Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 13:15
Reklama Baner rekalmowy Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Delegaci Lubelskiej Izby Rolniczej z powiatu tomaszowskiego do dyspozycji rolników

Mają reprezentować interesy rolników przez najbliższe cztery lata. Delegatów Rady Powiatowej Izby Rolniczej w Tomaszowie Lubelskim mieszkańcy wybrali 24 września. W październiku oni między sobą wybrali przewodniczącego. Ponownie jest nim Piotr Kielar.
Do reprezentantów poszczególnych gmin można się zgłaszać z każdym rolniczym problemem.
Do reprezentantów poszczególnych gmin można się zgłaszać z każdym rolniczym problemem.

Autor: Pixabay.com

W składzie Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej w Tomaszowie Lub. VII kadencji znaleźli się: Stanisław Koper (Tomaszów Lubelski), Stanisław Bondyra oraz Paweł Kniaź (miasto i gmina Tyszowce), Ryszard Romańczuk (gm. Bełżec), Daniel Dolanowski i Mateusz Karwański (gm. Jarczów), Bartosz Huzar i Tomasz Karbowniczek (gm. Krynice), Czesław Nowak (m. i gm. Lubycza Królewska), Andrzej Gardzioła i Henryk Sobczuk (Łaszczów), Alina Hołojuch i Krzysztof Tychlowiec (gm. Rachanie), Mieczysław Jasina oraz Łukasz Mikuła (gm. Susiec), Krzysztof Kołodziej i Grzegorz Wojciechowski (gm. Tarnawatka), Grzegorz Grabik i Joanna Sławińska (gm. Telatyn), Piotr Kielar i Paweł Kudełka (gm. Tomaszów Lubelski), Beata Lewandowska i Mariusz Lisecki (gm. Ulhówek).

Co robi rada?

Pod koniec października tomaszowska rada wybrała przewodniczącego. Został nim po raz olejny Piotr Kielar. Na zastępcę wybrano Grzegorza Grabika, a na delegata do walnego zgromadzenia Lubelskiej Izby Rolniczej – Stanisława Bondyrę. 

Wszyscy są gotowi do działania i otwarci na rozmowy z rolnikami.

– Jesteśmy po to, żeby dbać o interesy rolników, nie zawsze się wszystko udaje, ale mamy wiele sukcesów, z których czerpiemy satysfakcję i siłę do dalszej wcale nie łatwej pracy społecznej – mówi Piotr Kielar, przewodniczący.

Zgodnie z założeniem LIR, jej delegaci mają za zadanie działać na rzecz poprawy jakości produktów rolnych, promowania eksportu produktów rolnych, rozwijania współpracy z zagranicznymi organizacjami producentów rolnych, współpracować z administracją publiczną w zakresie ochrony środowiska, zdrowia i wiejskiego dziedzictwa kulturowego.

Poprzednią kadencję Piotr Kielar ocenia raczej na zadowalającą.

– Mamy dynamiczną sytuację na rynku rolniczym, dotyczy ona m.in. zboża. Monitorowaliśmy ją. Ktoś powie, że niewiele udało nam się zrobić, niemniej byliśmy w stałym kontakcie z wojewodą i ministerstwem, żeby działania były ba korzyść polskiego rolnika – mówi Kielar.

Buraki i emerytury

– Podjęliśmy decyzję ws. buraka cukrowego, bo jego uprawa jeszcze 3 lata temu była nieopłacalna. Rolnicy zgłaszali, zęby coś z tym zrobić. Podjęliśmy ostre działania. Nie przeciwko cukrowni, ale dla dobra ogółu. Robiliśmy próby poziomu cukru i to spowodowało, że cukrownia podchodziła do rolnika z większym poszanowaniem. I ta uprawa dzisiaj jest jedną z tych najbardziej opłacalnych. W tej kwestii odnieśliśmy ogromny sukces – dodaje Piotr Kielar.

Przypomina, że spraw poruszanych przez RP LIR było znacznie więcej. Wspomina m.in. o emeryturach.

– Udało nam się zmienić ustawę o emeryturach, że teraz rolnik nie musi przekazywać gruntów, dalej może prowadzić gospodarstwo i pobierać emeryturę. Był z tym problem, bo rolnik musiał do śmierci pracować, bo nie miał na kogo przekazać – wyjaśnia Kielar.

Z nową kadencją delegaci mają duży zapał do pracy i nadzieję na kolejne zmiany na lepsze. Do reprezentantów poszczególnych gmin można się zgłaszać w każdej chwili, z każdym rolniczym problemem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PseudoTreść komentarza: Normalny LGBTQ jeszcze kołka z kakałka nie wyjął i zieje nienawiścią tęczową wszyscy buraki i nie pracują un jako jedyny pracuje 4 literami i odprowadza podatki, uciekając do Krakowa by mieć większe pokrycie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:48Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Na razie Pań burmistrz Rafał Kowalik co najwyżej dmucha swoich wyborcówData dodania komentarza: 23.12.2024, 10:45Źródło komentarza: W Szczebrzeszynie zorganizowano I Festiwal DmuchańcówAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Tok rozumowania idioty, AFD czyli chrześcijanie i islamista się przefarbował i jako niemiec zabijał i ranił niemców komunistyczny tok myślenia i czerpanie ze skrajnie lewackich mediów wypala LOGIKĘ.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:37Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: WypoczynekTreść komentarza: Ferie długie, dzieciom i młodzieży należy się trochę odpoczynku, a w Hrubieszowie, mimo wcześniejszych deklaracji, nawet lodowiska nie ma...Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:11Źródło komentarza: Rekordowo długie ferie świąteczne. A zaraz po nich ferie zimoweAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ale skąd ruski troll miałby o tym wiedzieć.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 09:54Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: tuZZkTreść komentarza: Młodzi Jelenie , robią za darmo ! Za to samo urzędnicy biorą gruba kasę ale nie ma to jak wykorzystać młodzież a samemu sobie POpierdzieć w tym czasie w stołek !!!!Data dodania komentarza: 22.12.2024, 23:32Źródło komentarza: Gala wolontariatu w zamojskim "Okrąglaku". Wyróżniono wolontariuszy
Reklama