Zamość od początku wojny na Ukrainie wspiera swoje miasta partnerskie – Żółkiew i Łuck. Dzięki współpracy z partnerami w Niemczech, m.in. z miastem Weimar, Zamość organizuje pomoc humanitarną na wschód.
- Przeczytaj też: Zamość blisko morza. Ta przygoda rozpoczęła się w 1984 r.
Dokument o partnerstwie i współpracy pomiędzy Weimarem i Żółkwią z przyjacielskim zaangażowaniem miasta Zamość, który 19 lutego został podpisany w Weimarze, jest przypieczętowaniem tej owocnej współpracy. Podpisali go nadburmistrz Weimaru Peter Kleine, burmistrz Żółkwi Ołeh Volsky i prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, który przebywał w Weimarze w dniach 18-21 lutego.
20 lutego w weimarskim ratuszu odbył się wernisaż wystawy „Nowe horyzonty” Radka Teterycza, zamojskiego artysty-samouka rzeźbiącego w drewnie. Jego prace wykonane są z drzew połamanych przez wiatr czy przewróconych ze starości. Materiał na rzeźby przywozi z roztoczańskich wsi, ratując go przed spaleniem. Prace wykonuje przy użyciu tokarki do drewna oraz tradycyjnymi metodami obróbki drewna. Wykonuje unikatowe w skali światowej rzeźby toczone w wielu osiach i płaszczyznach z jednego kawałka drewna. Jego prace to lęki, fascynacje, niepokoje zamknięte w kawałku drewna.
Przypomnijmy, że pierwszym miastem partnerskim Zamościa było Schwäbisch Hall (Niemcy). Umowa o współpracy partnerskiej została podpisana 16 czerwca 1989 r. Kolejnymi były m. in. Żółkiew (Ukraina), Loughborough (Wielka Brytania), Łuck (Ukraina), Sighisoara (Rumunia), Bardejov (Słowacja), Weimar (Niemcy), Fountain Hills (USA) oraz francuskie Blois, z którym umowę podpisano w ub. roku. Zamość i Weimar są jak bliźniaki: mają po tyle samo mieszkańców i są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Współpracują od 2012 r.
Napisz komentarz
Komentarze