Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 04:22
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Zamość: Nie będzie malowania pasów na Łukasińskiego, powstają za to aktywne przejścia

Aktywne przejścia dla pieszych mają się przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa na ul. Łukasińskiego. Jedno już jest, kolejne dwa mają być zainstalowane. Nietknięte pozostanie oznakowanie poziome, bo na malowanie pasów nie godzi się konserwator zabytków. Ekipy remontowe co rusz poprawiają za to usterki na stosunkowo nowej nawierzchni.
Aktywne przejście działa już przy pl. Stefanidesa w Zamościu. Kolejne będzie instalowane na przeciwko ul. Zamenhofa.
Aktywne przejście działa już przy pl. Stefanidesa w Zamościu. Kolejne będzie instalowane na przeciwko ul. Zamenhofa.
  • Przebudowę ul. Łukasińskiego wraz z pl. Stefanidesa przeprowadzono w latach 2020-2021. Nową nawierzchnię wykonano z kostki. Niedługo po zakończeniu prac zamojska radna Agnieszka Klimczuk złożyła interpelację w sprawie wyraźnego oznaczenia poziomego przejść dla pieszych. Pisaliśmy o tym na łamach „Kroniki Tygodnia” („Niech zebra wygląda jak zebra”).

Bez zgody na malowanie

„Informuję, że nawierzchnia ulicy i poprzeczne pasy oznaczające przejścia zostały wykonane z kostki brukowej. Niestety, kolor kostki tworzącej pasy na przejściach nie jest zbyt kontrastowy w stosunku do pozostałej nawierzchni i pasy są słabo widoczne zarówno od zmierzchu do świtu, jak również w pochmurne dni” – czytamy w interpelacji radnej.

Agnieszka Klimczuk zwróciła się wtedy z prośbą o wykonanie „dobrze widocznych oznaczeń poziomych, które zapewnią dobrą widoczność przejść przez całą dobę oraz wysoki współczynnik odblaskowości nawet podczas opadów deszczu i śniegu”. Oznakowanie poziome wykonane jest z kostki w jasnym kolorze, ale żeby było bardziej widoczne – zdaniem radnej – należałoby je pokryć białą farbą.

Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk zadeklarował, że jeżeli zgodzi się konserwator zabytków, to razem z zarządcą drogi i policją uda się to zrobić. Ale konserwator nie zgodził się na wymalowanie pasów. Agnieszka Klimczuk – wspierana przez innych radnych – nie zasypiała jednak gruszek w popiele, ponawiając interpelacje.

Aktywne przejścia

Choć w styczniu Zarząd Dróg Grodzkich w Zamościu otrzymał z zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków negatywną opinię na wykonanie oznakowania poziomego „cienkowarstwowego odblaskowego lub grubowarstwowego chemoutwardzalnego”, to jednak – w celu poprawy widoczności przejść dla pieszych przy ul. Łukasińskiego – postanowił działać. 

– W trzech miejscach wprowadzamy wymianę oznakowania pionowego D-6 na znaki aktywne D-6, co zwiększy bezpieczeństwo pieszych – zakomunikował Paweł Łagowiec, dyrektor ZDG w Zamościu.

Znak uruchamia sygnał pulsacyjny z lamp LED w momencie, gdy czujnik ruchu wykryje nadchodzącego pieszego (dwa żółte migające nad znakiem światła ostrzegają kierowców, że na jezdnię wchodzi pieszy). Zestaw posiada zasilanie fotowoltaiczne.

Takie aktywne przejście działa już przy pl. Stefanidesa, kolejne będzie instalowane na przeciwko ul. Zamenhofa. 

– Planujemy jeszcze takie rozwiązanie na nowym przejściu, które powstało za wyjazdem z ronda Braci Pomarańskich z tym, że mamy tam problem, bo drzewo ogranicza tam widoczność, a znak D-6 praktycznie znajduje się w jego koronie – mówi dyrektor ZDG. – Jeżeli konserwator zabytków zgodzi się na wycinkę tego drzewa, to wówczas i w tamtym miejscu powstanie aktywne przejście dla pieszych.

Usunąć usterki

Po wykonanej z kostki nawierzchnia ul. Łukasińskiego wraz z krótkimi odcinkami ul. Piłsudskiego i Partyzantów należy ostrożnie jeździć, zwłaszcza po deszczu i przy minusowych temperaturach, bo w przeciwieństwie do nawierzchni asfaltowej i droga hamowania jest dłuższa, i przy opuszczaniu ronda można wpaść w poślizg. Nawierzchnia jest jaka jest, i taka pozostanie. Nie zmieni się też nic w oznakowaniu poziomym, o co również zabiegali radni, w tym Tadeusz Lizut, podnosząc że linie rozdzielające pasy ruchu są niewidoczne. Podobnie jak w przypadku przejść dla pieszych, na wymalowanie białych linii nie godzi się konserwator zabytków (obecnie linie poziome wykonane są z kostki o jaśniejszym kolorze), uznając że takie rozwiązanie za nieodpowiednie do stosowania w zabytkowej przestrzeni Starego Miasta, wpisanego na listę UNESCO.

Trwa za to kolejne usuwanie usterek na ul. Łukasińskiego. Ekipy remontowe od połowy lutego mają pełne ręce roboty. – Wykonywane są poprawki gwarancyjne, w tym na przykład regulacja „klawiszujacej” się kostki, uzupełnianie ubytków czy fug – powiedział nam Paweł Łagowiec.

Przypomnijmy, że w ub. roku wykonana została korekta promienia wyjazdu z pl. Stefanidesa w ul. Łukasińskiego w prawo, wyrównywana była też pofalowana nawierzchnia ulicy.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

MM 01.03.2024 11:16
Jakas blokada na stronce,nie można nic polubić,demokracja🤣🤣🤣!!!

ciekawy 29.02.2024 21:13
wykończenie akademii zamojskiej w środku konserwator zatwierdził ?

logik 29.02.2024 19:00
a w sumie to nie rozumiem, przecież linie ciągle i przerywane są na calej długosci ulicy ( malowane czy z kostki?), poza tym przeciez ta kostkanie jest chyba jakas zabytkowa średniowieczna by nie dalo jej sie pomalowac?

ech 29.02.2024 18:56
poczekamy pewnie do pierwszej smierci na pasach, by w końcu pomalowali pasy

Żenada 29.02.2024 11:22
ale na budynki z pustaków sięzgodził. Na dom partii na starówce jest zgoda, na budynek Renesansu też, na ruch samochodowy (SM wjeżdża codziennie na Rynek wielki ) też jest zgoda. To jest hipokryzja, a może ....

Zamościanin 29.02.2024 10:26
Człowiek jest najstarszym zabytkiem na ziemi a nie jakaś kostka nawierzchniowa która jest ciągle naprawiana przez wykonaną fuszerkę

Obserwator 28.02.2024 21:41
Zastanawia mnie jakim hipokryta trzeba być by zgodzić się na kostkę , ale już na pasy ,przejścia zgodne z normami już nie. Ile to w łapę trzeba przyjąć by zgodzić się na budowanie kamienic w ogóle nie pasujących klimatem do Zamościa ,a wtrącać się w domostwa ludzi prywatnych i decydować co mogą w swoich własnościach ,a czego nie. Taki konserwator zabytków z Zamościa musi być nie tylko hipokryta, ale i niezłym kombinatorem. Myślę ,że powinny się przyjrzeć odpowiednie władze jego działalności na tym terenie.

Nina Tuczyna 28.02.2024 19:20
Człowiek jest najważniejszy, a nie zabytki !!!

 

 

Reklama
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama