Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:46
Reklama
Reklama

Biłgoraj: Roztocze ma się rozwijać

7 marca w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące „Programu Rozwoju Roztocza – województwo lubelskie”. – Marka Roztocze jest czymś co nas wyróżnia, czymś co promujemy od kilku lat i czymś na czym chcemy budować potencjał na przyszłość – twierdzi Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski.
Biłgoraj: Roztocze ma się rozwijać
W spotkaniu uczestniczyli m.in wójtowie i burmistrzowie z gmin z terenu Roztocza.

 Współpraca dla Roztocza

 30 stycznia br. Zarząd Województwa Lubelskiego przyjął projekt pn. „Program Rozwoju Roztocza – województwo lubelskie”. Jest to dokument uszczegółowiający zapisy zawarte w „Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego do 2030 roku” odnoszące się do obszaru strategicznej interwencji Roztocze. Program nie będzie jedynie powielać zapisów strategii, ale będzie je rozszerzać i określać konkretne działania w ramach społeczno-gospodarczego wykorzystania zasobów środowiska przyrodniczego i kulturowego Roztocza oraz Puszczy Solskiej.

Roztocze to obszar charakteryzujący się unikatowymi walorami przyrodniczymi, a cała kraina stanowi ważny korytarz ekologiczny o randze europejskiej. Jest to jednocześnie obszar położony w granicach administracyjnych dwóch województw. Dostrzegając istniejące powiązania i konieczność spójnego planowania, władze województw lubelskiego oraz podkarpackiego zawarły w strategiach regionalnych zapisy o współpracy na rzecz rozwoju Roztocza. Konsekwencją była decyzja o przygotowaniu programów rozwoju – odrębnych dla każdego z województw, ale spójnych w warstwie merytorycznej i organizacyjnej.

Jak podkreślają władze województwa lubelskiego, skuteczne wdrożenie Programu zależy od dobrej współpracy różnych podmiotów, dlatego zorganizowano debaty społeczne. Jedna z pierwszych odbyła się w Biłgoraju.  

Stawiają na zrównoważony rozwój

Otwarcia konferencji dokonał Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski i Michał Mulawa, wicemarszałek Województwa Lubelskiego. – Marka Roztocze jest czymś co nas wyróżnia, czymś co promujemy od kilku lat i czymś na czym chcemy budować potencjał na przyszłość. Marka Roztocze definiuje powiat biłgorajski. Istotne jest dostrzeżenie potencjału Roztocza i unikalnego charakteru tego regionu, który ma dużą szansę na rozwój. Myślę, że ten program będzie dawał bodziec do dalszego rozwoju i możliwości pozyskania środków finansowych na ciekawe projekty. Jest to przemyślana i skompleksowana strategia – mówił. Michał Mulawa, który jednocześnie jest szefem zespołu zadaniowego projektu podkreślił, że w tej kadencji Zarząd Województwa Lubelskiego zmienił podejście do rozwoju regionu. – Wyrażamy filozofię zrównoważonego rozwoju. Powiat biłgorajski był przykładem tego, że przed 2019 rokiem taka polityka nie była prowadzona. Widać to było na drogach wojewódzkich na terenie powiatu biłgorajskiego, które wyglądały straszne. Podnosili to radni sejmiku i samorządowcy. Te inwestycje czekały na realizację wiele lat – mówił. 

Wicemarszałek dodał, że Program Rozwoju Roztocza był szeroko konsultowany w wielu kręgach i ma być spójną wizją rozwoju tego terenu, który swój początek ma w Kraśniku i sięga aż po Lwów. – W nowej strategii chcemy inwestować środki pochodzące z różnych źródeł zewnętrznych, aby Roztocze rozwijało się – twierdzi. Dodał, że ma tu na myśli infrastrukturę drogową, kolejową, rowerową. Nie bez znaczenia jest również rozwój opieki zdrowotnej czy modernizacja bazy społecznej.

Widoczne efekty

Zdaniem marszałka program ten realizowany jest już od kilku lat i już widać efekty zintegrowanych działań. To m.in. inwestycje w poprawę stanu dróg, nowe obiekty sportowe i rekreacyjne jak np. budowa basenu w Biłgoraju czy modernizacja biłgorajskiego autodromu, rewitalizacja centrów miast, czy wreszcie – spójne działania promujące region w ramach Marki Turystycznej Roztocze, które w ostatnich dniach zaowocowały nadaniem Roztoczu miana Polskiej Marki Turystycznej. W Programie Rozwoju Roztocza znalazły się kolejne strategiczne dla ziemi biłgorajskiej przedsięwzięcia. To m.in. budowa obwodnicy Biłgoraja, Tarnogrodu i Frampola, realizacja projektu Rowerowe Roztocze, zakładającego budowę na terenie roztoczańskich powiatów kilometrów ścieżek rowerowych wraz z punktami obsługi rowerzystów, budowa wieży widokowej w Panasówce w gminie Tereszpol czy powstanie uzdrowiska w gmina Biszcza. – Wszystko to, by maksymalnie wykorzystać olbrzymi potencjał tkwiący w Roztoczu, umożliwiając mieszkańcom miast takich jak Biłgoraj szanse rozwoju oraz dostęp do nowoczesnej infrastruktury i wysokiej jakości usług – dodaje.

Podczas spotkania referat o temacie „Euroregion Roztocze jako czynnik rozwoju Roztocza” wygłosił Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego, prezes Stowarzyszenia Samorządów Euroregion Roztocze. O Turystycznej Marce Roztocza mówiła Dorota Lachowska, dyrektor biura Zarządu Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Natomiast wykład „Zainwestuj na Roztoczu – nowy instrument dla przedsiębiorców” przedstawiła Joanna Kulik z Lubelskiego Regionalnego Funduszu Rozwoju. 

Spotkania takie odbędą się we wszystkich miastach powiatowych Roztocza – Kraśniku, Tomaszowie Lubelskim, Zamościu, Janowie Lubelskim. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanegoAutor komentarza: O kulach jeszcze lepiej.Treść komentarza: .Data dodania komentarza: 21.11.2024, 20:10Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: HenioTreść komentarza: Jak to urzędnicy, myślę tylko o sobie, mamy 21 wiek a problem jest ten sam, znieczulica.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: TrgdTreść komentarza: Rozumiem, że za stworzenie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym prawo jazdy zostało zatrzymane i wystawiono skierowanie na powtórny egzamin?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 17:21Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama