W drugi weekend października stowarzyszenie Józefowska Kawaleria Rowerowa hucznie obchodziło jubileusz 20-lecia działalności. Cykliści od dwóch dekad promują turystykę rowerową na Roztoczu. Jubileusz zbiegł się z realizacją projektu prowadzonego przez grupę nieformalną – Józefowską Husarię Rowerową wraz z Józefowską Kawalerią Rowerową jako patronem grupy nieformalnej. Projekt ten obejmował wydanie mapy m.in. z propozycją pięciu nowych wycieczek rowerowych po Roztoczu, a także organizację konferencji i rajdu.
Mapa "Promocja turystyki rowerowej oraz dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Roztocza" została zaprezentowana podczas konferencji, która odbyła się w sobotę 7 października w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie. Podczas obrad historię stowarzyszenia przypomniał prezes stowarzyszenia Robert Rabiega, a osoby, które efektywnie współpracowały z Józefowską Kawalerią Rowerową otrzymały podziękowania w postaci specjalnych statuetek. Konferencję zakończył wykład "Życie jest jak jazda na rowerze". Zastępca dyrektora Roztoczańskiego Parku Narodowego Tadeusz Grabowski, pełniący w stowarzyszeniu funkcję sekretarza, mówił m.in. o produkcie turystycznym jakim stał się Józefów, zostając rowerową stolicą Roztocza.
Natomiast 8 października rowerzyści wyruszyli z rynku w Józefowie na wycieczkę rowerową, nazwaną w nowej mapie "Puszczą Solską – rodzinnie i nie tylko". Uczestnicy rajdu pokonali 30 kilometrów, wydłużając o 6 kilometrów wyznaczoną pierwotnie trasę, by odwiedzić miejsce upamiętniające bitwę Powstańców Styczniowych, stoczoną 16 kwietnia 1863 roku w okolicach Borowych Młynów.
Projekt był realizowany dzięki dotacji otrzymanej w ramach zadania "Obywatelskie Roztocze. Działania w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i promocji Roztocza" sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Operatorem zadania było Stowarzyszenie Samorządów Euroregion Roztocze. Tytuł projektu: "Promocja turystyki rowerowej oraz dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Roztocza".
Napisz komentarz
Komentarze