Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 18:27
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zamość będzie współpracował z francuskim miastem Blois

Francuskie Blois dołączyło do miast partnerskich Zamościa. Współpraca obejmować będzie w szczególności edukację i współpracę młodzieży oraz sprawy społeczne. W przyszłości studenci Akademii Zamojskiej będą mogli wyjeżdżać na praktyki do Francji.
W 2017 r. w zamojskim Ratuszu powstała „ściana miast partnerskich”. Teraz powinien na niej pojawić się herb Blois.
W 2017 r. w zamojskim Ratuszu powstała „ściana miast partnerskich”. Teraz powinien na niej pojawić się herb Blois.

Blois to miasto w środkowej Francji, które przez wiele wieków było siedzibą królewską. Liczy nieco ponad 40 tys. mieszkańców. Wśród miast partnerskich, z którymi współpracuje Blois, są m.in. brytyjskie Lewes, włoskie Urbino i – podobnie jak Zamość – niemiecki Weimar.

Podjęcie współpracy pomiędzy Zamościem a Blois znalazło się w porządku październikowej sesji Rady Miasta Zamość.

Tam, gdzie zmarła Marysieńka

O korzyści gospodarcze i finansowe dla Zamościa pytali m.in. radni Janusz Kupczyk i Dariusz Zagdański. – My dzisiaj otwieramy się na świat – powiedział z kolei radny Witold Tkaczyk, zdziwiony tym, że na sesji pojawiają się pytania o korzyści. – Jeśli ktoś dziś robi na uczelni doktorat czy habilitację, to musi mieć praktykę za granicą – dodał radny Tkaczyk.

Przypomniał nieżyjącego Waldemara Zakrzewskiego, który z zamojską młodzieżą skupioną wokół Teatru Aktualności wyjeżdżał do Schwäbisch Hall. – Jestem za tym, żeby nie sprowadzać wszystkiego do pieniędzy. Myślmy szerzej, nie zaściankowo – zaapelował radny.

W podobnym tonie wypowiadała się radna Agnieszka Klimczuk, zauważając, że miasta partnerskie otwierają możliwość realizacji wizyt studyjnych. – Przez to otwiera się nam okno na świat – powiedziała radna.

Jeśli chodzi o powiązania historyczne, wiceprezydent Zamościa Anna Maria Antos przypomniała, że żona Jana Sobiepana Zamoyskiego, Maria Kazimiera d’Arquien (późniejsza królowa Marysieńka), ostatnie lata swego życia spędziła na zamku w Blois i tam zmarła. Pani wiceprezydent, która wraz z zamojską młodzieżą oraz m.in. radną Marią Stręciwilk-Gościcką gościła w dniach 10-12 października w Blois i podpisała z merem miasta porozumienie o współpracy o charakterze intencyjnym, wskazała, że współpraca ma na początku opierać się głównie na wymianie młodzieży, praktykach studenckich (chodzi o studentów Akademii Zamojskiej) i wymianie kulturalnej. Podkreśliła, że to dzięki zamojskiej młodzieży doszło do zawarcia porozumienia. 

– Rozmawiałem z członkami Młodzieżowej Rady Miasta Zamościa, którzy byli na spotkaniu we Francji – przyznał szef rady Piotr Błażewicz. – Wszyscy byli zachwyceni.

Ostatecznie 21 radnych było za podjęciem współpracy, 1 się wstrzymał, a 1 nie oddal głosu. Oprócz wymiany młodzieży i wymiany kulturalnej współpraca z Blois obejmować będzie również promocję miast oraz sprawy społeczne.

Miasta partnerskie

Pierwszym miastem partnerskim Zamościa było wspomniane wcześniej Schwäbisch Hall (Niemcy). Umowa o współpracy partnerskiej została podpisana 16 czerwca 1989 r. Kolejnymi były m.in. Żółkiew (Ukraina), Loughborough (Wielka Brytania), Łuck (Ukraina), Sighisoara (Rumunia), Bardejov (Słowacja), Weimar (Niemcy) i Fountain Hills (USA). Współpraca Zamościa z miastami partnerskimi obejmuje realizację wspólnych projektów gospodarczych, społecznych, kulturalnych, sportowych i dotyczących ochrony środowiska. W 2017 r. w zamojskim Ratuszu powstała „ściana miast partnerskich”. Umieszczono na niej herby miast, z którymi Zamość współpracuje.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ruskie zaczęły trzecią wojnę w ciągu 15 lat, ale to Biden prowokuje?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 13:38Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: Bros WarnerTreść komentarza: Dobrze że informujecie o tym ludzi PO emisji odcinka ! Brawo !!! Szacun :)Data dodania komentarza: 21.11.2024, 11:52Źródło komentarza: "Poszukiwacze historii" w Tomaszowie Lubelskim. Odcinki można już oglądaćAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Problem jest też z tym, że wszystko słychać na korytarzu. Ja usłyszałem o całym przebiegu choroby chorej psychicznie osoby. Trzeba przenieść koniecznie siedzibę !!!!Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:58Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: za mało ruchuTreść komentarza: Widzę przytyło się. Nie poznałem na zdjęciu.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:49Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: POLKATreść komentarza: A gdzie zakupione Patrioty które miały bronić polskiego nieba gdzie się znajdują w POLSCE czy na ukrainieData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: J KRONTreść komentarza: Wyjaśnić do końca nie zamieść pod dywan karuzela kręci się w okuł tych samych osób SKANDALData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:44Źródło komentarza: Zamość: O insynuacjach, pomówieniach i sytuacji w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej
Reklama