odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Ekologiczni – propagowanie kultury dbałości o środowisko w powiązaniu ze stylem zdrowego trybu życia członków stowarzyszeń i grup nieformalnych z terenu powiatu biłgorajskiego” realizowany przez Starostwo Powiatowe w Biłgoraju. Uczestniczyli w niej przedstawiciele kół gospodyń wiejskich z terenu powiatu biłgorajskiego, samorządowcy oraz przedstawiciele miejskich i gminnych ośrodków i domów kultury.
Konferencję otworzył Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski, który na wstępie podziękował wszystkim przedstawicielem KGW i Stowarzyszeń. – Dziękuje za to wszystko, co robicie dla swojej lokalnej społeczności, za to, że podtrzymujecie tradycję, kulturę, obrzędy i zwyczaje. To jest dla mnie i dla całej społeczności powiatu niezwykle ważne – mówił.
Podziękowania i słowa uznania płynęły również ze strony gości. – Jesteście wizytówką regionu, przyszłością tego, co wiąże się z historią, wartościami nam najbliższymi – mówiła poseł Beata Strzałka. Dodała, że KGW reprezentują powiat w całym kraju. Dzięki temu region ten jest doceniony i zauważalny. – Dzisiaj nie jesteście już organizacjami, które się spotykają tylko po to, aby porozmawiać. Dzisiaj tworzycie przestrzeń swojej działalności. Macie plany, realizujecie je. Jesteście aktywne w każdej dziedzinie – dodała.
Michał Mulawa, wicemarszałek Województwa Lubelskiego zaznaczył, że konferencję bez wątpienia można uznać za pierwszy kongres KGW w powiecie biłgorajskim. – Wszyscy jesteśmy jedną wielką rodziną – mówił. Dodał, że dzięki KGW polska tradycja nigdy nie zaginie. – Zrobimy wszystko, abyście mogły rozwijać swoją pasje i działalność, abyście młodym pokoleniom mogli przekazywać to, co otrzymałyście od swoich rodziców i dziadków – mówił.
Referat o bioróżnorodności powiatu biłgorajskiego wygłosił Marek Konopka, kierownik Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Następnie głos zabrał Andrzeja Wojtyło, dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego, który przybliży temat ochrony przyrody na polu zrównoważonego rozwoju rolnictwa. Program rolno-środowiskowo-klimatyczny kierowany do rolników przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa omówił Bartłomiej Świtała, kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Biłgoraju. Tomasz Bury, kierownik Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Biłgoraju, przybliżył temat rolnictwa ekologicznego. Natomiast przedstawicielka LORD w Końskowoli mówiła o zasadach zdrowego odżywiania na przykładzie produktów kiszonych.
Następnie odbyły się warsztaty kulinarne prowadzone przez Rafała Włocha, szefa kuchni z Zamościa. Ich dopełnieniem było wspólne gotowanie. Panie miały szansę przyjrzeć się pracy mistrza kuchni, wymienić przepisami czy kuchennymi tajemnicami na smaczne, zdrowe i pożywne dania. Na stole Rafała Włocha królowała kaczka i miks sałat oraz potrawy na bazie lokalnych produktów.
Kolejnym etapem wydarzenia był konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich. Każdą gminę reprezentowała jedna drużyna. Panie zaprezentowały to z czego słynie ziemia biłgorajska, czyli mięsa, potrawy na bazie kaszy i ziemniaków, pieróg biłgorajski w różnych wydaniach. Nie zabrakło słodkości od serników po szarlotki, rolady i mini torty. Zwyciężyły Panie z KGW z Różańca, Luchowa Górnego, Luchowa Dolnego i Klubu Kobiet Aktywnych reprezentujące gminę Tarnogród. Jury zachwycił piróg gryczany z sosem kurkowym i żurawiną. Drugie miejsce zajęło KGW „Dorbozianki” z Dorboz w gminie Obsza. Panie przygotowały pierogi tarte z kapustą i okrasą. Podium zamknęło danie przygotowane przez KGW „Dąbrowiczanki” z Dąbrowicy w gminie Biłgoraj. Jury zachwyciły „pierogi z kołpakiem”. Wyróżnienie przyznano Zespołowi Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju za polędwiczki roztoczańskie w sosie imbirowym, podane z kluskami gryczanymi, glazurowaną marchewką i buraczkami z miodem. Zwycięskie Koła otrzymały odpowiednio nagrody w postaci sprzętu energooszczędnego AGD o wartości 3, 2 i 1 tys. zł.
Zwieńczeniem projektu była publikacja książkowa w formie albumu. Znajdują się w niej prezentacje organizacji powiatu biłgorajskiego, takich jak KGW oraz opis ich działalności z zakresu dbałości o środowisko. Zawiera ona również prezentację wieńców dożynkowych, jako przykładu kompozycji ziół i zbóż oraz kwiatów, jako przykłady bioróżnorodności.
Głównym założeniem projektu było zwrócenie uwagi i zachęcenie mieszkańców ziemi biłgorajskiej do dbałości o środowisko naturalne i promowanie zdrowego trybu życia. Projekt miał także zwrócić uwagę na bioróżnorodności lokalnego środowiska przyrodniczego i podnieść świadomości w zakresie ochrony przyrody. Poprzez zaangażowanie Kół Gospodyń Wiejskich projekt miał również pogłębić wiedzę dotyczącą możliwości wykorzystania lokalnych produktów, w tym pochodzących z upraw ekologicznych, w codziennej kuchni.
Projekt realizowany jest od połowy maja do połowy listopada br. Dofinansowany został ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 106 tys. zł.
Napisz komentarz
Komentarze