Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:54
Reklama
Reklama

Zamość: Reforma samorządowa – plusy i minusy. Międzynarodowa konferencja w Ratuszu

„25 lat reformy samorządowej w Polsce – aspekty społeczno-ekonomiczne i finansowe”. To tytuł międzynarodowej konferencji naukowej, którą zorganizowała Akademia Zamojska. Wzięli w niej udział naukowcy i samorządowcy.
Konferencja w Sali Consulatus zamojskiego Ratusza.
Konferencję zorganizowano w Sali Consulatus zamojskiego Ratusza.

Czy przeprowadzoną w 1999 r. reformę samorządową można uznać za udaną? Jak z nałożonymi zadaniami poradziły sobie samorządy i przed jakimi nowymi wyzwaniami stoją władze lokalne?

O tym 14 grudnia w Sali Consulatus zamojskiego Ratusza dyskutowali przedstawiciele UMCS w Lublinie, Szkoły Głównej Handlowej, Politechniki Gdańskiej, Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictw PAN, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Łuckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Łucku oraz przedstawiciele władz lokalnych, w tym m. in. prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, burmistrz Szczebrzeszyna Henryk Matej, a także radni i przedstawiciele urzędów gmin i miast oraz starostw powiatowych.

Celem wydarzenia była ocena funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego, ze szczególnym uwzględnieniem powiatów i województw, które 25 lat temu zostały powołane, a także identyfikacja wyzwań i zagrożeń stojących przed tymi jednostkami w przyszłości. W trakcie obrad poruszono różne kwestie, w tym m.in. genezę reformy samorządowej, dyskusje nad kompetencjami i kształtem powiatów i województw, polski samorząd regionalny i lokalny na tle tendencji europejskich, samorząd terytorialny a politykę rozwoju lokalnego i regionalnego, odporność samorządu na kryzys gospodarczy, pandemię, wojnę na Ukrainie, ocenę stanu i kierunki zmian finansów samorządowych, społeczno-ekonomiczne konsekwencje reformy samorządowej dla miast powiatowych i byłych miast wojewódzkich oraz doświadczenia polskiej reformy samorządowej dla przebudowy Ukrainy.

Przypomnijmy, że reformę samorządową, zwaną też reformą administracyjną, przeprowadził rząd premiera Jerzego Buzka. Wprowadziła ona trzystopniową strukturę podziału terytorialnego z dniem 1 stycznia 1999 r. W wyniku reformy zmniejszono liczbę województw z 49 do 16. Większość miast, które straciły prawa miast wojewódzkich, weszła do grupy miast na prawach powiatu. Efektem zmian było zmniejszenie roli wojewody na rzecz marszałka województwa i samorządu wojewódzkiego.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama