Konferencja była finałem projektu „Niemcy i ich ideowe oraz polityczne działania wobec Polski”, którego priorytetowe działania zakładały organizację cyklicznych spotkań naukowych, analizujących szeroki zakres czynników wpływających na tożsamość kulturową i cywilizacyjną Polski.
Projekt skupia się na analizie historyczno-politycznej działań i akcji zbrojnych prowadzonych przez Niemcy w czasie II wojny światowej, jak również na analizie oddziaływania wydarzeń historycznych na rozwój postaw i procesów społecznych oraz na poziom tożsamości narodowej Polaków.
- Przeczytaj też: Czy Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy? Za i przeciw
- Dr hab. Paweł Skrzydlewski ponownie wybrany na rektora Akademii Zamojskiej
W trakcie konferencji propozycję stworzenia ośrodka upamiętniającego wysiedlenia na Zamojszczyźnie i tragiczny los Dzieci Zamojszczyzny przedstawiła dr Beata Kozaczyńska z Uniwersytetu w Siedlcach.
– Mimo upływu ośmiu dekad ta tematyka pozostaje nieco w cieniu zapomnienia. Potrzeba wielu działań by temat zapomnianych ofiar niemieckich wysiedleni na Zamojszczyźnie wprowadzić do dyskursu publicznego. Należałoby wybudować placówkę, która miałaby za zadanie wyłącznie upamiętnić tragizm i martyrologię polskich dzieci z Zamojszczyzny. Ta problematyka pojawia się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w Siedlcach jest upamiętnienie w postaci Pomnika Dzieci Zamojszczyzny, natomiast na tym terenie mimo upływu lat wciąż takiej placówki nie ma, a jest ogromna potrzeba, by wiedza o tych wydarzeniach była wprowadzona do pamięci zbiorowej, ponieważ obecnie jest ona osadzona zbyt płytko i powierzchownie – mówiła dr Beata Kozaczyńska.
Podczas konferencji dyskutowano m.in. nad problematyką pojednania polsko-niemieckiego. Dodatkowo materialnym efektem projektu jest wydanie trzech publikacji naukowych.
Napisz komentarz
Komentarze