Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:15
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Gm. Telatyn: W Poturzynie odbyła się Konferencja Historyczna

„Orzeł, Pogoń i archanioł. Trudna droga do wolnej Polski” – pod takim tytułem odbyła się 26 października w Poturzynie Konferencja Historyczna poświęcona wydarzeniom związanym ze 160. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego i tragicznym losem Polaków pod zaborami, ich bohaterska postawą i determinacją w odzyskaniu Niepodległości.
„Orzeł, Pogoń i archanioł. Trudna droga do wolnej Polski” – pod takim tytułem odbyła się 26 października w Poturzynie Konferencja Historyczna.
„Orzeł, Pogoń i archanioł. Trudna droga do wolnej Polski” – pod takim tytułem odbyła się 26 października w Poturzynie Konferencja Historyczna.

Na Konferencję historyczną oprócz licznie przybyłych słuchaczy, organizatorów: Wójta Gminy Telatyn Dariusza Kozłowskiego i Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Telatyn Alicji Górnik przyjechali również zaproszeni goście: ks. Jerzy Rzeszowski - proboszcz parafii Nowosiółki, Katarzyna Gucz – Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Małgorzata Bryk – Sekretarz Gminy Telatyn, społeczność Szkoły Podstawowej w Telatynie na czele z Dyrektor Małgorzatą Śliczniuk-Loda, druh Henryk Szaruga – opiekun 19 DH Modrzewie, Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Telatyn wraz z Przewodniczącą Agnieszką Fronc, Seniorzy wraz z Przewodniczącą panią Haliną Szczerbińską.

Po części oficjalnej i powitaniu uczestników rozpoczęła się część historyczna. Jako pierwszy z prelekcją wystąpił prof. nadzw. dr hab. Andrzej Olejko - wybitny historyk, wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego, który specjalizuje się w historii wojennej i lotnictwie, autor licznych publikacji, artykułów i referatów o tematyce historycznej i militarnej. Pan profesor przybliżył uczestnikom osobę Marcina Borelowskiego ps. Lelewel - dowódcy oddziałów partyzanckich i naczelnika wojennego województw lubelskiego i podlaskiego. 

Kolejny prelegent pan Jacek Rogala z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, który przygotował wykład pt. „Kobiety wolności – udział kobiet w Powstaniu Styczniowym”. Część historyczną zakończyła prelekcja pana Mateusza Haberka z Muzeum Narodowego w Lublinie, który nie tylko opowiedział o Powstaniu Styczniowym i jego przebiegu na Lubelszczyźnie ale również o swojej pasji historycznej.

Wystawę historyczną z pięknymi eksponatami dotyczącymi czasów Powstania Styczniowego przygotowało Stowarzyszenie Moje Nowosiółki. Można było zobaczyć umundurowanie, broń i różnego rodzaju rekwizyty. Uczestnicy mogli również zapoznać się z wystawą poświęconą wydarzeniom styczniowym z 1863/64 roku oraz zapozna się z obrazami będącymi odzwierciedleniem dzieł Artura Grottgera polskiego malarza, ilustratora i rysownika, autor cyklu „kartonów” o Powstaniu Styczniowym. Obejrzeć można było cykl dzieł tworzących „Lithuanię” i „Polonię”.

Podczas konferencji wręczone zostały również nagrody w Konkursie Plastycznym dla dzieci i młodzieży pt. „Bohaterowie Powstania Styczniowego”. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach wiekowych: Klasy I-IV – I miejsce: Zofia Czaus, II miejsce: Emilia Jaśkiewicz, III miejsce: Karol Brzyski, Klasy V-VIII – I miejsce: Julia Procnal, II miejsce: Michał Dziedzic, III miejsce: Filip Beń

Nagrody otrzymali również seniorzy, którzy wzięli udział w Konkursie Poetyckim pt. „Oni wciąż ku wolności zmierzali…”. Nagrodzone zostały panie: I miejsce – Teresa Baran, II miejsce – Jadwiga Malec, III miejsce – Alina Matwiejszyn. W przerwie odbył się również Konkurs Kulinarny pt. „W kuchni i na stole w XIX wiecznej Polsce”, w którym panie przygotowywały danie konkursowe na słodko lub słono. Ostatecznie, po degustacji i wnikliwej ocenie Komisja w składzie: Katarzyna Gucz, Jacek Rogala, Mateusz Haberek i Dariusz Kozłowski nagrodziła następujące Koła Gospodyń: I miejsce – KGW w Łykoszynie (Gołąbki z kaszą i mięsem), II miejsce - KGW Telatyn I (Kluski ziemniaczane „Szwaby”) i III miejsce – KGW Wasylów (Kokosanki miodowe). Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Konferencja zakończyła się występem Zespołu śpiewaczego „Lawenda”, który zaśpiewał wiązankę pieśni patriotycznych.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Nazwa własna zadania: „Powstanie Styczniowe polskich serc zryw ku Niepodległości”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama