Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 03:19
Reklama Baner reklamowy A1, Namysłowiacy
Reklama

Gm. Telatyn: W Poturzynie odbyła się Konferencja Historyczna

„Orzeł, Pogoń i archanioł. Trudna droga do wolnej Polski” – pod takim tytułem odbyła się 26 października w Poturzynie Konferencja Historyczna poświęcona wydarzeniom związanym ze 160. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego i tragicznym losem Polaków pod zaborami, ich bohaterska postawą i determinacją w odzyskaniu Niepodległości.
„Orzeł, Pogoń i archanioł. Trudna droga do wolnej Polski” – pod takim tytułem odbyła się 26 października w Poturzynie Konferencja Historyczna.
„Orzeł, Pogoń i archanioł. Trudna droga do wolnej Polski” – pod takim tytułem odbyła się 26 października w Poturzynie Konferencja Historyczna.

Na Konferencję historyczną oprócz licznie przybyłych słuchaczy, organizatorów: Wójta Gminy Telatyn Dariusza Kozłowskiego i Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Telatyn Alicji Górnik przyjechali również zaproszeni goście: ks. Jerzy Rzeszowski - proboszcz parafii Nowosiółki, Katarzyna Gucz – Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Małgorzata Bryk – Sekretarz Gminy Telatyn, społeczność Szkoły Podstawowej w Telatynie na czele z Dyrektor Małgorzatą Śliczniuk-Loda, druh Henryk Szaruga – opiekun 19 DH Modrzewie, Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Telatyn wraz z Przewodniczącą Agnieszką Fronc, Seniorzy wraz z Przewodniczącą panią Haliną Szczerbińską.

Po części oficjalnej i powitaniu uczestników rozpoczęła się część historyczna. Jako pierwszy z prelekcją wystąpił prof. nadzw. dr hab. Andrzej Olejko - wybitny historyk, wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego, który specjalizuje się w historii wojennej i lotnictwie, autor licznych publikacji, artykułów i referatów o tematyce historycznej i militarnej. Pan profesor przybliżył uczestnikom osobę Marcina Borelowskiego ps. Lelewel - dowódcy oddziałów partyzanckich i naczelnika wojennego województw lubelskiego i podlaskiego. 

Kolejny prelegent pan Jacek Rogala z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, który przygotował wykład pt. „Kobiety wolności – udział kobiet w Powstaniu Styczniowym”. Część historyczną zakończyła prelekcja pana Mateusza Haberka z Muzeum Narodowego w Lublinie, który nie tylko opowiedział o Powstaniu Styczniowym i jego przebiegu na Lubelszczyźnie ale również o swojej pasji historycznej.

Wystawę historyczną z pięknymi eksponatami dotyczącymi czasów Powstania Styczniowego przygotowało Stowarzyszenie Moje Nowosiółki. Można było zobaczyć umundurowanie, broń i różnego rodzaju rekwizyty. Uczestnicy mogli również zapoznać się z wystawą poświęconą wydarzeniom styczniowym z 1863/64 roku oraz zapozna się z obrazami będącymi odzwierciedleniem dzieł Artura Grottgera polskiego malarza, ilustratora i rysownika, autor cyklu „kartonów” o Powstaniu Styczniowym. Obejrzeć można było cykl dzieł tworzących „Lithuanię” i „Polonię”.

Podczas konferencji wręczone zostały również nagrody w Konkursie Plastycznym dla dzieci i młodzieży pt. „Bohaterowie Powstania Styczniowego”. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach wiekowych: Klasy I-IV – I miejsce: Zofia Czaus, II miejsce: Emilia Jaśkiewicz, III miejsce: Karol Brzyski, Klasy V-VIII – I miejsce: Julia Procnal, II miejsce: Michał Dziedzic, III miejsce: Filip Beń

Nagrody otrzymali również seniorzy, którzy wzięli udział w Konkursie Poetyckim pt. „Oni wciąż ku wolności zmierzali…”. Nagrodzone zostały panie: I miejsce – Teresa Baran, II miejsce – Jadwiga Malec, III miejsce – Alina Matwiejszyn. W przerwie odbył się również Konkurs Kulinarny pt. „W kuchni i na stole w XIX wiecznej Polsce”, w którym panie przygotowywały danie konkursowe na słodko lub słono. Ostatecznie, po degustacji i wnikliwej ocenie Komisja w składzie: Katarzyna Gucz, Jacek Rogala, Mateusz Haberek i Dariusz Kozłowski nagrodziła następujące Koła Gospodyń: I miejsce – KGW w Łykoszynie (Gołąbki z kaszą i mięsem), II miejsce - KGW Telatyn I (Kluski ziemniaczane „Szwaby”) i III miejsce – KGW Wasylów (Kokosanki miodowe). Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Konferencja zakończyła się występem Zespołu śpiewaczego „Lawenda”, który zaśpiewał wiązankę pieśni patriotycznych.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Nazwa własna zadania: „Powstanie Styczniowe polskich serc zryw ku Niepodległości”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: czytTreść komentarza: Zaraz Sam Donald Tusk mówił publicznie że będzie łamał prawo!Jak słuchają tego obywatele to nie dziwi nic Tusk może a zwykły obywatel to nie ?Data dodania komentarza: 31.10.2024, 15:43Źródło komentarza: Miączyn: Ma sądowy zakaz, ale znów to zrobiłAutor komentarza: KlikTreść komentarza: W sejmie i senacie też powinny być tylko dwie kadencje i powrót do normalnego życia!!!Data dodania komentarza: 31.10.2024, 10:58Źródło komentarza: Spór o wiecznych burmistrzów. Jest ostra kontrpropozycjaAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: I bardzo dobrze, powinna być kadencyjność, jak mogą stare dziadki babki siedzieć na urzędach po 20-30 lat, dość. Dajcie szansę innym...Data dodania komentarza: 31.10.2024, 08:52Źródło komentarza: Spór o wiecznych burmistrzów. Jest ostra kontrpropozycjaAutor komentarza: MarcinTreść komentarza: Witam dzisiaj miałem taką sytuację czyli 2 lata po wystawieniu tej publikacji. Dzwoniono z nr zastrzeżonego.Data dodania komentarza: 30.10.2024, 23:28Źródło komentarza: Oszustwo na zaległy mandat. Automat podszywa się pod Straż MiejskąAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Piękna manipulacja, wybrać sobie 1 kraj który nam pasuje i jeszcze przemilczeć kilka rzeczy. "Strona słowacka jest w pełni uzależniona od dostaw surowców energetycznych, w tym paliwa do reaktorów jądrowych." Do tego jeszcze 2023 większość paliwa do reaktorów kupowali od Rosji. Obecnie dominuje biomasa ale w 2030 energia z wiatru ma wynieść 500 MW a biomasy 200 MW. Wiatr na 3 miejscu po wodzie i fotowoltaice. Słowacja od dawna ma elektrownie atomowe i tani prąd. Nie ma więc potrzeby na hurra zwiększania OZE. Od 2009 roku nie jest wstrzymana energia z wiatru tylko budowa nowych elektrowni wiatrowych a takie sprzed 2009 roku Słowacja posiada. Na koniec z cytowanego przez Panią artykułu wycięło się jedno ciekawe słówko "ze względu na POSTRZEGANĄ niestabilność i przeszkody regulacyjne".Data dodania komentarza: 30.10.2024, 19:42Źródło komentarza: Powiat biłgorajski: Będą wiatraki, będzie tańszy prądAutor komentarza: ElektrykTreść komentarza: Kurcze... i nie elektryk...Data dodania komentarza: 30.10.2024, 19:33Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Podczas jazdy zapalił się samochód. Były w nim dwie osoby
Reklama