Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 04:09
Reklama
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Kolorowo na śmietniku, czyli zmiany w segregacji śmieci

Od 1 lipca obowiązują nowe przepisy dotyczące zbiórki odpadów. Trafią one teraz do czterech rodzajów pojemników lub worków oznaczonych różnymi kolorami. W Biłgoraju takie zmiany wejdą w życie pod koniec roku. W części innych gmin potrwa to dłużej. Czy jest się czego bać?
Kolorowo na śmietniku, czyli zmiany w segregacji śmieci

Gospodarka odpadami zmienia się ostatnio bardzo szybko. Od 2013 r. obowiązuje tzw. ustawa śmieciowa (o jej zasadach pisaliśmy wielokrotnie). Miała ona m.in. spowodować zmniejszenie ilości dzikich wysypisk w lasach, rowach przydrożnych czy na polach. Wprawdzie nadal można je znaleźć, nawet w otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego (my natknęliśmy się na takie dzikie wysypiska np. w sąsiedztwie miejscowości Sochy, Obroczy, a nawet w przydrożnych zakamarkach Puszczy Solskiej), ale z danych Urzędu Statystycznego wynika, iż od wprowadzenia zmian segregacja odpadów wzrosła aż o 142 proc., a ilość śmieci zmieszanych zmniejszyła się o 4 proc. To się także zmieni. Na lepsze.

Musimy zmienić przyzwyczajenia. Od 1 lipca obowiązuje w kraju "Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO)". O tym jak ma on w praktyce wyglądać, dowiadujemy się ze strony Ministerstwa Środowiska. Teraz, jak czytamy, odpady zostaną podzielone na cztery tzw. frakcje. Będziemy je wyrzucać do worków lub pojemników w różnych kolorach: do zielonych trafi szkło, brązowe zostaną przeznaczone na tzw. odpady biodegradowalne (chodzi o obierki, odpadki warzywne, skoszoną trawę, resztki jedzenia oraz m.in. trociny), do niebieskich trafi papier, a do żółtych – tworzywa sztuczne i metale. 

Wprowadzone zostaną nie tylko odmienne kolory pojemników na odpady, ale także inne informacje na nich (np. zamiast napisu "makulatura" pojawi się słowo "papier"). 

"Posegregowane odpady przestają być śmieciem, a stają się wartościowym surowcem (...)" – czytamy m.in. na stronie Ministerstwa Środowiska. "Znaczną część odpadów można przerobić lub ponownie wykorzystać". 
Na zobrazowanie takiego stwierdzenia wykorzystano argumenty, które przemawiają do wyobraźni. "Np. z 35 popularnych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru" – czytamy dalej na stronie ministerstwa. "Plastik może być też przetwarzany na innego rodzaju ubrania specjalistyczne lub sportowe. Powstają z niego także namioty, plecaki, buty (...). Segregowanie odpadów przynosi korzyści finansowe – segregując, zapłacisz mniej za odbiór śmieci".  

Przepisy już obowiązują, ale w wielu gminach trzeba będzie na nowe, bardziej kolorowe pojemniki i worki jeszcze poczekać. Dlaczego? Chodzi o umowy z wykonawcami, czyli firmami, które zajmują się wywozem śmieci: które muszą wygasnąć. Dopiero wtedy będzie można wprowadzić nowe zasady segregacji odpadów. 

Infografika: ministerstwo środowiska


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama