Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 06:12
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Lubycza Król.: W przywiezionej na posesję ziemi był krzemienny grot włóczni sprzed 4 tys. lat

W Lubyczy Królewskiej odnaleziono krzemienny grot włóczni pochodzący z 1990-1750 lat p.n.e., czyli wczesnego okresu epoki brązu. Znalezisko było ukryte w ziemi, którą przywieziono na jedną z działek. Dobrze, że grot nie uległ zniszczeniu w trakcie wykopywania i że wpadł w ręce pani Iwony Szczerby, która przekazała go konserwatorowi zabytków.
Krzemienny grot włóczni znaleziony w Lubyczy Królewskiej - strona górna. Fot. W. Koman
Krzemienny grot włóczni znaleziony w Lubyczy Królewskiej - strona górna. Fot. W. Koman

Do odkrycia krzemiennego grotu włóczni pochodzącego z 1990-1750 lat p.n.e. doszło na początku listopada. Pewnego dnia pani Iwona Szczerba na swojej posesji w Lubyczy Królewskiej rozsuwała zrzuconą hałdę ziemi, by wyrównać teren. Nagle jej oczom ukazał się interesujący przedmiot. 7 listopada przekazała go do dyspozycji zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublin.

Rzadki okaz

Duży grot krzemienny, przez archeologów nazywany także „płoszczem”, jest imponujący. Zachował się w całości. Jest długi na 18 centymetrów, w najszerszym miejscu ma 6,2 cm. Grubość jego ostrza wynosi 0,9 cm, długość samego ostrza to 12 cm, natomiast trzpień grota o długości 6 cm jest nieco węższy i cieńszy niż ostrze, a jego końcówka zaokrąglona.

– Pomiędzy nasadą liściowatego w kształcie ostrza a trzpieniem, który służył do osadzenia w drzewcu włóczni, widoczne są wyraźne, półkoliste wcięcia, wykonane w celu lepszego i bardziej stabilnego mocowania ostrza na drzewcu za pomocą sznura – fachowo opisuje je Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Prof. dr hab. Jerzy Libera z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie, po wstępnej ocenie grotu na fotografii, podkreśla unikatowy charakter zabytku, ponieważ tego typu groty są bardzo rzadko znajdywane luzem na powierzchni gruntu.

– Częściej występują w zwartych zespołach grobowych, jako dary grobowe dla osoby zmarłej. Być może w tym przypadku jest tak samo, gdyż nie znamy rzeczywistego kontekstu znaleziska. Poza tym grot jest zachowany w całości, bez jakichkolwiek śladów użytkowania i zniszczeń – nie ma odłamań, pęknięć, ani wykruszeń, co mogłoby potwierdzać tę hipotezę – dodaje Dariusz Kopciowski.

Prawdziwy majstersztyk

Grot został wykonany z krzemienia wołyńskiego o ciemnoszarej barwie z przebarwieniami beżowo-popielatymi. To wynika z analizy surowca, technologii i techniki jego wykonania. Mogła go zrobić ludność kultury mierzanowickiej żyjąca we wczesnym okresie epoki brązu. Dariusz Kopciowski jako ciekawostkę podaje, że zasięg terytorialny tej kultury zajmuje duże tereny Polski południowej, środkowej i wschodniej, aż po zachodnią Ukrainę (Wyżyna Wołyńska).

Zdaniem konserwatora zabytków grot był wykonany przez wybitnego specjalistę zajmującego się wytwarzaniem tego typu narzędzi, znającego bardzo dobrze strukturę i właściwości surowca na którym pracował.

– Jedno niewłaściwe uderzenie przy obróbce i kształtowaniu krzemiennego narzędzia mogło spowodować jego nieodwracalne uszkodzenia lub pęknięcia, co niweczyło wielogodzinną pracę wytwórcy – argumentuje LWKZ.

Zabytek znaleziony w Lubyczy niedługo będzie mógł zobaczyć każdy. Już szykują mu miejsce dyrektor i pracownicy Muzeum Regionalnego im. doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim. 

Konserwator zabytków zapowiedział, że postara się też ustalić, skąd wykopano ziemię, w której znaleziono grot. Być może w tym miejscu jest więcej podobnych zabytków. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Willma 25.11.2023 19:40
popularność w mediach, miano odkrywcy,.... Też bym chciała znaleźć coś w swoim ogródku

Grot 24.11.2023 16:21
Mam takie na sprzedaż

Tomasz 23.11.2023 11:46
Co ona dostanie za dostarczenie takiego przedmiotu? Dyplom?

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama