Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:36
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Kończy się rok, kończą się przepisy. Jedni stracą zniżkę, inni zasiłek

31 grudnia 2023 oznacza koniec jednej ze zniżek na przejazdy PKP i specjalnego zasiłku opiekuńczego. Od stycznia 2024 r. oba przepisy tracą moc.
Kończy się rok, kończą się przepisy. Jedni stracą zniżkę, inni zasiłek

Autor: iStock

Dawcy krwi przez 3 lata korzystali ze specjalnej zniżki na bilety uprawniające do podróżowania koleją.

Pozostanie wyraz wdzięczności bez zasilania

33-procentowa ulga na przejazdy pociągami została wprowadzona ustawą covidową na początku 2021 r. Przysługiwały osobom, które przynajmniej 3 razy oddały krew i posiadały zaświadczenie, które to potwierdzało. 

Był to – jak uzasadniał ustawodawca – wyraz wdzięczności dla krwiodawców, którzy w ten sposób pomagają w ratowaniu życia i zdrowia innych.

1 lipca 2023 r. stan zagrożenia epidemicznego został zniesiony. Z automatu ustało także wydawanie zaświadczeń uprawniających do skorzystania ze zniżki.

Z jednym wyjątkiem. Jeśli ktoś uzyskał takie zaświadczenia pod koniec czerwca 2023 r., mógł podróżować ze zniżką do końca tego roku. A to oznacza, że od nowego roku krwiodawcy – jeśli nie mają innych uprawnień – będą już musieli kupować na pociąg bilet normalny.

Koniec zasiłku, ale z wyjątkami

Z odchodzącym 2023 r. znika także specjalny zasiłek opiekuńczy. Wynosił on 620 zł i był wypłacany co miesiąc przez budżet państwa.

1 stycznia 2024 r. decyzją ustawodawcy zostanie uchylony. Zastąpi go świadczenie wspierające, które również będzie wypłacane z kasy państwa. 

Są jednak – jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” – wyjątki od tej zasady. Otóż na podstawie przepisów przejściowych zasiłek będzie jeszcze przyznawany po 31 grudnia 2023, ale w tylko w uzasadnionych przypadkach. Chodzi o prawa nabyte.

Co to znaczy? 

Że osoby, które nabędą do niego prawo do końca tego roku, będą mogły je zachować również po 1 stycznia 2024 r. 

Dodatkowo specjalny zasiłek opiekuńczy jest przyznawany na okres zasiłkowy, który trwa od 1 listopada do 30 października następnego roku. Decyzje o przyznaniu zasiłku od 1 listopada 2023 będą zatem wygasały 30 października 2024 r

Opiekun będzie mógł odnowić uprawnienie do zasiłku, jeśli złoży wniosek w ciągu 3 miesięcy.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama