Czy przeprowadzoną w 1999 r. reformę samorządową można uznać za udaną? Jak z nałożonymi zadaniami poradziły sobie samorządy i przed jakimi nowymi wyzwaniami stoją władze lokalne?
O tym 14 grudnia w Sali Consulatus zamojskiego Ratusza dyskutowali przedstawiciele UMCS w Lublinie, Szkoły Głównej Handlowej, Politechniki Gdańskiej, Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictw PAN, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Łuckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Łucku oraz przedstawiciele władz lokalnych, w tym m. in. prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, burmistrz Szczebrzeszyna Henryk Matej, a także radni i przedstawiciele urzędów gmin i miast oraz starostw powiatowych.
Celem wydarzenia była ocena funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego, ze szczególnym uwzględnieniem powiatów i województw, które 25 lat temu zostały powołane, a także identyfikacja wyzwań i zagrożeń stojących przed tymi jednostkami w przyszłości. W trakcie obrad poruszono różne kwestie, w tym m.in. genezę reformy samorządowej, dyskusje nad kompetencjami i kształtem powiatów i województw, polski samorząd regionalny i lokalny na tle tendencji europejskich, samorząd terytorialny a politykę rozwoju lokalnego i regionalnego, odporność samorządu na kryzys gospodarczy, pandemię, wojnę na Ukrainie, ocenę stanu i kierunki zmian finansów samorządowych, społeczno-ekonomiczne konsekwencje reformy samorządowej dla miast powiatowych i byłych miast wojewódzkich oraz doświadczenia polskiej reformy samorządowej dla przebudowy Ukrainy.
Przypomnijmy, że reformę samorządową, zwaną też reformą administracyjną, przeprowadził rząd premiera Jerzego Buzka. Wprowadziła ona trzystopniową strukturę podziału terytorialnego z dniem 1 stycznia 1999 r. W wyniku reformy zmniejszono liczbę województw z 49 do 16. Większość miast, które straciły prawa miast wojewódzkich, weszła do grupy miast na prawach powiatu. Efektem zmian było zmniejszenie roli wojewody na rzecz marszałka województwa i samorządu wojewódzkiego.
Napisz komentarz
Komentarze