Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 15:20
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Gmina Zamość: Podsumowanie konkursu „Bitwa sołectw – do ostatniej kropli krwi”

W Szkole Podstawowej w Sitańcu 12 listopada odbyła się piąta i ostatnia w tym roku akcja poboru krwi w gminie Zamość. Chętnych nie zabrakło. Przy okazji rozstrzygnięto piątą edycję konkursu „Bitwa sołectw – do ostatniej kropli krwi”. Kto wygrał?
Akcja poboru krwi w Sitańcu.
Podczas akcji w Sitańcu krew pełną mogły oddać 82 osoby. Dzięki ich ofiarności, zebrano 36 litrów krwi.

W gminie Zamość od lat organizowane są terenowe akcje poboru krwi, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie tylko przyczyniają się do promowania honorowego krwiodawstwa, ale też integrują lokalne społeczności i mobilizują do otwarcia się na rzecz pomocy drugiemu człowiekowi. Ogromną rolę w tym przedsięwzięciu spełnia Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Gminy w Zamościu.

– Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji na tę piątą i ostatnią w tym roku akcję – powiedziała nam w Sitańcu Maria Juszczak-Sowińska, prezes Stowarzyszenia HDK przy Urzędzie Gminy Zamość, które zrzesza około 200 członków.

Krwi potrzeba

Akcja rozpoczęła się o godz. 8 i trwała 6 godzin. Organizatorzy przygotowali dla dawców zestaw firmowych gadżetów, posiłek regeneracyjny oraz regionalne słodkości przygotowane przez panie z KGW w Sitańcu i Sitańcu Kolonii oraz moc nagród do wylosowania, w tym m.in. vouchery na paintball, bilard, usługi barberskie, pizzę, zabiegi upiększające, zestawy obiadowe i gokarty.

– Nie spodziewaliśmy się tak dużej frekwencji – przyznała Anna Mika, kierownik oddziału terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zamościu. – Brakuje krwi grupy 0 minus, która jest najrzadziej występującą grupą, a obecnie także A plus. W gminie Zamość, z którą współpracujemy od wielu lat, akcje organizowane są 4-5 razy w roku. Konkurs „Bitwa Sołectw” to świetna inicjatywa, która mobilizuje mieszkańców.

Przyznają to sami mieszkańcy. – Mamy gorącą zupę „Garnek chłopski”, szarlotkę, kawę i herbatę – powiedziała nam przewodnicząca KGW w Sitańcu i Sitańcu Kolonii Elżbieta Hrabowska. – Chętnie przyłączyłyśmy się do akcji.

W sali gimnastycznej spotkaliśmy Marka Drogoszewskiego z Zamościa, który krew oddaje od 1999 r. i jest Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi (oddał już ponad 15 l krwi). – Krwi nie da się wyprodukować, dlatego tu jestem – powiedział nam pan Marek. – Mam świadomość, że moja krew może uratować komuś życie.

12 listopada zgłosiło 95 chętnych, ale ostatecznie krew pełną mogły oddać 82 osoby. Dzięki ich ofiarności, zebrano 36 litrów krwi.

Sołectwa na medal

Tego dnia podsumowano piątą edycję konkursu „Bitwa sołectw – do ostatniej kropli krwi” i rozdano nagrody. Chodzi o ub. rok i 5 akcji poboru krwi, które przeprowadzono w Wysokiem, Żdanowie, Pniówku, Mokrem i Białowoli.

– W trakcie trwania konkursu, zgodnie z jego procedurą, krew można było również oddawać poza terminarzem gminnych akcji krwiodawczych, udając się w umówionym terminie do punktu RCKiK przy zamojskim szpitalu „papieskim” – uzupełnia Maria Juszczak-Sowińska.

Zasadą konkursu jest oddanie proporcjonalnie jak największej ilości krwi przez mieszkańców rywalizujących ze sobą sołectw. Konkurs prowadzony jest w dwóch kategoriach. W pierwszej wygrywa sołectwo, którego mieszkańcy oddali najwięcej krwi w przeliczeniu na jednego pełnoletniego mieszkańca, w drugiej sołectwo, którego mieszkańcy oddali najwięcej krwi mierzonej w litrach.

Jeśli chodzi o kategorię I, to w piątej edycji konkursu pierwsze miejsce zajął Wieprzec (w konkursie udział wzięło 3 mieszkańców, którzy łącznie oddali 5,85 l krwi, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca dało wynik 0,0518 l krwi). Drugie były Wierzchowiny, a trzecia Wólka Wieprzecka.

W kategorii II wygrał Szopinek (16 mieszkańców oddało łącznie 18,9 l krwi). Drugie miejsce wywalczyło Płoskie, a trzecia była Zawada.

Nie zabrakło nagród indywidualnych dla osób, którym w ciągu zeszłego roku udało się oddać największą ilość razy krew na rzecz konkursu. Wójt gminy Zamość Ryszard Gliwiński, który również regularnie oddaje krew, nagrodził: Katarzynę Jędrzejewską i Annę Pędrak z Szopinka, Annę Ponachajbę z Siedlisk, Jolantę Sobstyl z Sitańca, Anetę Zygmunt z Borowiny Sitanieckiej, Marię Juszczak-Sowińską z Jatutowa oraz Tomasza Kukiełkę z Wieprzca, Pawła Nowaka z Szopinka, Mirosława Mazurka z Zawady, Karola Ostasza z Płoskiego i Roberta Paszko z Wychodów.

W ramach zeszłorocznej „Bitwy sołectw” krew podczas pięciu akcji oddało 156 mieszkańców gminy Zamość, od których łącznie pobrano łącznie 133,65 l krwi.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama