Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:36
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Polacy na potęgę zastrzegają swoje numery PESEL. Dlaczego?

Od 17 listopada 2023 roku Polacy mają ułatwioną możliwość zastrzeżenia swojego numeru PESEL. I chętnie z tej możliwości korzystają.
Jak podało Ministerstwa Cyfryzacji, do 14 grudnia 2023 swój PESEL zastrzegło już 906 800 osób.
Jak podało Ministerstwa Cyfryzacji, do 14 grudnia 2023 swój PESEL zastrzegło już 906 800 osób.

Autor: Canva

Zastrzeżenie PESEL-u ma przede wszystkim służyć naszemu bezpieczeństwu. Dzięki temu nikt bez naszej zgody nie zaciągnie na nas kredytu, ani nie kupi na nasze nazwisko sprzętu na raty.

Obcy kredytu nie weźmie

– Od 1 czerwca 2024 roku banki będą musiały sprawdzać, czy klient, który chce wziąć kredyt, zastrzegł PESEL. Jeśli okaże się, że PESEL został zastrzeżony, bank nie powinien udzielić takiej osobie kredytu – powiedziała Agnieszka Wachnicka, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Osoby, które zastrzegą swój PESEL, nie będą mogły wypłacić w jednym dniu kwoty większej niż trzykrotność minimalnego wynagrodzenia (około 12,7 tys. zł w 2024 roku). Celem tego ograniczenia jest ochrona przed przestępczością, na przykład oszustwem metodą na wnuczka. 

Zastrzeżenie numeru wpłynie także na możliwość zawierania umów bankowych, w tym prowadzenia rachunków oszczędnościowych, korzystania z usług płatniczych, zaciągania pożyczek i leasingu.

Kogo dotyczą nowe przepisy?

Regulacje dotyczące zastrzegania PESEL będą miały wpływ wyłącznie na nowo zawierane umowy. Istniejące umowy będą podlegały dotychczasowym zasadom, chyba że zostaną wprowadzone zmiany zwiększające zadłużenie, np. przez aneks do umowy kredytowej. W takich przypadkach również będzie wymagana weryfikacja zastrzeżenia PESEL. 

Co ważne, zastrzeżenie numeru PESEL nie wpłynie na możliwość załatwienia sprawy urzędowej, nie zablokuje możliwości rejestracji do lekarza ani realizacji recepty.

Jak zastrzec PESEL?

Żeby zastrzec swój numer PESEL, wystarczy skorzystać z usług dostępnych na portalu obywatel.gov.pl lub w aplikacji mObywatel. 

Jeśli wolimy załatwić sprawę bezpośrednio w urzędzie, też mamy taką możliwość. Należy złożyć w placówce bankowej lub pocztowej wniosek o zablokowanie numeru PESEL albo zgłosić taką chęć w urzędzie gminy.

Jak podało Ministerstwa Cyfryzacji, do 14 grudnia 2023 swój PESEL zastrzegło już 906 800 osób.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama