Na wystawie w Muzeum Zamojskim zaprezentowana jest tylko część materiału fotograficznego zgromadzonego podczas realizacji projektu. Dokumentacja fotograficzna w wersji elektronicznej została przekazana w całości do zbiorów Muzeum Zamojskiego, a drugi komplet do Archiwum Państwowego w Zamościu.
Materiał zdjęciowy o dużych wartościach artystycznych, dokumentalnych i historycznych, w przyszłości może posłużyć do opracowań historycznych i być wykorzystany jako ilustracje do wydawnictw. Projekt został zrealizowany przez zamojskiego artystę fotografika Mirosława Chmiela, autora ponad 60 wystaw indywidualnych i uczestnika ponad 300 wystaw zbiorowych, w ramach stypendium artystycznego prezydenta miasta Zamość.
Przypomnijmy, że remont konserwatorski gmachu Akademii Zamojskiej obejmował dokonanie zmian przywracających budynkowi formę z drugiej połowy XVIII w., przebudowę istniejącego korpusu budynku, przywrócenie historycznego układu przestrzennego pomieszczeń, wykonanie nadbudowy przez odtworzenie dachu mansardowego.
Pozwoliło to na odtworzenie bryły budynku w formie z drugiej połowy XVIII w. oraz adaptację powierzchni na cele użytkowe. Przeprowadzenie prac konserwatorskich we wnętrzach, na elewacjach, pozwoliło na objęcie ochroną zachowanych elementów zabytkowych oraz przywróciło charakter budynku w formie, jaką prezentował przed likwidacją Akademii Zamojskiej.
Samą Akademię Zamojską założył w 1594 r. Jan Zamoyski. Była pierwszą prywatną uczelnią, a trzecią – po krakowskiej (1364 r.) i wileńskiej (1578 r.) – uczelnią w Rzeczypospolitej. Działała do 1784 r., kiedy to została zlikwidowana przez Austriaków.
Wystawę „Akademia Zamojska (historia rewitalizacji 2019 – 2023)” można oglądać w godzinach otwarcia Muzeum Zamojskiego do końca stycznia przyszłego roku. W lutym zostanie przeniesiona z muzeum do odnowionego budynku Akademii Zamojskiej.
Napisz komentarz
Komentarze