W niemieckim Arolsen znajduje się największe archiwum poświęcone ofiarom nazistowskich prześladowań – Arolsen Archives. Do dziś przechowywanych jest tam około 2,5 tys. kopert z rzeczami osobistymi byłych więźniów, głównie z terenu Polski, ale też innych krajów, w tym dzisiejszej Ukrainy.
W 2016 r. instytucja zainicjowała kampanię #StolenMemory, w ramach której udało się przekazać rodzinom ofiar blisko 700 pamiątek. Reszta dalej czeka na odbiór, ale pracownicy Arolsen Archives i wolontariusze liczą, że dzięki objazdowej wystawie uda się dotrzeć do szerszego grona odbiorców.
Ekspozycja, która 8 listopada o godz. 14 zostanie otwarta na na zamojskim Rynku Wielkim, opowiada właśnie historie byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych przez pryzmat ich rzeczy osobistych, ale też zachęca do włączenia się w poszukiwania rodzin, którym można zwrócić ostatnie pamiątki po bliskich.
Zdjęcia prezentowanych na wystawie przedmiotów zostały oznaczone kategoriami „poszukiwani” oraz ”odnalezieni”. W pierwszym przypadku chodzi o pamiątki, których jeszcze nie udało się zwrócić rodzinom. Druga kategoria odnosi się do przedmiotów osobistych, które już zostały zwrócone. Dzięki niej poznajemy głębiej nie tylko historie osób prześladowanych, ale również to, w jaki sposób udało się po wielu latach od zakończenia II wojny światowej odnaleźć bliskich ofiar i zwrócić im zrabowane pamiątki.
Wystawa będzie czynna do końca listopada.
Napisz komentarz
Komentarze