Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:01
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Pomarańczowe tablice rejestracyjne na polskich drogach. Tylko dla wybranych

Są białe, zielone, żółte, a teraz będą także pomarańczowe. W Polsce pojawi się nowy kolor tablic rejestracyjnych. Ale nie dla każdego.
Do różnych kolorów tablic przymocowanych do samochodów już się przyzwyczailiśmy.
Do różnych kolorów tablic przymocowanych do samochodów już się przyzwyczailiśmy.

Autor: iStock

Do różnych kolorów tablic przymocowanych do samochodów już się przyzwyczailiśmy. Królują oczywiście biała z czarnymi literami i cyframi.

Co oznaczają te kolory?

Są także żółte zarezerwowane dla samochodów zabytkowych. To te mające przynajmniej 25 lat (lub 30 lat w województwach mazowieckim, wielkopolskim i świętokrzyskim).

Kolor zielony jest przeznaczony dla pojazdów bezemisyjnych. Do tej grupy zaliczają się zarówno auta elektryczne zasilane ogniwami, jak i samochody wodorowe. Przydzielane są automatycznie do każdego nowo rejestrowanego pojazdu.

Są także niebieskie tablice. Przeznaczone są dla pojazdów przedstawicieli: dyplomacji, urzędów konsularnych, misji specjalnych obcych państw, organizacji międzynarodowych.

Pomarańczowe tablice. Kto będzie musiał ich używać?

W połowie 2024 roku na drogach zadebiutuje nowy kolor – pomarańczowy. Wynika to ze zmian w prawie, które wprowadzą nową kategorię pojazdów, czyli samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych.

Uporządkowanie przepisów było podyktowane tym, że takie auta do tej pory nie przechodziły badań technicznych i nie miały tablic, a nadgorliwa policja potrafiła robić kłopoty nawet podczas rajdów samochodowych.

W przyszłym roku  właściciele pojazdów rajdowych będą musieli raz w roku pojawić się na stacji kontroli pojazdów.

Czy takim autem będzie można np. jeździć do pracy? Nie. Tablice mają służyć do poruszania się drogami publicznymi tylko w czasie zawodów sportowych.

Czarne odchodzi do przeszłości

Niekiedy jeszcze na drogach można spotkać pojazdy z czarnymi tablicami i białymi literami. To stare rozwiązanie, które funkcjonowało do 2000 roku. Wtedy właśnie weszły w życie „białe blachy”.

Czarne mają pojazdy, które od tamtego czasu nie były przerejestrowywane, a właściciel auta nie chciał zmian. Szacuje się, że mamy w Polsce jeszcze ok. 860 tys. pojazdów z czarnymi tablicami.

Jednak do 1 stycznia 2024 roku właściciele takich samochodów muszą wyrobić nowe tablice – zgodne z obowiązującymi teraz zasadami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama