Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:35
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Sprinter Agrosu Zamość Dominik Kopeć wśród pięciu najlepszych

Sprinter Agrosu Zamość Dominik Kopeć znalazł się w gronie pięciu najlepszych w 2023 r. polskich lekkoatletów w prestiżowym rankingu „Złote Kolce”. Uroczysta gala, podczas której wyróżniony został sportowiec rodem z Łuszczacza (gm. Susiec), odbyła się na Stadionie Śląskim w Chorzowie.
Piąty w rankingu Dominik Kopeć, podopieczny trenera Andrzeja Gdańskiego, w sezonie lekkoatletycznym 2023 ponownie został mistrzem Polski w biegu na 100 m.
Piąty w rankingu Dominik Kopeć, podopieczny trenera Andrzeja Gdańskiego, w sezonie lekkoatletycznym 2023 ponownie został mistrzem Polski w biegu na 100 m.

Autor: Tomasz Kasjaniuk (PZLA)

 „Złote Kolce 2023” wywalczyli lekkoatleci Podlasia Białystok – wśród kobiet triumfowała Natalia Kaczmarek, srebrna medalistka teorocznych mistrzostwa świata w Budapeszcie (w biegu na 400 m), wśród mężczyzn najlepszy okazał się Wojciech Nowicki, także zdobywca srebrnego medalu na Węgrzech (w konkursie rzutu młotem).

Za Natalią Kaczmarek sklasyfikowane zostały kolejno Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice), Adrianna Sułek (Brda Bydgoszcz), Anna Kiełbasińska (SKLA Sopot) i Pia Skrzyszowska (AZS AWF Warszawa). Natomiast tuż za Wojciech Nowickim uplasował się inny młociarz Paweł Fajdek (AZS AWF Katowice), reprezentujący w latach 2008-2019 zamojski Agros. Trzecie miejsce zajął skoczek o tyczce Piotr Lisek (OSOT Szczecin), a czwarte – skoczek wzwyż Norbert Kobielski (MKS Inowrocław).

Piąty w rankingu Dominik Kopeć, podopieczny trenera Andrzeja Gdańskiego, w sezonie lekkoatletycznym 2023 ponownie został mistrzem Polski w biegu na 100 m. Podczas zawodów w Gorzowie Wielkopolskim uzyskał czas 10.37. Reprezentował także nasz kraj w mistrzostwach świata w Budapeszczcie (zakwalifikował się do półfinału, w którym „setkę” pokonał w czasie 10.15), a także na wielu innych zawodach międzynarodowych, m.in. w Chorzowie, w drużynowych mistrzostwach Europy pierwszej dywizji (był czwarty w biegu na 100 m, a z reprezentacyjną sztafetą 4 razy 100 m uplasował się na piątej pozycji). Natomiast w trakcie mityngu w niemieckim mieście Dessau-Rosslau ustanowił rekord życiowy – 10.05, osiągając drugi w historii polskiej lekkoatletyki wynik w biegu na 100 m (rekordzistą Polski z wynikiem 10.00 pozostaje Marian Woronin).

Warto dodać, że ranking „Złote Kolce” opracowywany jest od 1970 r. przez redakcję wydawanego w Katowicach ogólnopolskiego dziennika „Sport” wspólnie z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki. Pomysłodawcą klasyfikacji był dziennikarz i historyk sportu, twórca słynnej encyklopedii piłkarskiej wydawnictwa GiA Andrzej Gowarzewski (ur. 1945, zm. 2020), który kierował siedmioma pierwszymi edycjami rankingu (w latach 1970-1976), będąc wówczas reporterem i publicystą „Sportu”. Na liście triumfatorów rankingu znajduje się m.in. Fajdek (2013, 2015 i 2022 r.).

Podczas tegorocznej gali w Chorzowie nagrody przyznane zostały w czternastu kategoriach. Trenerem Roku 2023 został szkoleniowiec lekkoatletycznej kadry narodowej Marek Rożej. Za Odkrycie Roku uznany został Marek Zakrzewski z AML Słupsk, tegoroczny zdobywca złotych medali w biegu na 100 i 200 m podczas mistrzostw Europy juniorów U20 w Jerozolimie. Paralekkoatletą Roku została Renata Śliwińska ze Startu Gorzów Wielkipolski, specjalizująca się w konkurencjach rzutowych, dwukrotna wicemistrzyni świata, czterokrotna mistrzyni Europy w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem.

Wyróżnieni zostali także przewodniczący Centralnego Kolegium Sędziów PZLA oraz nauczyciel akademickim Filip Moterski (Przyjaciel Polskiej Lekkiej Atletyki), Ministerstwo Sportu i Turystyki (Mecenas Polskiej LA), Grupa Orlen (Sponsor Roku), Województwo Śląskie (Promotor Polskiej LA), Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej (Impreza Roku), TVP Sport (Partner Medialny) oraz 4F, Nestle, Polanik, Toyota Okęcie, MCC Medale, Business Travel Club (Sponsorzy PZLA). 

Natalia Kaczmarek i Adrianna Sułek zostały wyróżnione za ustanowienie w sezonie halowym 2023 rekordów Polski. Nagrodzone zostały miasta, które gościły w minionym sezonie główne imprezy rangi mistrzostw Polski (Toruń, Rzeszów, Gorzów Wielkopolski, Włocławek, Lublin oraz Słubice). Nagrodzone zostały też trzy najlepsze kluby w drużynowych mistrzostwach Polski – AZS AWF Warszawa, AZS UMCS Lublin i AZS Poznań. Natomiast statuetka dla najlepszego klubu drużynowych mistrzostw Polski juniorów U20 otrzymał AML Słupsk.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama