Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 19:17
Reklama Baner reklamowy A1, Namysłowiacy
Reklama

Premiera „Nowego Rocznika Lubyckiego”

W sobotę 16 grudnia w Lubyczy Królewskiej odbyła się inauguracja czasopisma „Nowy Rocznik Lubycki”. Publikacja licząca 240 stron w nakładzie 500 egzemplarzy została sfinansowana z projektu przez Województwo Lubelskie i Gminę Lubycza Królewska. Przygotował ją zespół wydawniczy w składzie: Zdzisław Pizun, Aneta Siemieńska, Mariusz Lewko i Ryszard Gawryś, a wydało Lubyckie Stowarzyszenie Regionalne.
W sobotę 16 grudnia w Lubyczy Królewskiej odbyła się inauguracja czasopisma pt. „Nowy Rocznik Lubycki”.
W sobotę 16 grudnia w Lubyczy Królewskiej odbyła się inauguracja czasopisma pt. „Nowy Rocznik Lubycki”.

Prace nad lubyckim periodykiem powierzył zespołowi redakcyjnemu burmistrz Lubyczy Król. – Marek Łuszczyński.

 – Już rok temu z okazji 600-lecia Lubyczy Królewskiej wydaliśmy jednorazowy „Rocznik Lubycki”, który okazał się sukcesem i stąd jego obecna kontynuacja pod nowa nazwą – mówi Zdzisław Pizun, redaktor naczelny „Nowego Rocznika Lubyckiego”.

Zespół redakcyjny tego czasopisma dał się już poznać w lubelsko-podkarpackim środowisku po opracowaniu trylogii wydawniczej „Szkice historyczne i literackie”, na które złożyły się książki: „Od Zamościa po Lwów”, „Z Roztocza na Grzędę Sokalską” i „Od Narola po Bełz”.

– Nasze doświadczenia nad wydawaniem książek zbiorowych zawdzięczamy doskonałej współpracy z prof. Markiem Siomą z UMCS w Lublinie, byłym redaktorem naczelnym „Rocznika Tomaszowskiego”, do którego pisaliśmy artykuły naukowe. Profesor Sioma był też recenzentem naszej trylogii „Szkice historyczne i literackie – dodaje Pizun.

„Nowy Rocznik...” szatą graficzną i układem tekstów nawiązuje do „Rocznika Lubyckiego” wydanego w 2022 r. Na okładce znajduje się dwór książąt Sapiehów w Siedliskach z 1927 r. Fotografia pochodzi ze zbiorów Marii Osterwy-Czekaj.

Treść odnosi się do wielu aspektów życia lubyckiej gminy, ukazuje historię i kulturę wielonarodowego i wieloreligijnego społeczeństwa. Na tom pierwszy składają się: artykuły naukowe i popularnonaukowe, tekst źródłowy, a także historie rodzinne, wspomnienia, sylwetka i recenzja.

Grzegorz Jawor napisał artykuł pt. „Militarne aspekty kolonizacji wołoskiej w  XIV–XVI wieku a kniaziowie lubyccy” . Henryk Gmiterek opowiada o „Żydach lubyckich w  XVIII wieku”. Zdzisław Pizun i Ryszard Gawryś przygotowali „Echa powstania styczniowego na terenie gminy Lubycza Królewska”. Aneta Siemieńska opisuje dwór książąt Sapiehów w  Siedliskach.

Kęstutis Jankus – „Rawsko-Ruski Rejon Umocniony na terenie gminy Lubycza Królewska. Historia budowy i walk w  latach 1940–1941 oraz aktualny potencjał turystyczny”.

Wśród wspomnianych tekstów źródłowych są: „Transumpt przywileju Siemowita IV z  15 czerwca 1422  r. dla braci Jakuba i  Miczki Wołochów wydany przez Zygmunta II Augusta w  Lublinie 20 kwietnia 1554 r.” – Roberta Sochania, Zdzisława Pizuna; „Zarys historii szkoły w Lubyczy Królewskiej w  latach 1953–2023” – Jerzego Garbacza; druga część historii Szkoły Podstawowej w Rudzie Żurawieckiej – Marii Lucyny Dardy; „Edukacja regionalna w Przedszkolu Samorządowym w  Lubyczy Królewskiej” – Marioli Agaty Gemborys; „O Muzeum Skamieniałych Drzew w  Siedliskach z okazji 20-lecia istnienia” – Julii Borowiec; „Uhnowski szlak bojowy 9. Brygady Ukraińskiej Armii Galicyjskiej (1 listopada 1918 r. – 31 stycznia 1919 r.)” – Stepana Bożyka.

Wspomnienia opracowali: Ryszard Gawryś, Bogusław Łyszczarz – „Kolasowie z  Siedlisk – charakterystyka jednej linii związanej ze służbami mundurowymi”; Karol Komadowski – „Stare fotografie. Trzy ujęcia z dziejów rodziny Barców”; Dorota Łeszczyszyn – „Grzegorz „Bibi” Szpindor (1980–1999) – piłkarz z  Lubyczy Królewskiej”. Alina Bosak skreśliła sylwetkę Jerzego Garbacza – dyrektora szkoły podstawowej w Lubyczy.

Szkice literackie przygotowali natomiast: Agnieszka Sztajer, Robert Gmiterek, Władysław Putkowski. Można jeszcze poczytać recenzje.

 – Publikację zamykają: kronika wydarzeń w gminie z ostatniego roku oraz gmina w obiektywie – dodaje redaktor naczelny.

Podczas premiery „Nowy Rocznik Lubycki” rozdawano zainteresowanym. Kto nie brał w niej udziału, może pytać o publikację w Urzędzie Miejskim w Lubyczy Królewskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama