Prace nad lubyckim periodykiem powierzył zespołowi redakcyjnemu burmistrz Lubyczy Król. – Marek Łuszczyński.
– Już rok temu z okazji 600-lecia Lubyczy Królewskiej wydaliśmy jednorazowy „Rocznik Lubycki”, który okazał się sukcesem i stąd jego obecna kontynuacja pod nowa nazwą – mówi Zdzisław Pizun, redaktor naczelny „Nowego Rocznika Lubyckiego”.
Zespół redakcyjny tego czasopisma dał się już poznać w lubelsko-podkarpackim środowisku po opracowaniu trylogii wydawniczej „Szkice historyczne i literackie”, na które złożyły się książki: „Od Zamościa po Lwów”, „Z Roztocza na Grzędę Sokalską” i „Od Narola po Bełz”.
– Nasze doświadczenia nad wydawaniem książek zbiorowych zawdzięczamy doskonałej współpracy z prof. Markiem Siomą z UMCS w Lublinie, byłym redaktorem naczelnym „Rocznika Tomaszowskiego”, do którego pisaliśmy artykuły naukowe. Profesor Sioma był też recenzentem naszej trylogii „Szkice historyczne i literackie – dodaje Pizun.
„Nowy Rocznik...” szatą graficzną i układem tekstów nawiązuje do „Rocznika Lubyckiego” wydanego w 2022 r. Na okładce znajduje się dwór książąt Sapiehów w Siedliskach z 1927 r. Fotografia pochodzi ze zbiorów Marii Osterwy-Czekaj.
Treść odnosi się do wielu aspektów życia lubyckiej gminy, ukazuje historię i kulturę wielonarodowego i wieloreligijnego społeczeństwa. Na tom pierwszy składają się: artykuły naukowe i popularnonaukowe, tekst źródłowy, a także historie rodzinne, wspomnienia, sylwetka i recenzja.
- Przeczytaj też: Wożuczyn: Pamięci ks. Błażeja Nowosada. Mural z wizerunkiem patrona na budynku szkoły
Grzegorz Jawor napisał artykuł pt. „Militarne aspekty kolonizacji wołoskiej w XIV–XVI wieku a kniaziowie lubyccy” . Henryk Gmiterek opowiada o „Żydach lubyckich w XVIII wieku”. Zdzisław Pizun i Ryszard Gawryś przygotowali „Echa powstania styczniowego na terenie gminy Lubycza Królewska”. Aneta Siemieńska opisuje dwór książąt Sapiehów w Siedliskach.
Kęstutis Jankus – „Rawsko-Ruski Rejon Umocniony na terenie gminy Lubycza Królewska. Historia budowy i walk w latach 1940–1941 oraz aktualny potencjał turystyczny”.
Wśród wspomnianych tekstów źródłowych są: „Transumpt przywileju Siemowita IV z 15 czerwca 1422 r. dla braci Jakuba i Miczki Wołochów wydany przez Zygmunta II Augusta w Lublinie 20 kwietnia 1554 r.” – Roberta Sochania, Zdzisława Pizuna; „Zarys historii szkoły w Lubyczy Królewskiej w latach 1953–2023” – Jerzego Garbacza; druga część historii Szkoły Podstawowej w Rudzie Żurawieckiej – Marii Lucyny Dardy; „Edukacja regionalna w Przedszkolu Samorządowym w Lubyczy Królewskiej” – Marioli Agaty Gemborys; „O Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach z okazji 20-lecia istnienia” – Julii Borowiec; „Uhnowski szlak bojowy 9. Brygady Ukraińskiej Armii Galicyjskiej (1 listopada 1918 r. – 31 stycznia 1919 r.)” – Stepana Bożyka.
Wspomnienia opracowali: Ryszard Gawryś, Bogusław Łyszczarz – „Kolasowie z Siedlisk – charakterystyka jednej linii związanej ze służbami mundurowymi”; Karol Komadowski – „Stare fotografie. Trzy ujęcia z dziejów rodziny Barców”; Dorota Łeszczyszyn – „Grzegorz „Bibi” Szpindor (1980–1999) – piłkarz z Lubyczy Królewskiej”. Alina Bosak skreśliła sylwetkę Jerzego Garbacza – dyrektora szkoły podstawowej w Lubyczy.
Szkice literackie przygotowali natomiast: Agnieszka Sztajer, Robert Gmiterek, Władysław Putkowski. Można jeszcze poczytać recenzje.
– Publikację zamykają: kronika wydarzeń w gminie z ostatniego roku oraz gmina w obiektywie – dodaje redaktor naczelny.
Podczas premiery „Nowy Rocznik Lubycki” rozdawano zainteresowanym. Kto nie brał w niej udziału, może pytać o publikację w Urzędzie Miejskim w Lubyczy Królewskiej.
Napisz komentarz
Komentarze