Na Konferencję historyczną oprócz licznie przybyłych słuchaczy, organizatorów: Wójta Gminy Telatyn Dariusza Kozłowskiego i Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Telatyn Alicji Górnik przyjechali również zaproszeni goście: ks. Jerzy Rzeszowski - proboszcz parafii Nowosiółki, Katarzyna Gucz – Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Małgorzata Bryk – Sekretarz Gminy Telatyn, społeczność Szkoły Podstawowej w Telatynie na czele z Dyrektor Małgorzatą Śliczniuk-Loda, druh Henryk Szaruga – opiekun 19 DH Modrzewie, Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Telatyn wraz z Przewodniczącą Agnieszką Fronc, Seniorzy wraz z Przewodniczącą panią Haliną Szczerbińską.
Po części oficjalnej i powitaniu uczestników rozpoczęła się część historyczna. Jako pierwszy z prelekcją wystąpił prof. nadzw. dr hab. Andrzej Olejko - wybitny historyk, wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego, który specjalizuje się w historii wojennej i lotnictwie, autor licznych publikacji, artykułów i referatów o tematyce historycznej i militarnej. Pan profesor przybliżył uczestnikom osobę Marcina Borelowskiego ps. Lelewel - dowódcy oddziałów partyzanckich i naczelnika wojennego województw lubelskiego i podlaskiego.
Kolejny prelegent pan Jacek Rogala z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, który przygotował wykład pt. „Kobiety wolności – udział kobiet w Powstaniu Styczniowym”. Część historyczną zakończyła prelekcja pana Mateusza Haberka z Muzeum Narodowego w Lublinie, który nie tylko opowiedział o Powstaniu Styczniowym i jego przebiegu na Lubelszczyźnie ale również o swojej pasji historycznej.
Wystawę historyczną z pięknymi eksponatami dotyczącymi czasów Powstania Styczniowego przygotowało Stowarzyszenie Moje Nowosiółki. Można było zobaczyć umundurowanie, broń i różnego rodzaju rekwizyty. Uczestnicy mogli również zapoznać się z wystawą poświęconą wydarzeniom styczniowym z 1863/64 roku oraz zapozna się z obrazami będącymi odzwierciedleniem dzieł Artura Grottgera polskiego malarza, ilustratora i rysownika, autor cyklu „kartonów” o Powstaniu Styczniowym. Obejrzeć można było cykl dzieł tworzących „Lithuanię” i „Polonię”.
Podczas konferencji wręczone zostały również nagrody w Konkursie Plastycznym dla dzieci i młodzieży pt. „Bohaterowie Powstania Styczniowego”. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach wiekowych: Klasy I-IV – I miejsce: Zofia Czaus, II miejsce: Emilia Jaśkiewicz, III miejsce: Karol Brzyski, Klasy V-VIII – I miejsce: Julia Procnal, II miejsce: Michał Dziedzic, III miejsce: Filip Beń.
Nagrody otrzymali również seniorzy, którzy wzięli udział w Konkursie Poetyckim pt. „Oni wciąż ku wolności zmierzali…”. Nagrodzone zostały panie: I miejsce – Teresa Baran, II miejsce – Jadwiga Malec, III miejsce – Alina Matwiejszyn. W przerwie odbył się również Konkurs Kulinarny pt. „W kuchni i na stole w XIX wiecznej Polsce”, w którym panie przygotowywały danie konkursowe na słodko lub słono. Ostatecznie, po degustacji i wnikliwej ocenie Komisja w składzie: Katarzyna Gucz, Jacek Rogala, Mateusz Haberek i Dariusz Kozłowski nagrodziła następujące Koła Gospodyń: I miejsce – KGW w Łykoszynie (Gołąbki z kaszą i mięsem), II miejsce - KGW Telatyn I (Kluski ziemniaczane „Szwaby”) i III miejsce – KGW Wasylów (Kokosanki miodowe). Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.
Konferencja zakończyła się występem Zespołu śpiewaczego „Lawenda”, który zaśpiewał wiązankę pieśni patriotycznych.
Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.
Nazwa własna zadania: „Powstanie Styczniowe polskich serc zryw ku Niepodległości”.
Napisz komentarz
Komentarze