Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 06:55
Reklama Baner rekalmowy Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Podsumowanie kadencji 2018-2024 wójta gminy Tomaszów Lubelski [ROZMOWA]

Marzena Czubaj-Gancarz jest wójtem od 2014 r., czyli drugą kadencję. W tych latach gmina Tomaszów Lubelski doczekała się ogromnych inwestycji. Wójt ma w planach kolejne. W rozmowie z nami podsumowuje kadencję 2018-2023 i nakreśla jak widzi przyszłość.
Marzena Czubaj-Gancarz, wójt gminy Tomaszów Lubelski
Marzena Czubaj-Gancarz, wójt gminy Tomaszów Lubelski

Dzięki umiejętnemu gospodarowaniu budżetem gminy doprowadziła pani do spłaty zadłużenia, nie zaciągając przy tym kolejnych zobowiązań finansowych.

– Kiedy zaczynałam swoją pracę w gminie Tomaszów Lubelski jako Wójt Gminy, zadłużenie wynosiło około 10 milionów złotych przy dochodach około 30 milionów złotych. Od tego czasu zmieniło się bardzo wiele. Dochody gminy wzrosły dwukrotnie, za sprawą realizowanych projektów ze środków europejskich oraz programów krajowych oraz subwencji. Obecnie dochody gminy stanowią ponad 70 milionów, zaś zadłużenie wynosi 6 milionów złotych. W tym okresie nie wzrosły obciążenia podatkowe dla mieszkańców naszej gminy. Udało nam się ustabilizować cenę śmieci – stawka za śmieci również się nie zmienia. Powoduje to sytuację, w której gmina staje się atrakcyjnym miejscem do zamieszkania i w związku z tym przybywa nam nowych budynków mieszkalnych. Powstają nowe osiedla mieszkaniowe domków jednorodzinnych w Rudzie Wołoskiej i Rabinówce. Wydawana jest duża liczba decyzji o warunkach zabudowy w miejscowościach Łaszczówka, Łaszczówka-Kolonia, i Rogóźno. Uchwalone zostały plany miejscowe dla części miejscowości: Rogóźno, Rabinówka, Majdan Górny, Przeorsk, Chorążanka i Ruda Wołoska zawierające tereny mieszkaniowe.

Czy pani postulaty wyborcze z 2018 r. i plany udało się w tej kadencji zrealizować? Czy czuje pani satysfakcję z wykonanej pracy?

– Postulaty wyborcze z 2018 r. udało się zrealizować w 100 procentach. Sprawami najważniejszymi była poprawa warunków życia mieszkańców naszej gminy, w tym budowa nowych dróg gminnych, termomodernizacja obiektów publicznych, w tym szkół podstawowych i świetlic, budowa infrastruktury sportowej przy szkołach gminnych oraz budowa wodociągów i kanalizacji. Także w gminie należało stworzyć wydzielone tereny inwestycyjne jako ofertę dla przedsiębiorstw. Czuję satysfakcję, bo to wszystko zostało wykonane.

Ostatnie 5 lat były chyba latami największego rozwoju gminy Tomaszów Lubelski. Zrealizowaliście milionowe inwestycje.

– Tak to prawda. Ostatnie 5 lat to okres największego rozwoju gminy Tomaszów Lubelski. Rozmiar tych inwestycji, to kwota ok. 80 milionów złotych zainwestowana w naszej gminie na inwestycje w jej infrastrukturę. Porównując do poprzedniej kadencji, to wzrost o 285 procent. Było to możliwe dzięki aplikowaniu przez gminę do różnych konkursów i naborów w ramach programów krajowych i programów europejskich. W pracę zaangażowali się wszyscy pracownicy, wykazując dużą determinację w działaniu, za co im serdecznie dziękuję.

Wśród zrealizowanych zadań jest budowa zaplecza sportowego dla szkół.

– Na terenie gminy Tomaszów Lub. działa 8 szkół podstawowych. W pierwszej kolejności zostały wykonane prace termomodernizacyjne oraz niezbędne remonty we wszystkich budynkach szkolnych. Szkoły zostały doposażone w nowoczesny sprzęt dydaktyczny: interaktywne tablice, ekrany dotykowe i komputery. W największych szkołach brakowało dobrej bazy sportowej, stąd powstał pomysł wybudowania hal sportowych przy Szkołach Podstawowych w Łaszczówce, Sabaudii i Majdanie Górnym. W bieżącym roku zostanie oddana do użytku kolejna sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej w Sabaudii, wybudowana za kwotę ponad 5,2 milionów złotych. Również w tym roku powstanie obiekt zadaszonego boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej w Majdanie Górnym za kwotę 3,8 miliona złotych. Wcześniej oddano do użytku salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej w Łaszczówce, która jest wykorzystywana przez młodzież szkolną do późnych godzin wieczornych. Z nowych obiektów będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy. W szkołach brakowało dobrej bazy sportowej, która umożliwiałaby rozwój dzieci w tym kierunku. Teraz to się zmieni.

Sala gimnastyczna w Sabaudii niebawem zostanie oddana do użytku uczniom.

Na liście zrealizowanych przez panią zadań są też: budowa dróg, chodników, nowych odcinków wodociągów i kanalizacji, inwestycje w OZE, energooszczędne oświetlenie, budowa pierwszego zbiornika wodnego w Rogóźnie, budowa w niemal każdej gminnej miejscowości placów zabaw i siłowni zewnętrznych. 

– Chciałam zadbać o każdą miejscowość gminy Tomaszów Lubelski, a w naszej gminie jest 29 sołectw. Dlatego w każdym roku przeznaczaliśmy środki na budowę dróg gminnych, oświetlenia, placów zabaw i siłowni zewnętrznych, mając na względzie potrzeby mieszkańców. W poprzednim okresie, priorytetem był montaż instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych i pomp ciepła w budynkach mieszkańców gminy. Ogółem wykonanych zostało 777 instalacji ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Nie zapomniano również o obiektach publicznych, czyli świetlicach wiejskich i szkołach gminnych. W ramach programów termomodernizacyjnych ocieplono 21 budynków gminnych, wymieniono okna i systemy grzewcze. Prace termomodernizacyjne wykonano w budynkach szkół podstawowych: w Szarowoli, Podhorcach, Jezierni, Typinie, Majdanie Górnym, Sabaudii, Rogóźnie, Gminnego Ośrodka Kultury w Podhorcach oraz świetlic wiejskich w miejscowościach: Chorążanka, Jeziernia, Przeorsk, Rabinówka, Rogóźno Kolonia, Ruda Wołoska, Typin, Ulów, Majdanek, budynkach administracyjnych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tomaszowie Lubelskim i Rogóźnie.

W 2022 r. otworzyła pani Strefę Ekonomiczną w Łaszczówce-Kolonii, włączoną do Euro-Parku Wisłosan. To szansa dla przedsiębiorców.

– To szansa na rozwój gospodarczy gminy. Po wielu staraniach tereny strefy ekonomicznej w Łaszczówce-Kolonii zostały wyposażone w niezbędną infrastrukturę. Powstały droga dojazdowa do działek gruntów znajdujących się w strefie, miejsca postojowe, kanalizacja deszczowa, oświetlenie uliczne i kanały technologiczne. Tereny strefy to ok. 8 ha gruntów inwestycyjnych włączonych do TSSE „Euro-Park Wisłosan, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego Gminy Tomaszów Lubelski.

Wisienką na torcie można nazwać rewitalizację stoku Biała Góra w Justynówce i otwarcie stacji narciarskiej oraz restauracji. Dzięki tej inwestycji o gminie Tomaszów z pewnością usłyszała cała Polska.

– Jesteśmy jedną z niewielu gmin w Polsce posiadających w swojej ofercie stok narciarski wyposażony w nowoczesny sprzęt do sztucznego naśnieżania i oświetlony. W grudniu 2023 roku stok został otwarty i spotkał się z pozytywną opinią narciarzy. Po udanym debiucie, chcemy dalej rozwijać stok na Białej Górze w Justynówce i Majdanie Górnym i mamy plany dalszej rewitalizacji tego obszaru.

Stok narciarski na Białej Górze jest teraz największą zimowa atrakcją w powiecie tomaszowskim. W planach jest, by działał cały rok.

Rozwija Pani gminę, pilnuje realizacji inwestycji i znajduje pani też czas, by być blisko mieszkańców w ważnych dla nich momentach. Wiele robi pani na rzecz KGW i OSP.

– Na terenie gminy działa 19 kół gospodyń wiejskich i 13 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i spełniają bardzo ważną rolę w życiu każdej gminy. Staram się wspomagać pracę tych stowarzyszeń, tworząc warunki do ich działania. Przede wszystkim przeprowadzane są remonty w świetlicach wiejskich oraz zakupywane jest niezbędne wyposażenie, aby koła mogły działać w dobrych warunkach. Ochotnicze Straże Pożarne również objęte są troską o dobre wyposażenie strażaków zapewniające bezpieczne funkcjonowanie i realizację zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

7 kwietnia ponownie mieszkańcy mogą wybrać panią na wójta. Jakie zadania chciałaby pani zrealizować w kolejnych latach, by żyło im się lepiej?

– W 2024 r. będzie realizowana budowa wodociągów w Łaszczówce, Łaszczówce-Kol. i Majdanie Górnym oraz budowa kanalizacji w Rogóźnie. Powstaną chodniki i ścieżki rowerowe w Rogóźnie I, Rogóźnie-Kol., Szarowoli, Majdanku, Rudzie Wołoskiej, Jezierni i Łaszczówce. Zbudujemy nowe drogi w: Rogóźnie, Majdanku, Szarowoli, Wieprzowym Jeziorze, Zamianach, Łaszczówce i Łaszczówce-Kol. W pierwszym kwartale tego roku rozpoczęły się już prace przy budowie chodników w miejscowościach gminy Tomaszów Lubelski.

W związku z zapotrzebowaniem na opiekę żłobkową, planujemy w ramach programu Maluch +utworzyć 2 instytucje opieki nad dziećmi do lat 3 zlokalizowane w Rogóźnie i Majdanie Górnym. Docelowo w placówkach stworzymy możliwość opieki dla 54 maluszków.

Gmina Tomaszów Lubelski została laureatem 9 edycji programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład pn. "Rozświetlamy Polskę” i otrzymała dotację w wysokości 1,3 mln zł. Za te środki wymienimy 809 opraw oświetleniowych na nowoczesne, energooszczędne modele LED. Liczę, że to wpłynie na obniżenie kosztów związanych ze zużyciem energii.

W 2024 r. zostaną przeprowadzone także gruntowne remonty świetlic w Przeorsku, Rogóźnie i Rabinówce. Mamy na to zapewnione 2 mln zł.

Jedną z kluczowych inwestycji, jakie mam w planach, jest utworzenie wraz z miastem Tomaszów Lubelski Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. To projekt finansowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego i co najważniejsze środki te już są przyznane. W ramach tylko tych inwestycji w latach 2025-2030 planuję zrealizować w naszej gminie zadania na ponad 16 mln złotych! Będą to m.in. inwestycje w odnawialne źródła energii, termomodernizacje budynków, gospodarkę odpadami, budowę ścieżek rowerowych, poprawa bazy edukacyjnej, rozwój turystyki i ochrony dziedzictwa kulturowego, jak również działania miękkie tj. cyfryzacja urzędu, rozwój usług i integracji społecznej czy wsparcie edukacji.

W ramach projektu „Rowerowe Roztocze” wspólnie z powiatem będziemy budowali w naszej gminie drogi pieszo-rowerowe.

To tylko część zaplanowanych inwestycji, jakie chciałabym doprowadzić do finału. Jak widać, plany są ambitne, ale realne.

Pragnę też podkreślić, że przyszłością gminy są przede wszystkim ludzie, dlatego trzeba się cieszyć, że w naszej gminie nie odczuwamy tak jak w innych regionach kryzysu demograficznego. Oczywiście dzieci rodzi się mniej niż przed laty, ale liczba ludności gminy Tomaszów nie spada, co świadczy o tym, że nasi mieszkańcy wiążą swoją przyszłość właśnie z tym miejscem. Tak jak dotychczas starałam się robić wszystko, by żyło się u nas dobrze, tak zapewniam, że jeśli będę mogła, to dalej będę pracowała dla dobra ludzi i naszej małej ojczyzny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama