Wójt Tomasz Tyrka zachęca do wypełnienia anonimowej ankiety konsultacyjnej (dostępna jest na stronie internetowej Urzędu Gminy Jarczów lub w pokoju nr 23 UG) do Gminnego Programu Rewitalizacji. Tłumaczy, że gmina przystąpiła do opracowania tego programu dla obszaru rewitalizacji, składającego się z jednostek Jarczów – Zawady – Jarczów-Kolonia Pierwsza oraz Chodywańce.
Przypomnijmy, że taki obszar nacechowany jest szczególną koncentracją negatywnych zjawisk takich jak: bezrobocie, ubóstwo, przestępczość, niski poziom edukacji lub kapitału społecznego, ale także niewystarczający poziom uczestnictwa w życiu publicznym i kulturalnym (niekoniecznie występują tam wszystkie wymienione zjawiska).
Wójt gm. Jarczów, nie ukrywa, że na wsi wykluczenie jest większe i bardziej doskwiera mieszkańcom.
– Miejscowości kolonijne gwałtownie się wyludniają. W Jarczowie, jeśli chodzi o dochodowość, to jest gorzej niż kiedyś. Na pewno ma na to wpływ brak większych zakładów pracy na miejscu. Bo oprócz szkoły, urzędu gminy i drobnych usług nie ma tu nic więcej. Niewiele osób utrzymuje się też z rolnictwa – analizuje wójt Tyrka. Dodaje, że po to jest plan rewitalizacji, żeby zmienić te miejscowości w pewnym stopniu.
I to mieszkańcy gminy powinni wskazać jakie zmiany są potrzebne. W ankietach są pytania np. o to, czy seniorzy są wystarczająco wspierani, czy oferta kulturalna, sportowa dla dzieci i młodzieży są satysfakcjonujące czy jednak zbyt uboga, czy poziom bezrobocia jest duży, średni, czy mały. Ankietowani mają się wypowiedzieć też na temat poziomu infrastruktury sportowo-rekreacyjnej i jej dostępności dla nich, estetyki przestrzeni, stanu środowiska naturalnego, stanu budynków użyteczności publicznej. W ankiecie są proszeni o nakreślenie problemów związanych z jakością życia, prowadzeniem działalności oraz wskazanie co w procesie rewitalizacji powinno być priorytetem.
– Będziemy też kładli nacisk na dostęp do służby zdrowia, bo sami widzimy jaki on jest. W naszej gminie od roku nie ma opieki dentystycznej. Bardzo chcemy to zmienić – dodaje Tyrka.
Wypełnienie ankiety nie trwa długo, a jak widać jest bardzo istotne. Kto jeszcze tego nie zrobił, ma czas do 8 grudnia. Ankietę można przesłać na adres e-mail: [email protected] (z dopiskiem „Ankieta konsultacyjna do pogłębionej diagnozy”), pocztą tradycyjną na adres: UG Jarczów lub złożyć osobiście w urzędzie.
Napisz komentarz
Komentarze