Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 07:48
Reklama
Reklama

Zamość: Pamięci zamordowanego Stanisława Witeszczaka. Przy CKZiU stanął obelisk

Obelisk upamiętniający Stanisława Witeszczaka, legionistę, nauczyciela i oficera zamordowanego przez Sowietów w Katyniu odsłonięto przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zamościu. Przed wojną mieściła się tam Szkoła Powszechna nr 1, nazywana od imienia patrona „Mickiewiczówką”. Kierował nią Stanisław Witeszczak.
Uroczystość na terenie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zamościu odbyła się 23 listopada.
Uroczystość na terenie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zamościu odbyła się 23 listopada.

Uroczystość na terenie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zamościu odbyła się 23 listopada. Obelisk powstał w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia”, zrealizowanego przez Stowarzyszenie Aktywni Razem w Zamościu. Na tablicy czytamy: „Pamięci ppor. Stanisława Witeszczaka (1895-1940), żołnierza I Brygady Legionów Polskich, nauczyciela i kierownika Szkoły Podstawowej nr 1 w Zamościu, uczestnika wojny obronnej 1939 r., zamordowanego przez Sowietów w Katyniu w 1940 r.”.

Wnuczka wzruszona

Podczas odsłonięcia obelisku wiceprezydent Zamościa Piotr Orzechowski podziękował członkom Stowarzyszenia Aktywni Razem za podjęcie trudu. W uroczystościach wzięli udział także m.in. dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie CKZiU w Zamościu, o. Andrzej Zalewski, proboszcz zamojskiej parafii Zwiastowania NMP pod opieką ojców Franciszkanów, wicedyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Zamość Jerzy Michalski, delegacja zamojskiego Związku Piłsudczyków pod przewodnictwem Jerzego Zacharowa, który reprezentował również Stowarzyszenie Internowanych Zamojszczyzny, delegacja Zamojskiej Rodzina Katyńska na czele z Markiem Splewińskim i Jerzym Słupeckim, a Zamojską Grupę Morską reprezentowali Janina Gąsiorowska i Waldemar Leszczyński. Nie zabrakło dyrektorów i nauczycieli szkół, przedszkoli, bibliotek i placówek oświatowych z terenu miasta, a przede wszystkim przedszkolaków i uczniów.

Marek Kołcon, nauczyciel historii w zamojskich szkołach średnich, który wyszedł z inicjatywą upamiętnienia byłego kierownika Publicznej Szkoły Powszechnej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Zamościu, zauważył, że od tej pory Stanisław Witeszczak powinien być postacią powszechnie znaną w Zamościu. 

– Czuję się dumna i zaszczycona – powiedziała z kolei Jolanta Wacyk, wnuczka Stanisława Wieteszczaka, która przyjechała do Zamościa z Bielska-Białej. – Znam dziadka tylko z opowiadań rodzinnych. Moja mama, która była jego najmłodszym dzieckiem, zawsze podkreślała, że jej ojciec był wzorem cnót moralnych.

To był patriota

Stanisław Witeszczak urodził się w 1895 r. w Stryju (woj. stanisławowskie), a mieszkał w Winnikach k. Lwowa. – Jako kilkunastoletni chłopiec wyruszył ze Lwowa do Krakowa – opowiadała Ewa Łyp, wiceszefowa Stowarzyszenia Aktywni Razem.

 – Został legionistą, był ranny w bitwie pod Tarnowem. W roku 1918 powrócił w okolice Lwowa, bo chciał skończyć gimnazjum, które przerwał ze względu na działania wojenne. Tam zastała go inwazja ukraińska i musiał się ukrywać, do czasu kiedy te tereny zostały wyzwolone przez Wojsko Polskie. Mógł wtedy zdać egzamin gimnazjalny.

Później skończył Państwowe Wyższe Seminarium Nauczycielskie. Wiadomo, że przed wojną był m.in. kierownikiem Publicznej Szkoły Powszechnej w Tyszowcach, gdzie udzielał się również jako prezes Oddziału Związku Strzeleckiego. W Tyszowcach założył też szkołę niedzielną dla osób nieumiejących czytać i pisać. Pracował również w szkołach zawodowych. W latach 1934-1939 był kierownikiem zamojskiej „Mickiewiczówki”. W 1939 r. brał udział w wojnie obronnej, dostał się do sowieckiej niewoli, a następnie został zamordowany w Katyniu. Zostawił żonę Stefanię (z d. Łozińska) i trzy córki. 

– Upamiętnienie takich osób jest bardzo ważne dla wszystkich pokoleń – uważa zastępca prezydenta Zamościa. – To był wzór do naśladowania. Pokazał, że warto się zachowywać w sposób szlachetny, uczciwy. Przede wszystkim warto ciężko pracować.

Budowa obelisku została sfinansowana przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Warto dodać, że Stanisław Witeszczak jest od kilku lat patronem mini-ronda u zbiegu ulic Krysińskiego, Sienkiewicza i Żdanowskiej.

Zbrodnia katyńska

W kwietniu 1940 r. – na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR – rozstrzelanych zostało blisko 22 tys. obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji. Ofiarami byli również m.in. funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, lekarze, prawnicy, urzędnicy oraz przedsiębiorcy, którzy po 17 września 1939 r. zostali w różnych okolicznościach rozbrojeni i zatrzymani przez czerwonoarmistów jako jeńcy wojenni. Pierwszy transport jeńców z obozu w Kozielsku wyruszył na egzekucję do Katynia 3 kwietnia 1940 r. Ostatnie zakończyły się w połowie maja. 

Egzekucji dokonało NKWD, czyli sowiecka policja polityczna. Ofiary zabijane były strzałami w tył głowy z broni krótkiej. Do 1990 r. władze ZSRR zaprzeczały odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. Dopiero 13 kwietnia 1990 r. oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Ofiary zbrodni zakopano w masowych grobach w Katyniu i Miednoje k. Tweru, a także w Charkowie i Bykowni k. Kijowa („lista ukraińska”) oraz prawdopodobnie w Kuropatach („lista białoruska”). Po tajnych egzekucjach polskich jeńców, rodziny straciły z nimi kontakt.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ruskie zaczęły trzecią wojnę w ciągu 15 lat, ale to Biden prowokuje?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 13:38Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: Bros WarnerTreść komentarza: Dobrze że informujecie o tym ludzi PO emisji odcinka ! Brawo !!! Szacun :)Data dodania komentarza: 21.11.2024, 11:52Źródło komentarza: "Poszukiwacze historii" w Tomaszowie Lubelskim. Odcinki można już oglądaćAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Problem jest też z tym, że wszystko słychać na korytarzu. Ja usłyszałem o całym przebiegu choroby chorej psychicznie osoby. Trzeba przenieść koniecznie siedzibę !!!!Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:58Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: za mało ruchuTreść komentarza: Widzę przytyło się. Nie poznałem na zdjęciu.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:49Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: POLKATreść komentarza: A gdzie zakupione Patrioty które miały bronić polskiego nieba gdzie się znajdują w POLSCE czy na ukrainieData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: J KRONTreść komentarza: Wyjaśnić do końca nie zamieść pod dywan karuzela kręci się w okuł tych samych osób SKANDALData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:44Źródło komentarza: Zamość: O insynuacjach, pomówieniach i sytuacji w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej
Reklama