Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:12
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Biłgoraj: Pomaganie przez kolędowanie

13 stycznia w koście pw. św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbędzie się wyjątkowy koncert kolęd w wykonaniu Haliny Frąckowiak. Podczas wydarzenia zabierane będą środki na ratowanie budynku kościoła.
Biłgoraj: Pomaganie przez kolędowanie

Fundacja Gaudium et Spes zaprasza na „Charytatywny Koncert Kolęd z Janem Pawłem II”, który odbędzie się 13 stycznia (sobota) o godz. 19.00 w kościele pw. św. Jana Pawła II w Biłgoraju. Ulubione kolędy i pastorałki papieża zaśpiewa Halina Frąckowiak – znana wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Zanim rozpoczęła solowe życie estradowe, współpracowała z takimi zespołami jak: Czerwono-Czarni, Tony, Tarpany, Drumlersi, ABC. Debiutowała na festiwalu w Opolu w 1968 r. W 2016 r., podczas koncertu „Super Premiery” została laureatką nagrody Polskiego Radia i otrzymała Diamentowy Mikrofon. Trenerka w 5. edycji „The Voice Senior”.

Celem wydarzenia jest wzbudzenie zainteresowania osobą i pontyfikatem Ojca Świętego Jana Pawła II oraz przekazywanie tradycji wspólnego kolędowania. Podczas koncertu zostanie przeprowadzona zbiórka na ratowanie XVIII-wiecznego drewnianego kościoła parafialnego w Dubie, w powiecie zamojskim. Potrzeb jest sporo. Wymiany wymagają podwaliny świątyni, ponieważ są spróchniałe. Zapada się posadzka. Konieczna jest wymiana dachu i wzmocnienie stropu. Szacowana wartość prac to 7 mln zł. Na planowany remont złożono wniosek o dofinansowanie. Zbierane środki zostaną przeznaczone na wkład własny do dofinansowania i koszty niekwalifikowane.

– Choć sugerowano, aby kościół rozebrać i postawić nowy, a byłoby to dużo tańsze, to jednak postanowiliśmy go ratować, ponieważ ma przeogromną wartość historyczną i przyszłe pokolenia by nam tego nie wybaczyły gdybyśmy go zaprzepaścili – tłumaczy ks. Witold Mikulski, proboszcz parafii w Dubie. Kościół został wybudowany w 1778 roku, siedemnaście lat przed III rozbiorem Polski, podczas którego znalazł się w zaborze rosyjskim. – Kościół kryje w sobie całą historię pokoleń ludzi przy nim się gromadzących. Przesiąknięty jest modlitwami, łzami i wiarą poprzednich pokoleń. Przetrwał III Rozbiór Polski, Kampanię Napoleońską, Powstanie Styczniowe, dwie wojny światowe, najazd Bolszewików w 1920 roku. Był świadkiem burzliwych losów miejscowej społeczności – wylicz ksiądz. Dodaje, że jedną z tragiczniejszych dat w jego historii był 25 września 1939 roku, kiedy to zostali bestialsko zamordowani przez sowietów ks. prob. Wiktor Możejko, dwaj klerycy salezjańscy Mikołaj i Stefan, organista i sołtys. Dubieńscy męczennicy spoczywający na miejscowymi cmentarzu. W czasie II wojny światowej Niemcy urządzili w kościele skład broni.

– Rodzi się pytanie czy my, potomkowie tamtych ludzi, dla których kościół był jedyną ostają nadziei i wolności, możemy dopuścić do jego unicestwienia? Przy kościele przez 245 lat przeprowadzano prowizoryczne remonty i naprawy, które bardziej go niszczyły niż ratowały. Zapewne dlatego, że brakowało środków na konkretne prace remontowe. Ufamy, że z Bożą pomocą i ludzką życzliwością uda się go ocalić – dodaje ks. Witold Mikulski. Dziękuje jednocześnie za życzliwości i możliwość zorganizowania koncertu w biłgorajskiej świątyni ks. prałatowi Józefowi Flisowi. – Koncert Kolęd organizujemy w Biłgoraju w parafii św. Jana Pawła II, ponieważ u nas nie ma na to warunków. Nasz kościół na chwilę obecną podparliśmy stemplami, zabezpieczając przed zawaleniem. Liczymy na życzliwość i hojność uczestniczących w tym koncercie, co pozwoli nam zasilić konto remontu.

Ofiary na ratowanie parafialnego XVIII wiecznego kościoła w Dubie można wpłacać na konto bankowe: Parafia Rzymskokatolicka Niepokalanego Poczęcia NMP, Dub 96 22-435 Komarów–Osada Nr konta: 06 9644 0007 2010 0054 1747 0003 Tytułem: Darowizna na realizację projektu: Ochrona dziedzictwa Kulturowego XVIII wiecznego kościoła parafialnego Niepokalanego Poczęcia NMP i św. M. Magdaleny w Dubie.

Wydarzenie „Charytatywny Koncert Kolęd z Janem Pawłem II” bierze udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego, Sponsorem Koncertu jest Lubelski Węgiel Bogdanka – Mecenas kultury i sztuki na Lubelszczyźnie. Koncert został dofinansowany ze środków Fundacji PGE. Sponsorem koncertu są Lasy Państwowe – Nadleśnictwa Zwierzyniec i Mircze.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła m.in. „Kronika Tygodnia”. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama