Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 18:49
Reklama
Reklama

Z historii Hetmana Zamość: Zatrzymani przez Legię

Hetman stawia na młodzież – pisała „Kronika Zamojska” z dn. 13 lipca 1993 r. w tytule artykułu, w którym opisywała sytuację w zamojskim klubie przed startem drugoligowych rozgrywek.
Trener Wiesław Wieczerzak nigdy nie wahał się stawiać na wychowanków zamojskiego klubu. Od lewej: Gustaw Wawryk, Marcin Dejnak, Mariusz Pliżga i bramkarz Sebastian Łukiewicz. Z tej czwórki do drugoligowego Hetmana przebili się Wawryk, Pliżga i Łukiewicz. W pamiętnym sezonie 1993/1994 wszyscy trzej n
Trener Wiesław Wieczerzak nigdy nie wahał się stawiać na wychowanków zamojskiego klubu. Od lewej: Gustaw Wawryk, Marcin Dejnak, Mariusz Pliżga i bramkarz Sebastian Łukiewicz. Z tej czwórki do drugoligowego Hetmana przebili się Wawryk, Pliżga i Łukiewicz. W pamiętnym sezonie 1993/1994 wszyscy trzej należeli do podstawowych zawodników zespołu z Zamościa.

Z Hetmana odeszło wielu piłkarzy, niemal cały skład z poprzednich rozgrywek. Trener Wiesław Wieczerzak i jego asystent Marek Pogódź musieli zbudować drużynę opartą na wychowankach, którzy wcześniej grali w klasie międzyokręgowej (Hetman II zajął w tej lidze drugie miejsce) i w makroregionalnej lidze juniorów (młodzież Hetmana też uplasowała się na drugiej pozycji, za Sygnałem Lublin, a przed Avią Świdnik, Pogonią Siedlce i Motorem Lublin).

Prognozy nie były optymistyczne. Przewidywano słabe wyniki i rychły spadek do III ligi. Tymczasem po nielicznych wzmocnieniach (przybyli m.in. środkowy obrońca Iwan Polny z Ukrainy i napastnik Janusz Mulawka z występującej wówczas w ekstraklasie Siarki Tarnobrzeg) Hetman spisywał się w II lidze nadspodziewanie dobrze. Rundę jesienną zakończył na trzynastym miejscu, a po rewelacyjnej wiośnie podniósł się w tabeli na dziewiątą pozycję.

W kwietniu 1994 r. Hetman ograł dwa zespoły, które walczyły o awans do ekstraklasy. W Zamościu pokonał Radomiaka Radom 1:0 (0:0) po bramce, którą zdobył Mulawka (w 59 minucie). Natomiast w następnej kolejce odniósł zwycięstwo w Olsztynie nad Stomilem 2:1 (1:1). W tym spotkaniu gole strzelili Sylwester Czereszewski (dla gospodarzy w 1 minucie) oraz Marcin Łyś i Dariusz Sajdak (dla gości w 36 i 66 minucie).

Podopieczni trenera Wieczerzaka byli rewelacją rozgrywek centralnego Pucharu Polski. Po wyjazdowych zwycięstwach nad dwoma trzecioligowcami – AZS Biała Podlaska (4:1) i Koroną Kielce (5:2), wyeliminowali z pucharowej rywalizacji dwa zespoły z ekstraklasy – Stal Mielec (1:0) i Hutnika Kraków (2:1 po dogrywce). Zostali zatrzymani dopiero w ćwierćfinale przez Legię Warszawa (0:0 w Zamościu i 0:3 w stolicy).

W krajowym Pucharze Polski Zamojszczyznę reprezentował też występujący w klasie B Prywaciarz Tomaszów Lubelski. Zespół ten w pierwszej rundzie uporał się ze Stalą Gorzyce z III ligi (2:1), a następnie przegrał z drugoligowym Motorem Lublin 1:4 (0:3). Jedną z bramek dla przyjezdnych z Lublina zdobył wychowanek zamojskiego Hetmana Andrzej Rycak, natomiast honor prywatnego klubu Jerzego Kowalskiego uratował w ostatniej minucie zawodów Zbigniew Kuczyński.

Do ważnego w dziejach zamojskiego piłkarstwa doszło we wtorek, 29 czerwca 1993 r. Tego dnia odbyło się zebranie założycielskie Autonomicznej Młodzieżowej Piłki Nożnej Hetman Zamość. Pierwszym prezesem tego klubu został Andrzej Całka, a zastępcą – Roman Nowosad. W skład zarządu weszli także: Dariusz Herbin, Andrzej Kozłowski i Waldemar Sękowski. Komisję rewizyjną utworzyli Marcin Łyś (przewodniczący) i Robert Wieczerzak.

Warto też przypomnieć, że we wrześniu po raz pierwszy w tym sezonie do Zamościa na mecz przyjechała pierwszoligowa Stal Mielec. Spotkanie towarzyskie zakończyło się zwycięstwem gości 2:0 (2:0). Obie bramki zdobył Janusz Czyrek (w 23 i 42 minucie). W przedmeczu spotkały się zespoły z niższych klas rozgrywkowych. Prywaciarz Tomaszów Lubelski pokonał Spartę Masbol Łabunie 3:2 (2:1). Właściciele i sponsorzy obu klubów Jerzy Kowalski i Bolesław Sokołowski, w zamian za możliwość występu na zamojskim stadionie, przekazali na działalność Hetmana po półtora miliona starych złotych. A Hetman zrewanżował się Stali w październiku, w czwartej rundzie (1/16 finału) Pucharu Polski.

HETMAN ZAMOŚĆ 1993/1994

W II lidze i Pucharze Polski grało 21 piłkarzy: Sebastian Łukiewicz 40 (40), Robert Kulik 38 (37), Mariusz Pliżga 37 (19), Mirosław Zagrodniczek 36 (36), Grzegorz Płoszaj 36 (34), Iwan Polny [Ukraina] 35 (35), Robert Szala 35 (35), Marcin Łyś 34 (26), Konrad Lechowicz 32 (17), Jacek Fiedeń 31 (29), Janusz Mulawka 29 (27), Władymir Jurczenko [Ukraina] 27 (27), Gustaw Wawryk 26 (18); tylko w rundzie jesiennej: Ryszard Karbowniczek 5 (5), Jarosław Czarniecki 4 (0), Jarosław Dymanus 4 (0), Dariusz Ziółkowski 1 (0); tylko w rundzie wiosennej: Dariusz Sajdak 18 (18), Wojciech Rycak 18 (17), Robert Wieczerzak 3 (1), Krzysztof Naczas 1 (0).

Strzelcy: 7 goli – Fiedeń, Sajdak, 6 – Płoszaj, 5 – Mulawka, 4 – Zagrodniczek, 3 – Jurczenko, Lechowicz, Łyś, 2 – Pliżga, 1 – Pidek, Polny; 1 samobójczy – Benedykt Nocoń (Korona Kielce).

Trener: Wiesław Wieczerzak 40.

Po nazwisku piłkarza podaliśmy liczbę jego występów w II lidze i Pucharze Polski, w sezonie 1993/1994, a w nawiasach – liczbę meczów w podstawowej jedenastce. Po nazwisku trenera – liczba meczów, w których prowadził drużynę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama