W marcu policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przeprowadzili operację „Barbossa” wymierzoną w sprawców przestępstw o podłożu seksualnym. W całym kraju zatrzymano 49 osób w wieku od 19 do 70 lat, z których 21 zostało tymczasowo aresztowanych. Pozostali zostali oddani pod dozór policji. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono ponad 641 tys. zł. Z ustaleń śledczych wynikało, że rozpowszechnianie materiałów odbywało się różnymi kanałami, w tym na zamkniętych grupach przy wykorzystaniu szyfrowanych komunikatorów.
Wśród tymczasowo aresztowanych znalazł się m.in. mężczyzna, który od kilku lat wykorzystywał seksualnie dziecko, kobieta, która udostępniała konkubentowi wrażliwe zdjęcia swojego dziecka, ale też 43-letni mieszkaniec Tomaszowa Lubelskiego, który w swoim mieszkaniu posiadał zdjęcia i filmiki o charakterze pedofilskim. Jak ustaliła Prokuratura Rejonowa Lublin-Południe, od lipca 2022 r. do marca 2023 r. tomaszowianin posiadał w celu rozpowszechniania za pośrednictwem sieci teleinformatycznej ponad 2 tys. plików (chodzi o zdjęcia i filmiki) zawierających treści pornograficzne z udziałem małoletnich. Według śledczych, okoliczności popełnienia zarzucanych czynów i wina podejrzanego nie budzą wątpliwości.
Ten ostatni zresztą przyznał się do popełnienia zarzucanych czynów i pod koniec grudnia wniósł o skazanie go bez rozprawy sądowej na 2 lata bezwzględnego pozbawienia wolności oraz świadczenie pieniężne w kwocie 10 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
– Dodatkowo ma być zasądzony wobec niego zakaz zajmowania wszelkich stanowisk i wykonywania wszelkich zawodów albo działalności związanych z wychowywaniem, edukacją, leczeniem lub opieką nad małoletnimi na okres 3 lat – informuje prok. Agnieszka Kępka, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Lublinie.
Wniosek trafił już do Sądu Rejonowego w Tomaszowie Lubelskim. Wcześniej do innych sądów skierowano akty oskarżenia przeciwko pozostałym sprawcom zatrzymanym podczas tej samej operacji.
Zwalczanie zjawiska seksualnego wykorzystywania dzieci w Internecie stanowi jedno z zadań policjantów CBZC. W ramach podejmowanych działań funkcjonariusze ściśle współpracują z wieloma instytucjami i organizacjami, mając za wspólny cel ograniczenie przestępczości internetowej o podłożu seksualnym, a także ustalenie i wykrycie sprawców tych przestępstw, w szczególności tych dotyczących bezbronnych dzieci.
Napisz komentarz
Komentarze