W ramach obchodów przez Biłgorajskie Centrum Kultury 70-lecie istnienia na deskach placówki pojawiła się komedia „Igraszki z diabłem” Jana Drdy w wykonaniu aktorów – amatorów Teatru Poezji i Piosenki BCK. Reżyserii sztuki podjęła się Maryla Olejko. Widzowie na scenie zobaczyli szopkę teatralną opowiadającą o tym, jak uczciwy chłop z czystym sumieniem nie musi się niczego na świecie obawiać. Nawet piekło nie jest mu groźne.
- Czytaj też: Zamość: Gala finałowa akcji "Wybierz sobie Mikołaja". Dzieci dostały setki prezentów [ZDJĘCIA]
Widowisko to istna baśń sceniczna, oparta na ludowych wątkach podaniowych, której bohaterem jest wysłużony wojak, powracający po wieloletniej służbie w rodzinne strony. Podczas tej wędrówki spotykają go przedziwne przygody, w które wmieszało się piekło i niebo. A on nie sprytem i chytrością, lecz prawością swej natury i poczuciem sprawiedliwości zwycięża diabła, czyli zło. To prawdziwy bohater ludowy, taki jakiego stworzyły legendy i baśnie: uczciwy i dzielny, nieustraszony i mądry, sprawiedliwy i stający w obronie każdego, kogo spotkała krzywda. I tym tylko utwór Drdy różni się od moralitetu średniowiecznego, że ostatecznie o zbawieniu lub potępieniu człowieka decyduje nie żadna łaska niebios lub moc piekielna, lecz on sam.
Od kilku lat w Biłgorajskim Centrum Kultury odbywają się spektakle amatorskich zespołów teatralnych, które w miejscu oddalonym od najbliższego teatru, są dla mieszkańców Biłgoraja i okolic namiastką działalności teatru instytucjonalnego. Grupami proponującymi kolejne premiery, cieszące się olbrzymia popularności jest m.in. Teatr Poezji i Piosenki BCK. Istnieje on od 1982 roku. Członkowie Teatru zdobywali nagrody i wyróżnienia w konkursach recytatorskich oraz festiwalach piosenki literackiej o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim. Zespół na warsztat bierze zarówno utwory klasyczne, jak i współczesne. Są to m.in. „Mąż zmarł, ale już mu lepiej” Izabeli Degórskiej, „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” Iwo Brasensa, dwie sztuki Moliera „Lekarz mimo woli” oraz „Uczone Białogłowy”, czy „Gwałtu, co się dzieje” Aleksandra Fredry. Grupa swoje spektakle prezentuje także na deskach innych ośrodków kultury. Reżyserią spektakli zajmuje się Maryla Olejko.
Napisz komentarz
Komentarze