Biłgoraj przygotowuje się do oczekiwanej od wielu lat rewitalizacji Parku Stanisława Nowakowskiego w Osiedlu Różnówka. Zgodnie z przyjętą koncepcją pojawi się tam więcej zieleni, ławek, stolików, nowe oświetlenie, plac zabaw, amfiteatr oraz strefa rekreacyjna i strefa relaksu.
Tradycja z nowoczesnością
Koncepcja zagospodarowania zakłada zachowanie pierwotnego charakteru parku wykonanego w stylu romantycznym z naturalnym, niemal dzikim układem roślinności. Projektowane elementy architektoniczne będą spójne stylistycznie i mimo nowoczesnej formy nie będą dominować nad przestrzenią lecz „wtapiać się” w teren.
Aby przywrócić tożsamość historycznemu parkowi konieczne będzie wykonanie prac renowacyjnych istniejących elementów zabytkowych. Chodzi o remont bramy, mostków, odkrycie fundamentów pałacu czy przeniesienie pozostałości kolumn dworskich w oryginalne miejsce. Zapewnione będą dojścia i dostęp bez barier. W planach jest wykonanie elementów typu „hot spot wifi” czy monitoringu.
Niemal każdy element zagospodarowania terenu będzie mógł pełnić funkcje siedziska: kaskady amfiteatru, bloki schodów, pomost czy odtworzone ruiny dworu. Koncepcja zakłada również montaż tradycyjnych ławek parkowych, jako uzupełniające, przy głównych ciągach pieszych. Dodatkowo w ramach uatrakcyjnienia stref relaksu zaproponowany jest montaż m.in. hamaków.
Szczegóły rewitalizacji określi dokumentacja techniczna, na sporządzenie której 29 stycznia został ogłoszony przetarg. Zostanie ona wykonana na podstawie koncepcji sporządzonej przez Zespół projektowy ARCHiDEA Urszula Grosiak. Szacunkowy koszt realizacji koncepcji wynosi około 3,9 mln zł.
Pozytywne opinie
Burmistrz Janusz Rosłan podkreśla, że każda uwaga mieszkańców dotycząca przedstawionej koncepcji jest mile widziana. – Obecnie nie spotkałem się z negatywną opinią odnośnie przedstawionej koncepcji, która będzie wytyczną do opracowania dokumentacji. Nie oznacza, że musi ona być sporządzona ściśle z jej założeniami – twierdzi włodarz Biłgoraja.
Pierwsze pomysły mieszkańców na ubogacenie parku już są. Młodzieżowa Rada Miasta zwróciła się z wnioskiem, aby uwzględnić w przestrzeni parku miejsce w którym stałby całoroczny fortepian. Byłby on odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne. – Dzięki temu miejsce to ożyłoby, a młodzi ludzie mogliby spędzać czas przy muzyce – dodaje burmistrz.
Burmistrz zapewnia, że w ramach koncepcji nie jest przewidziana wycinka drzew. Wręcz przeciwnie. W planach są nowe nasadzenia. Całość projektowanej roślinności ma przede wszystkim wpisywać się i dopełniać naturalistyczny i romantyczny charakter miejsca. Drzewa i krzewy będą pochodzić z rodzimych gatunków. Proponowana zieleń będzie tworzyła nową jakość.
Zmiana nazwy
Według źródeł historycznych szambelan króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – Stanisław Kostka Nowakowski – miał być założycielem parku. Wzniósł on tutaj swój pałac. Gmach otoczony został romantycznym parkiem, w którym znajdowała się sieć rzecznych kanałów i oczek wodnych. W rezydencji Nowakowski organizował spotkania wzorowane na obiadach czwartkowych króla Stanisława, na które zapraszał wybitnych Polaków. Pałac otaczały kamienne pomniki, upamiętniające m.in. Jana Henryka Dąbrowskiego, Ignacego Krasickiego i Cypriana Godebskiego. W latach I wojny światowej nieużytkowany i zaniedbany pałac Nowakowskiego ostatecznie popadł w ruinę i został rozebrany.
W 2014 roku miejscy radni nadali parkowi imię założyciela. Teraz zaproponowana będzie kolejna zmiana dostosowana do zapisów istniejących w dokumentach konserwatorskich. – Rada miasta niegdyś podjęła uchwałę o nadania parku imienia Nowakowskiego. Jednak w ewidencji zabytków funkcjonuje on jako park Rożnówka. Konserwator nie wyraził zgody na zmianę nazwy. Na potrzeby złożenia wniosku o dofinansowanie zaproponuje powrót do historycznej nazwy, którą po zrealizowania zadania będziemy mogli rozszerzyć o nazwisko Nawakowskiego – wyjaśnia Rosłan.
Napisz komentarz
Komentarze