Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 30 marca 2025 18:30
Reklama
Reklama

Foodsharing w Biłgoraju! Podzielisz się jedzeniem i książkami?

Reklama
Jadłodzielnia to nowy obiekty na terenie Bilgoraja. Jak podkreślają pomysłodawcy tego przedsięwzięcia głównym jej założeniem jest pomoc osobom potrzebującym. Jednak nie wyłącznie. Ważne jest również edukacja odnośnie niemarnowania jedzenia.
19 października przy wsparciu miasta Biłgoraja, osób indywidualnych i Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej otwarto jadłodzielnie. Założenia projektu przedstawiła Katarzyna Kidaj.
19 października przy wsparciu miasta Biłgoraja, osób indywidualnych i Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej otwarto jadłodzielnie. Założenia projektu przedstawiła Katarzyna Kidaj.

Miliony ludzi na całym świecie cierpi z powodu głodu. Marnowanie jedzenia jest nie tylko niemoralne, ale również absurdalne. W trosce o przyszłość planety oraz chcąc stawić czoła tego rodzaju problemom, coraz więcej osób angażuje się w ruch foodsharingu. Tak również zrobiły członkinie Biłgorajskiej Rady Kobiet. Dzięki ich inicjatywnie i ogromnemu zaangażowaniu w mieście powstała pierwsza jadłodzielnia. To miejsce, w którym można zostawić jedzenie przed upływem daty przydatności, aby uniknąć jego marnotrawstwa. Dzięki temu inni mogą z tego skorzystać.

Reklama

19 października przy wsparciu miasta Biłgoraja, osób indywidualnych i Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej otwarto jadłodzielnie. W tym miejscu poza dzieleniem się żywnością można również zostawić karmę dla zwierząt. Obok znajduje się kiążkodzielnia, która ma promować czytelnictwo. Obiekty zlokalizowane są w centrum miasta, na Placu Wolności za budynkiem Urzędu Miasta.

Ideę projektu przedstawiła Katarzyna Kidaj z biłgorajskiej Rady Kobiet. – Są miejsca na naszej planecie, gdzie panuje głód i z tego powodu umierają dzieci. W innych lokalizacjach jedzenia jest tak dużo, że jest ono marnowane. Tylko w Polsce co roku wyrzucamy ponad 9 mln ton żywności. Uważam, że taki mały punkt może zmienić wiele. W całej Polsce jest ich sześćdziesiąt, a zlokalizowane są one w czterdziestu miastach – mówiła. Nowy obiekt poza zapobieganiu głodu i przeciwdziałaniu marnowaniu żywności ma również zwiększyć świadomości również najmłodszych. 

– Jadłodzielnia uczy dzielenia się jedzeniem, uczy wzajemnej dobroci wobec siebie, ale i dobroci dla zwierząt. Możemy być dumni. Mam nadzieje, że to wszystko będzie przynosiło radość – mówiła.

Zadowolenia z przedsięwzięcia nie kryje włodarz miasta burmistrz Janusz Rosłan. – Z pewnością, każdy kto zgłosi się do naszego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czy do biura PCK w Biłgoraju po pomoc, otrzyma ją i nie wyjdzie głodny. Wiem jednak, że są ludzie którzy nie umieją udać się do tych miejsc i prosić o pomoc. Dla tej grupy jadłodzielnia będzie dobrym rozwiązaniem – mówił. Dodał, że niezwykle ważna jest nauka dotycząca tego, aby nie marnować jedzenia. Przytoczył, że pomysł otwarcia takiego miejsca w mieście pojawiał się od dawna. Udało się aktywnym kobietom.

Nowego obiektu gratulowała również Małgorzata Gromadzka, poseł elekt. – Wędrując po regionie napotkałam na osoby które cierpią na niedostatek. Realizując takie inicjatywy możemy temu przeciwdziałać – stwierdziła.

Obiekt to również doskonała lekcja dla najmłodszych, którzy uczestniczyli w jego otwarciu. – Zadaniem szkoły jest nie tylko edukacja, ale również wychowanie w wartościach. Jedną z nich jest umiejętność dzielenia się i przyjmowania pomocy. Chcemy kształtować młode pokolenie tak, aby nie marnowało żywności i aby umiało ją przynieść do jadłodzielni, by wspomóc innych – mówi Teresa Bogdanowicz - Bordzań, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Biłgoraju.

Organizatorzy chcą aby działająca obok książkodzielnia przyczyniła się do promocji czytelnictwa, które rozwija zarówno wyobraźnię jak i słownictwo. Książkę do przeczytania może zabrać każdy. Podobnie jak pozostawić lekturę, która trafi w ręce innych czytelników.

Do wsparcia nowego obiektu zostały poproszone Szkolne Koła Wolontariackie i inne nieformalne grupy by wspierały organizację w codziennych działaniach takich jak sortowaniu, przechowywaniu i dystrybucji jedzenia, czy dbaniu o czystość. Dodatkowo przy wsparciu Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej organizowane będą warsztaty edukacyjne na temat zrównoważonego odżywiania oraz ogólnego podnoszenia świadomości dotyczącej marnotrawstwa żywności wśród dzieci i młodzieży.

Podczas wydarzenia nie było symbolicznego przecięcia wstęgi. Było natomiast zapełnienie półek produktami żywnościowymi, karmy dla zwierząt oraz książkami. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: W szkole jest coraz mniej uczniów i coraz więcej pomieszczeń stoi pustych więc rola burmistrza jest dobrze tym gospodarować. Prywatny przedsiębiorca płacił czynsz za najem pomieszczeń czym można było pokryć wydatki na utrzymanie budynku ale oczywiście nie opłacało się to gminie. Zamiast dostosować wejścia do szkoły tak żeby spełniało warunki ustawy woleli zaproponować przedsiębiorcy ruderę, która wymaga cholendarnych nakładów na remont. Teraz jak ludzie się zbuntowali to burmistrz nagle udaje że to przedsiębiorca nie wyraża dobrej woli. Czy to jest poważne ???Data dodania komentarza: 30.03.2025, 15:29Źródło komentarza: Lubycza Królewska: Batalia o gabinet fizjoterapii w szkole. Czy przedsiębiorca i burmistrz dojdą do porozumienia, czy dojdzie do likwidacji?Autor komentarza: PacjentTreść komentarza: Korzystam z usług gabinetu od 8 lat, mam blisko i znam dobrze rehabilitantów. Z tego co wiem to pomieszczenie zaproponowane przez burmistrza wymaga nakładu na remont w kwocie 200 tys zł a burmistrz oczekiwał ze właściciel wyłoży 170tys na pomieszczenie które dalej będzie we władaniu burmistrza. To nie wiem kto by się zgodził na takie warunki…Data dodania komentarza: 30.03.2025, 15:22Źródło komentarza: Lubycza Królewska: Batalia o gabinet fizjoterapii w szkole. Czy przedsiębiorca i burmistrz dojdą do porozumienia, czy dojdzie do likwidacji?Autor komentarza: BrawoTreść komentarza: Bicie piany o PISOwską 13 napiszcie ile co miesiąc dostaje ciapaty bez lat pracy bo Jakubiak mówi o 12.000 tys to jest życie w Madrycie emerycie czarna pasta i do koncentracjon lager TfuSSka.Data dodania komentarza: 29.03.2025, 06:49Źródło komentarza: Zbliża się termin wypłat trzynastej emerytury. Sprawdź terminyAutor komentarza: GertrudaTreść komentarza: Prędkość 😐Data dodania komentarza: 28.03.2025, 19:59Źródło komentarza: Gm. Zwierzyniec: Tragiczny wypadek w Obroczy. Nie żyje 27-latka, która kierowała oplem [ZDJĘCIA]Autor komentarza: NikTreść komentarza: Chyba każdy samorząd gminy wprowadził to ulepszenie bo to są pieniądze. Świetlicę stoją przeważnie na gruntach gminy i nie ważne że jak były budowane gmina często nie dała złamanego grosza. Teraz jak są wyremontowane i dobrze doposażone ktoś nagle wpadł na pomysł że trzeba to ucywilizowac...czyli 150 netto plus prad i woda za wynajem do budżetu gminy.Data dodania komentarza: 28.03.2025, 17:39Źródło komentarza: W gm. Ulhówek nie było regulaminu korzystania ze świetlic. To nowość, która nie podoba się mieszkańcomAutor komentarza: Do MTreść komentarza: Racja i za nieterminowe wypłacanie wynagrodzeń ktoś powinien zostać ukarany. Nawet wiem kto...ale niestety są równi i równiejsi. Niektórym włos z głowy nie spadnie. Może zależy to od koloru włosów?Data dodania komentarza: 28.03.2025, 17:26Źródło komentarza: Wicestarosta hrubieszowski zarzucił protestującym kłamstwa. Związkowcy dali staroście 7 dni
Reklama