Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:41
Reklama
Reklama

Okrągły jubileusz DPS-u w Teodorówce

Łatwo i szybko można do niego trafić, ponieważ znajduje się tylko kilka kilometrów od Biłgoraja – pomiędzy Wolą Małą a Wolaninami. Mowa o Domu Pomocy Społecznej w Teodorówce, który w tym roku obchodzi 60-lecie powstania.
Okrągły jubileusz DPS-u w Teodorówce

Uroczystości jubileuszowe w Teodorówce odbędą się w czwartek (29 czerwca). W ich programie znajdą się m.in. msza święta pod przewodnictwem ks. bpa Mariana Rojka, ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej, prezentacja multimedialna "Wczoraj i dziś DPS w Teodorówce" oraz poczęstunek.

Trochę historii

W XIX w. w dzisiejszej Teodorówce – pomiędzy Wolą Małą a Wolaninami – założony został folwark, który od imienia córki właściciela Stanisława Nowakowskiego – Teodory – nazywany był folwarkiem Teodorów. Następnie dobra te przejął zięć Stanisława Nowakowskiego – Walerian Płatonow, który był wysokiej rangi urzędnikiem carskim. W okresie międzywojennym mieściła się tu szkoła dla dziewcząt, natomiast w 1957 r. utworzono w Teodorówce DPS. Placówka zlokalizowana jest w dwóch obiektach, a więc w starym budynku wzniesionym w połowie XIX w. oraz nowym obiekcie, który został oddany do użytku pod koniec XX w., a konkretnie w 1994 r. DPS w Teodorówce oddalony jest o 6 km od Biłgoraja. Powierzchnia zajmowanego terenu wynosi 3,76 ha. Dom jest otoczony lasem, co umożliwia mieszkańcom kontakt z naturą. Na jego terenie są trasy spacerowe, boisko sportowe, staw oraz plac zabaw.

Dom posiada dwie filie – w Biłgoraju (przy ul. Zielonej) i Długim Kącie (gm. Józefów). Łącznie z filiami DPS w Teodorówce dysponuje 195 miejscami dla osób niepełnosprawnych intelektualnie: dzieci, młodzieży i osób dorosłych, a także dla osób przewlekle psychicznie chorych (filia w Długim Kącie). DPS w Teodorówce jest stacjonarną placówką koedukacyjną.

W ub. roku przebywało tam (łącznie z filiami) 192 podopiecznych w wieku od 15 do 89 lat, w tym 28 osób z głębokim stopniem niepełnosprawności oraz 31 z chorobami i zaburzeniami psychicznymi. – Spośród 192 mieszkańców naszego domu do utrzymania 57 osób dopłacają gminy bądź miasta – powiedziała na poprzedniej sesji rady Powiatu Beata Tokarska, dyrektor DPS w Teodorówce.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama