„Będzie to okazja, by podziękować wszystkim osobom i instytucjom, których starania i praca przyczyniły się do rewitalizacji i sprawiły, że ogólniak powrócił do swojej dawnej, ale jakże odmienionej siedziby, a Zamość i region zyskał kolejną atrakcję turystyczną” – czytamy w zaproszeniu.
Remont konserwatorski gmachu Akademii Zamojskiej obejmował dokonanie zmian przywracających budynkowi formę z drugiej połowy XVIII w., przebudowę istniejącego korpusu budynku, przywrócenie historycznego układu przestrzennego pomieszczeń, a także wykonanie nadbudowy przez odtworzenie dachu mansardowego. Wszystko to pozwoliło na odtworzenie bryły budynku w formie z drugiej połowy XVIII w. oraz adaptację powierzchni na cele użytkowe. Jak podkreśla Tomasz Kossowski, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta Zamość, to była jedna z najważniejszych i najtrudniejszych inwestycji realizowanych w Hetmańskim Grodzie w ostatnich latach.
- W I LO im. J. Zamoyskiego w Zamościu powstała nowoczesna ekopracownia
- Zamość: Trwa Akcja Przeprowadzka. I LO urządza się w Akademii Zamojskiej ZDJĘCIA
Zadanie pochłonęło ponad 70 mln zł, z czego prawie 30 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków unijnych. Oficjalne otwarcie odremontowanego gmachu odbyło się 24 lutego.
Teraz przyszła pora na inaugurację działalności „starego” ogólniaka, który mieści się na parterze (na wyższych kondygnacjach ulokowano miejskie instytucje kultury – przyp. red.). Przypomnijmy, że na czas rewitalizacji gmachu Akademii Zamojskiej uczniowie I LO trafili we września 2019 r. do opuszczonych po sądzie pomieszczeń Pałacu Zamojskich. Obecnie są już po przeprowadzce. W I LO im. Jana Zamoyskiego w Zamościu uczy się obecnie 949 uczniów.
Wtorkowa uroczystość rozpocznie się o godz. 10. Przewidziano część artystyczną oraz zwiedzanie budynku z przewodnikami.
Na koniec warto wspomnieć, że samą Akademię Zamojską założył w 1594 r. Jan Zamoyski. Była pierwszą prywatną uczelnią, a trzecią – po krakowskiej (1364 r.) i wileńskiej (1578 r.) – uczelnią w Rzeczypospolitej. Działała do 1784 r., kiedy to została zlikwidowana przez Austriaków.
Napisz komentarz
Komentarze