Pomysł wyszedł od radnych Leszka Tabiszewskiego, Grzegorza Podgórskiego, Marka Kudeli, Wiesława Nowakowskiego, Adama Pawlika i Piotra Błażewicza, ale pod wnioskiem podpisali się wszyscy zamojscy radni. Wszyscy też solidarnie zagłosowali 29 stycznia za podjęciem stosownej uchwały.
Zamość miał w sercu
Nikt nie ma wątpliwości, że Witold Paszt był ambasadorem Zamościa. Przypomnijmy, że podczas wrześniowej sesji Rady Miasta Zamość medal „Zasłużony dla Miasta Zamość” odebrały matka i córki artysty. Podczas uroczystości prezydent Andrzej Wnuk podkreślił, że Witold Paszt przede wszystkim był bardzo dobrym człowiekiem. – On nie tylko zawsze podkreślał, że jest z Zamościa, ale też zapraszał tutaj innych – powiedział prezydent Zamościa.
Na sesji pojawiła się 98-letnia mama lidera grupy VOX Adela Paszt wraz z wnuczkami Natalią i Aleksandrą. – Musicie wiedzieć, że on promował Zamość nie dla zaszczytów. On promował Zamość, bo kochał to miasto i zawsze tu wracał. Zamość miał zawsze na ustach i w sercu – powiedziała Natalia Paszt, córka zmarłego artysty i wnuczka pani Adeli.
Na koniec – przy akompaniamencie gitary – koledzy Witolda Paszta z zespołu VOX Dariusz Tokarzewski i Mariusz Materna wystąpili z krótkim recitalem.
Wtedy z wnioskiem o uhonorowanie artysty wystąpili członkowie Grupy Motocyklowej Perkun, do której należał Witold Paszt, teraz inicjatywa wyszła od radnych. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zamość ma zostać przekazany rodzinie artysty 24 lutego podczas gali podsumowania roku kulturalnego Zamościa w odnowionym gmachu Akademii Zamojskiej.
Prawdziwy artysta
Witold Paszt urodził się i wychował w Zamościu. Był uczniem Technikum Rolniczego w Zamościu, trenował piłkę nożną w Hetmanie Zamość. Był muzykiem z wykształcenia (skończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Zamościu i wychowanie muzyczne na UMCS w Lublinie) i zamiłowania. W 1977 r. założył zespół pod nazwą Victoria Singers, a rok później powstała grupa VOX.
Był to męski kwartet wokalny, który tworzyli Andrzej Kozioł (zmarł 13 stycznia 2022 r.), Ryszard Rynkowski (rozpoczął karierę solową w 1987 r.) oraz Jerzy Słota i Witold Paszt. W 1980 r. zespół zdobył I nagrodę oraz nagrodę publiczności na festiwalu w Sopocie. To wtedy cała Polska usłyszała ich „Bananowy song”. Później były takie hity jak „Szczęśliwej drogi już czas” czy „Zabiorę Cię Magdaleno”.
Już jako uznany artysta był jednym z najlepszych ambasadorów miasta. Za życia Paszt został uhonorowany tytułem Ambasadora Kultury Zamościa (2007 r.), a wraz z członkami założonej przez siebie grupy VOX otrzymał również Buławę Hetmańską (2014 r.) w podziękowaniu za budowanie i promowanie marki miasta. W 2018 r. wraz z zespołem został uhonorowany tablicą pamiątkową w Zamojskiej Alei Sław. Był inicjatorem pamiętnego „Pikniku Dwójki” w 1999 r. na Rynku Wielkim, a przed śmiercią jednym z jurorów popularnego show „The Voice Senior”.
Witold Paszt zmarł 18 lutego 2022 r. W dniu pogrzebu w Zamościu ogłoszono żałobę, flagę miasta opuszczono do połowy masztu, a z wieży zamojskiego ratusza popłynął szlagier Voxów – „Szczęśliwej drogi już czas”. Artysta spoczął na zamojskim cmentarzu komunalnym, a teraz dołączy do listy Honorowych Obywateli Miasta Zamość, na której są m. in. ostatni ordynat Jan Tomasz Zamoyski, prof. Bonawentura Maciej Pawlicki, wybitny aktor Jan Machulski i ks. prałat Eugeniusz Goliński.
Napisz komentarz
Komentarze