W Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu spotkali się 10 listopada przedstawiciele instytucji kultury, turystyki i sportu, przewodnicy, restauratorzy i inne osoby pracujące na rozwój turystyki w mieście i regionie, a także przedstawiciele samorządu na czele z prezydentem Zamościa Andrzejem Wnukiem. Przygotowanemu przez Lokalną Organizacji Turystycznej „Zamość i Roztocze” podsumowaniu sezonu turystycznego towarzyszyła konferencja „Przemiany infrastruktury turystycznej w świetle rocznicy 550-lecia powstania województwa lubelskiego”.
Był dobry rok
Zamość w tym roku odwiedziło prawie 242 tys. osób, czyli ponad 2,5 proc. więcej niż w ubiegłym roku (w 2022 r. mieliśmy 235 tys. turystów). Jak zauważył prezydent Zamościa, tegoroczny sezon turystyczny – za sprawą sprzyjającej aury – znacznie się wydłużył. – Rozpoczął się w kwietniu i jeszcze teraz, w listopadzie, widzimy zorganizowane grupy przechadzające się po Rynku Wielkim, zaglądające do naszego muzeum czy zoo – mówił Andrzej Wnuk.
Hetmański Gród i okolice odwiedzali zarówno turyści indywidualni, jak i grupy zorganizowane. Najwięcej było mieszkańców Lubelszczyzny i sąsiednich województw, a jeśli chodzi o turystów zagranicznych, to byli to najczęściej Niemcy, Hiszpanie i Włosi. – Pozytywnie zaskoczyły nas liczby i wydłużony sezon turystyczny – podkreślił Wojciech Sachajko z Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej.
– Dane statystyczne, które zebraliśmy na podsumowanie ruchu turystycznego, jak najbardziej potwierdzają, że ten sezon turystyczny był już normalnym sezonem. W jego szczycie – w lipcu i sierpniu – liczba turystów indywidualnych była na porównywalnym poziomie jak w latach ubiegłych. Natomiast sezon turystyczny jak najbardziej wydłużył się w obiektach muzealnych. Możemy zauważyć, że średni wzrost był bliski 10 proc. w stosunku do roku poprzedniego.
Dodał, że na turystykę wpływa wiele czynników. Wśród tych pozytywnych można wymienić ministerialny program „Poznaj Polskę” oraz obecność Zamościa na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Nie tylko zabytki
Podczas wydarzenia przypomniano, że Zamość przyciąga turystów nie tylko zabytkowym Starym Miastem, ale również bogatą ofertą imprez kulturalno-rozrywkowych, inscenizacji historycznych oraz koncertów, spektakli, wystaw i festiwali. To również działania promocyjne i praca przewodników, którzy na co dzień pomagają turystom poznać historię miasta, pokazując najciekawsze obiekty renesansowego Zamościa oraz piękno otaczającego nas Roztocza, jak również informacji turystycznej, której pracownicy odwiedzającym miasto turystom doradzają jak atrakcyjnie spędzić czas w Zamościu i na Roztoczu.
Warto przypomnieć o czerwcowym koncercie papieskim z Golec uOrkiestrą na Rynku Wielkim i sierpniowym koncercie w ramach „Roztańczonej Polski” (na scenie zaprezentowali się m.in. Aleksandra Szwed, Stachursky i grupa Weekend). Zamojski ogród zoologiczny odwiedziło 207 tys. osób.
Podczas podsumowania wręczono wyróżnienia i nagrody za promowanie i wkład w rozwój lokalnej turystyki. Nagrodę „Roztoczan” otrzymała w tym roku gmina Nielisz za rewitalizację dworu i parku w Stawie Noakowskim. – Myślę, że po tym podsumowaniu można bardzo optymistycznie spojrzeć w przyszłość, jeśli chodzi o turystykę i w samym Zamościu, i na Roztoczu – powiedział Wojciech Gardyga, prezes LOT „Zamość i Roztocze”.
Napisz komentarz
Komentarze